Domů
Plynárenství
Rusko plánuje navýšit svůj podíl na globálním trhu s LNG
Tankování zkapalněného zemního plynu. Zdroj: Gazprom

Rusko plánuje navýšit svůj podíl na globálním trhu s LNG

Ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil, že plánované rozšíření závodu na zpracování zkapalněného zemního plynu (LNG) Sakhalin II by mělo být hotovo do roku 2021. Rozšířením, jež navýší současnou kapacitu zařízení o polovinu, Gazprom hodlá posílit svou pozici na trhu se zkapalněným zemním plynem.

Rusko se v současné době podílí na globálním trhu s LNG méně než 5 %, avšak společnosti Novatek, Gazprom či Rosneft již budují či připravují nové výrobní kapacity. Sakhalin II je nyní s roční výrobní kapacitou přesahující 10 milionů tun jediným ruským závodem na zkapalňování zemního plynu. Třetí výrobní linka by měla přinést navýšení výrobní kapacity o dalších 5 milionů tun.

„Pokud se podíváme na Rusko zvyšující své zásoby LNG, je rozumné se domnívat, že LNG projekt Sakhalin může být rozšířen. Je ironické, že nikdo nepokládá podobné otázky v případě australských LNG projektů,“ řekl agentuře Reuters finanční ředitel společnosti Novatek Mark Gyetvay na otázku, zdali je na světovém trhu dostatek prostoru pro nové ruské projekty.

Kromě Gazpromu, který drží v projektu 50% podíl, se na provozování zařízení podílí i Royal Dutch Shell a japonské společnosti Mitsui a Mitsubishi.

Sakhalin II je prvním a v současné době jediným ruským závodem na zkapalňování zemního plynu. Zdroj: Gazprom

Největší překážkou v rozšíření projektu by mohlo být nalezení zdroje plynu. V úvahu přicházejí dvě možnosti – nákup plynu z projektu Sakhalin I nebo otevření nového ložiska. Provozovatelé projektu Sakhalin I, mezi nimiž se vyskytuje i ruská společnost Rosneft, však údajně plánují výstavbu vlastní linky pro zkapalňování zemního plynu.

Podle Vsevoloda Cherepanova, člena rady Gazprom, by se zdrojem plynu pro třetí linku, jež pro svůj provoz bude vyžadovat 7 až 8 miliard metrů krychlových plynu ročně, mohlo stát pole Yuzhno-Kirinskoye. Zahájení těžby ve zkušebním provozu se plánuje na rok 2021, plné produkce, která by měla činit 21 miliard kubíků za rok, má být dosaženo v roce 2022.

Zdroj úvodní fotografie: Gazprom

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.