RWE Gas Storage CZ: Naše podzemní zásobníky plynu v ČR jsou plné z 88 procent
Podzemní zásobníky zemního plynu, které v Česku provozuje společnost RWE Gas Storage CZ, jsou nyní plné z 88 procent a plně připravené na nadcházející topnou sezonu. Společnost, která je největším provozovatelem těchto zařízení v ČR, to dnes uvedla na dotaz ČTK. Firma v Česku provozuje šest zásobníků s celkovým provozním objemem přes 2,7 miliardy metrů krychlových, což představuje zhruba třetinu celkové roční spotřeby zemního plynu v Česku.
Ruská plynárenská společnost Gazprom v úterý uvedla, že plánuje u prodeje zemního plynu upřednostňovat domácí trh před exportem. „Myslím, že zima bude chladná, protože se urodilo hodně jeřabin,“ citovala agentura Interfax Sergeje Gustova, který má v podniku na starosti zásobování domácích odběratelů. Ten dohlíží na 200 miliard metrů krychlových, které firma každoročně prodá na domácím, tedy ruském trhu. Gustov ale zdůraznil, že to je jeho vlastní předpověď. „Vím jistě, že domácí trh je pro Gazprom prioritou a že plyn dodáme všem odběratelům v Rusku,“ dodal.
Situace v Česku podle zjištění ČTK ale nijak dramatická není a nedostatek plynu během zimy nehrozí. „Zásobníky RWE Gas Storage CZ jsou k dnešnímu dni naplněny na 88 procent celkové kapacity a stále probíhá vtláčení. Stav zásob v zásobnících RWE Gas Storage CZ je aktuálně přibližně o deset procent vyšší, než je evropský průměr. Naše zásobníky jsou v tuto chvíli plně připraveny na nadcházející topnou sezonu,“ uvedla dnes pro ČTK mluvčí RWE Gas Storage CZ Simona Hladíková.
Podobný stav hlásí také další provozovatel zásobníků, firma MND Gas Storage. „Naplněnost podzemních zásobníků plynu operovaných skupinou MND převyšuje 80 procent,“ řekla ČTK mluvčí společnosti Dana Dvořáková. Zásobník firmy v jihomoravských Uhřicích je podle ní plný z 86 procent, dva menší zásobníky Stockstadt a Hähnlein v Německu pak z 91 procent.
Růst cen zemního plynu v Evropě prudce zrychluje. Cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v listopadu se dnes zvýšila až o 40 procent a poprvé překročila 160 eur (zhruba 4000 Kč) za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu. Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh, který čelí prudkému růstu cen.
Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše. Velkoobchodní cena elektřiny na pražské energetické burze PXE pro příští rok činí aktuálně rekordních 163,83 eura (asi 4160 Kč) za megawatthodinu, meziročně je 3,5násobná. Ještě výrazněji roste velkoobchodní cena plynu. Jeho cena na PXE pro příští rok činí nyní 66,1 eura (asi 1680 Kč) za megawatthodinu, meziročně více než čtyřnásobek. Některé ceníky dodavatelů tak mohou zdražit o desítky procent či dokonce násobně.
Mohlo by vás zajímat:
Dodavatelé energií si v této Green Dealové krizi nedají ujít šanci využít onoho strachu ke zvýšení svých zisků. Takže v této chvíli i v čase nescházejícím je úplně jedno, kolik toho plynu do Evropy Rusko dodá. I když bude zima mírná a plynu nadbytek...s cenami to výrazněji těžko pohne dolů. Ty ceny vlastně už dolů NIKDY nepůjdou.
Je na pováženou čeho chtějí dosáhnout. Lidé mají částečně zatepleno, ti ostatní zateplí za drahé peníze a dodavatelům plynu zbydou plné zásobníky. I to je trh. Výsledek je ale příjemný, závislost na mužikovi se sníží. A vo to v celé této šarádě jde především.
No přece každý podnikatel podniká za účelem zisku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se