Domů
Plynárenství
RWE obnoví výrobu elektřiny v nizozemské paroplynové elektrárně

RWE obnoví výrobu elektřiny v nizozemské paroplynové elektrárně

Společnost RWE plánuje v Nizozemsku znovu uvést do provozu elektrárnu Moerdijk-2, která byla odstavena od sítě kvůli nízké profitabilitě. Rozhodnutí je ovlivněno především klesajícími cenami plynu, které klesly dokonce výrazněji než ceny uhlí. Výroba elektřiny z plynu se ale dostává do popředí i v dalších státech. 

Paroplynová elektrárna Moerdijk-2 byla v posledních letech uváděna do provozu pouze v zimním období pro krytí nedostatku elektrické energie. Po poklesu cen plynu se elektrárna stane výdělečnou i v celoročním horizontu.

Jak informuje agentura Bloomberg, ceny plynu pro rok 2017 za posledních 12 měsíců klesly o 39 %, čímž v poklesu předběhly ceny uhlí. Cena uhlí pro srovnatelný kontrakt poklesla „pouze“ o 27 %. Ve stejném období došlo k poklesu cen elektřiny o 33 %. Profitabilita elektráren je hlavním faktorem, proč evropské paroplynové elektrárny postupně ožívají.

Otázkou pro další vývoj výroby elektřiny z plynu zůstává, zda pokles bude pokračovat nebo se ceny obrátí k růstu. I proto RWE oznámilo, že elektrárna bude prozatím v provozu pouze do ledna roku 2018.

Profitabilita plynových elektráren v Nizozemsku Zdroj: Bloomberg

Obrovskou výhodou pro provoz elektráren s paroplynovým cyklem jsou nynější výkyvy v cenách elektřiny. Elektrárna může efektivně snižovat a zvyšovat výkon podle cen elektřiny, čímž získává výhodu nad méně flexibilními elektrárnami, které nemohou rychle reagovat na snížení cen na spotovém trhu.

Další výhodou jsou i téměř poloviční emise  CO2 oproti uhelným elektrárnám, což se výrazně projeví při růstu cen emisních povolenek.

Návrat k zemnímu plynu není otázkou pouze Nizozemska

Ceny plynu ovlivňují situaci i v dalších regionech. Například v USA v loňském roce předběhly plynové elektrárny uhelné v průměrném ročním využití instalovaného výkonu, jak uvedla agentura EIA.

Využití instalovaného výkonu plynových a uhelných elektráren Zdroj: EIA

Nárůst výroby elektřiny ze zemního plynu pozoruje i Velká Británie, kde bylo v loňském roce vyrobeno více elektřiny ze zemního plynu než z uhlí. Plynové elektrárny ve Velké Británii těží i z výrazných výkyvů v cenách elektřiny při nedostatku výkonu v síti. V loňském roce bylo možné za flexibilní dodávku elektřiny v jedné z hodin obdržet až šedesátinásobek běžné tržní ceny elektřiny.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.