Domů
Plynárenství
Síkela: Spotřeba plynu v ČR za prvních osm měsíců meziročně klesla o 18 procent

Síkela: Spotřeba plynu v ČR za prvních osm měsíců meziročně klesla o 18 procent

Plynárenství
16 komentářů
3. říjen 2022, 16:09
ČTK

Spotřeba plynu v České republice za prvních osm měsíců meziročně klesla o 18 procent. I bez ruského plynu se daří pokrývat denní spotřebu a dále plnit zásobníky, řekl dnes novinářům ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jozef Síkela (za STAN). Konkrétně v září podle něj klesla meziročně spotřeba plynu v ČR po očištění vlivů počasí o 28 procent. Ministerstvo podle Síkely připravuje u plynu řešení také pro malé a střední firmy.

Ministr uvedl, že nyní jsou v zásobnicích plynu v ČR přes tři miliardy metrů krychlových plynu, to je přibližně o půl miliardy metrů krychlových meziročně více. Za září se podařilo naplnit dalších 150 milionů metrů krychlových – a to i přesto, že do ČR neteče ruský plyn. Zásobníky jsou naplněné z více než 89 procent, řekl Síkela. Stát podle něj už přestal vypisovat aukce na plnění zásobníků, kterými motivoval obchodníky k nákupu a ukládání plynu. O nákupu tak už rozhodují sami obchodníci, plnění by ale mělo pokračovat.

Kromě toho má stát uloženy stovky milionů metrů krychlových plynu v dalších skladech. Ředitel odboru plynárenství a kapalných paliv MPO Jan Zaplatílek dnes na plynárenské konferenci Českého plynárenského svazu uvedl, že ve skladech Správy státních hmotných rezerv (SSHR) má stát přes 228 milionů metrů krychlových plynu, který je určen v případě stavu nouze pro chráněné zákazníky – jako jsou nemocnice, instituce kritické infrastruktury nebo potravinářského průmyslu. Dalších asi 435 milionů metrů krychlových je pak ve skladech obchodníků, se kterými se stát dohodl na uložení zásob plynu.

Síkela u plynu připravuje také řešení pro malé a střední firmy, představují podle něj ohromnou část české ekonomiky. Pomoci chce Síkela zejména firmám, které mají plyn jako základní výrobní prostředek. Plyn může být podle něj více nedostatkové zboží než elektřina.

Ministr uvedl, že se uvažuje o zastropování celkové spotřeby plynu u firem, na které se bude vztahovat vládní pomoc. U elektřiny pro ně platí stanovený cenový strop 6000 Kč včetně DPH za jednu megawatthodinu, u cenového stropu plynu je horní hranice spotřeby 630 megawatthodin ročně. Cenový strop elektřiny zatím není pro firmy ani domácnosti omezený spotřebou.

Do ČR podle Síkely nyní proudí plyn z Norska a zkapalněný zemní plyn (LNG) z Belgie nebo Nizozemska. Výraznou zásluhu na zvládání situace mají podle něj právě energetické úspory. Uvedl, že úspor se daří dosahovat, ačkoliv druhá polovina září byla podle něj nejchladnější od roku 2018. Spotřeba je nyní podle něj nejnižší od roku 2016.

Energetické úspory zavedlo také MPO. Podle náměstka ministra Petra Třešňáka (Piráti) se podařilo ministerstvu uspořit pětinu spotřeby plynu a 13 procent spotřeby elektřiny. V budovách ministerstva se například udržuje teplota mezi 19 až 21 stupni, toalety, skladby nebo chodby se nevytápí vůbec. Voda se ohřívá na 45 stupňů, jednou týdně se teplota krátkodobě zvyšuje k zamezení poškození legionellou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Karel Salaj
3. říjen 2022, 19:41

Podle náměstka ministra Petra Třešňáka (Piráti) se podařilo ministerstvu uspořit pětinu spotřeby plynu a 13 procent spotřeby elektřiny. ....Tak ministr dostane ještě nějaké záslužné za úspory plynu a elektřiny....Kdyby přestali lhát a napsali rovnou, že energie tak zdražily, že kdo může, tak od plynu prchnul a radši čoudí v kotli jak před 50 roky.

