Domů
Plynárenství
RWE obnoví výrobu elektřiny v nizozemské paroplynové elektrárně
Paroplynová elektrárna Shazand. Autor: SaMin SAmIN

RWE obnoví výrobu elektřiny v nizozemské paroplynové elektrárně

Společnost RWE plánuje v Nizozemsku znovu uvést do provozu elektrárnu Moerdijk-2, která byla odstavena od sítě kvůli nízké profitabilitě. Rozhodnutí je ovlivněno především klesajícími cenami plynu, které klesly dokonce výrazněji než ceny uhlí. Výroba elektřiny z plynu se ale dostává do popředí i v dalších státech. 

Paroplynová elektrárna Moerdijk-2 byla v posledních letech uváděna do provozu pouze v zimním období pro krytí nedostatku elektrické energie. Po poklesu cen plynu se elektrárna stane výdělečnou i v celoročním horizontu.

Jak informuje agentura Bloomberg, ceny plynu pro rok 2017 za posledních 12 měsíců klesly o 39 %, čímž v poklesu předběhly ceny uhlí. Cena uhlí pro srovnatelný kontrakt poklesla „pouze“ o 27 %. Ve stejném období došlo k poklesu cen elektřiny o 33 %. Profitabilita elektráren je hlavním faktorem, proč evropské paroplynové elektrárny postupně ožívají.

Otázkou pro další vývoj výroby elektřiny z plynu zůstává, zda pokles bude pokračovat nebo se ceny obrátí k růstu. I proto RWE oznámilo, že elektrárna bude prozatím v provozu pouze do ledna roku 2018.

Plynové elektrárny v Nizozemsku
Profitabilita plynových elektráren v Nizozemsku Zdroj: Bloomberg

Obrovskou výhodou pro provoz elektráren s paroplynovým cyklem jsou nynější výkyvy v cenách elektřiny. Elektrárna může efektivně snižovat a zvyšovat výkon podle cen elektřiny, čímž získává výhodu nad méně flexibilními elektrárnami, které nemohou rychle reagovat na snížení cen na spotovém trhu.

Další výhodou jsou i téměř poloviční emise  CO2 oproti uhelným elektrárnám, což se výrazně projeví při růstu cen emisních povolenek.

Návrat k zemnímu plynu není otázkou pouze Nizozemska

Ceny plynu ovlivňují situaci i v dalších regionech. Například v USA v loňském roce předběhly plynové elektrárny uhelné v průměrném ročním využití instalovaného výkonu, jak uvedla agentura EIA.

Využití instalovaného výkonu plynových a uhelných elektráren
Využití instalovaného výkonu plynových a uhelných elektráren Zdroj: EIA

Nárůst výroby elektřiny ze zemního plynu pozoruje i Velká Británie, kde bylo v loňském roce vyrobeno více elektřiny ze zemního plynu než z uhlí. Plynové elektrárny ve Velké Británii těží i z výrazných výkyvů v cenách elektřiny při nedostatku výkonu v síti. V loňském roce bylo možné za flexibilní dodávku elektřiny v jedné z hodin obdržet až šedesátinásobek běžné tržní ceny elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516