Domů
Plynárenství
Rusko slavnostně otevřelo nový ropný terminál v Arktidě
Arktický terminál Vorota Arktiki. Zdroj: Gazprom

Rusko slavnostně otevřelo nový ropný terminál v Arktidě

Ruský prezident Vladimir Putin dnes slavnostně otevřel ropný terminál na poloostrově Jamal v Arktidě. Terminál, který je navzdory extrémním klimatickým podmínkám provozuschopný nepřetržitě po celý rok, podle něj představuje důležitou etapu v průzkumu bohatých nalezišť v tomto regionu, napsala agentura AFP.

Ruská společnost Gazprom Něfť, odnož plynárenského gigantu Gazprom, zároveň pod dohledem šéfa Kremlu začala nakládat ropu z nového pole Novoportskovskoje na tanker.

„Zahajujeme dnes novou etapu v průzkumu naleziště Novoportovskoje,“ uvedl podle agentury AFP Putin, který slavnostní otevření sledoval prostřednictvím videokonference z Kremlu.

„Tento projekt je jedním z nejnákladnějších projektů ropného průmyslu v Rusku,“ uvedl také prezident.

Na jeho uskutečnění zamířilo v průběhu tří let podle Putina 186 miliard rublů (68 miliard Kč).

Vladimír Putin slavnostní otevření sledoval prostřednictvím videokonference z Kremlu. Zdroj: www.kremlin.ru

Ropné pole Novoportovskoje se považuje za jedno z nejbohatších ložisek ropy na poloostrově Jamal. Odhadované zásoby ropných a plynných kondenzátů na tomto poli činí podle společnosti Gazprom Něfť více než 250 milionů tun.

Zásoby zemního plynu podnik odhaduje na více než 320 miliard metrů krychlových, napsal Reuters.

Letos chce Gazprom Něfť vytěžit na poli Novoportovskoje 2,5 milionu tun ropy. Podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters však bude konečné množství menší.

Ropa by odsud mohla zamířit do rafinerií na severozápadě Evropy. Alternativou by mohly být dodávky do Asie, ty by se ale kvůli vrstvám ledu mohly realizovat jen během krátkých časových období.

Zdroj úvodního obrázku: Gazprom

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.