Domů
Plynárenství
Řecko a Bulharsko dokončily propojovací plynovod
Zdroj: Trans Adriatic Pipeline AG

Řecko a Bulharsko dokončily propojovací plynovod

Plynárenství
Bez komentáře
6. červenec 2022, 13:09
ČTK

Dlouho odkládaný propojovací plynovod mezi Řeckem a Bulharskem (IGB) byl dokončen a může být tento měsíc uveden do komerčního provozu. Oznámil to řecký ministr energetiky Kostas Skrekas a dodal, že slavnostní spuštění projektu se uskuteční v pátek. Plynovod je důležitý pro energetickou bezpečnost Bulharska, které bylo odříznuto od dodávek ruského plynu, protože odmítlo platit v rublech.

IGB stál 220 milionů eur (5,5 miliardy Kč). Bude přepravovat plyn z města Komotini na severu Řecka do bulharského města Stara Zagora a bude napojen na další plynovod přivádějící plyn z Ázerbájdžánu.

Bulharsko využívá terminál na zkapalněný zemní plyn u Atén k pokrytí části svých potřeb plynu. Zintenzivnilo také jednání s Ázerbájdžánem o zvýšení dodávek.

Plynovod o délce 180 kilometrů vybudoval společný podnik bulharské státní energetické společnosti BEH, řecké plynárenské společnosti DEPA a italské společnosti Edison. Jeho roční kapacita činí tři miliardy metrů krychlových a v plánuje se zvýšení až na pět miliard metrů krychlových, napsala agentura Reuters.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Poškození plynovodů Nord Stream je pravděpodobně výsledkem sabotáže, řekla švédská premiérka
27. září 2022, 21:40
Rusko možná uvalí sankce na ukrajinský Naftogaz. To by podle Gazpromu ohrozilo dodávky plynu do Evropy
27. září 2022, 20:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se