Petr prochaska
3. říjen 2022, 20:17

Jako opravdu k nám fyzicky proudí plyn z Norska a zkapalněný zemní plyn (LNG) z Belgie nebo Nizozemska? Nebo je to zase jen lež? NS1 a NS2 ani Jamal sice nejedou, ale plyn přes Ukrajinu normálně proudí a to ve větším množství než obvykle, Turk Stream také funguje.

Většina zásobníků nám nepatří, ale patří němcům, kteří mají sice zásobníky u nich naplněné. Nicméně ty mají malou kapacitu - jen 25% roční spotřeby. Chvástat se naplněností zásobníků, které nám nepatří, no nevim.

Co se týče poklesu spotřeby o 18%, tak ten bude pravděpodobně dán přesunem energeticky náročného průmyslu do jiných zemí. Prostě nadnárodní korporace má pobočky různě po světě a u nás taky. Na plyn nejnáročnější výrobu přesunula tam, kde je nejlevnější - třeba USA nebo Turecko. Hnojiva se přestala vyrábět, apod...

Lidi si pořídili kamna a část z nich bude topit dřevem, když už ho mají nakoupené, nicméně tady úspora nebude bůhvíjaká.

Hodně firmám končí fixace na konci roku, takže u nich lze očekávat přesun výroby nebo krach, což způsobí další pokles spotřeby.

feliz navidad
3. říjen 2022, 22:23

"přes Ukrajinu normálně proudí a to ve větším množství než obvykle"

Přes Ukrajinu teče nejnižší množství za posledních nejméně 7 let, cca 38 mil m3/den.

Petr prochaska
3. říjen 2022, 23:07

jj, opravdu to tak je. Plyn přes Ukrajinu jde akorát na Slovensko a do Maďarska. V současnosti je opravdu malá spotřeba plynu, téměř nic a většina jde do zásobníků, mapa:

https://www.gasconnect.at/en/network-information/at-a-glance/daily-cee-flowchart#1180

Martin
4. říjen 2022, 08:42

Plyn přes Ukrajinu už k nám neteče a jde přes Slovensko dále do Rakouska, Itálie atd...

Na druhou stranu si musíme uvědomit, že Evropa je neskutečně tržně provázána a necelých 400 GWh/den, co teče přes UK pořád není zanedbatelné množství a tento případný výpadek by kaskádovitě doběhl všechny evropské trhy....

hlpb
4. říjen 2022, 10:38

400 GWh/den = 38 mil. m3/den

Aktuálně LGN terminály posílají do potrubí cca 3500 GWh/den = cca 330 mil. m3/den, kapacita teminálu je aktuálně využitá ze 70%.

Na přelomu roku budou navíc zprovozněny další dva nové terminály.

Josef
4. říjen 2022, 21:13

Z mnoha Vašich smyšlenek vyčnívá přesun energeticky náročných výrob, která nadnárodní korporace to dle Vás provedla bez dopadu na trh práce, pokles HDP, prosím doložte.

Zasobníky u benzínové pumpy Vám také nepatří takže se stejně obáváte, že např Shell pošle benzín do Holandska??

Emil
3. říjen 2022, 20:43

Ano, opravdu k nám fyzicky proudí plyn z Norska a zkapalněný zemní plyn (LNG) z Belgie nebo Nizozemska.

lidovky. cz/byznys/cesko-65-procent-plyn-norsko-firmy-domacnosti.A220908_214320_ln_ekonomika_lros

Přes Lanžhot, tj. z Ukrajiny, k nám neteče vůbec nic:

tis. eustream. sk/TisWeb/#/?nav=rd.flw&lng=SK

Rejpal
3. říjen 2022, 21:56

No tak logicky růst cen vyvolá pokles poptávky. Navíc po tom co elektřina bude stát jen 2x tolik co plyn je výhodné přejít na tepelné čerpadlo jako nikdy v minulosti , protože úspora je značná a návratnost tepelného čerpadla velmi rychlá , proto také v EU nejsou tepelná čerpadla - výrobci prostě nestíhají vyrábět. Na jedné straně to vypadá dobře - zbavíme se plynu na druhé straně bude tu velký tlak na jiné zdroje el. energii , dřevo a také uhlí třeba v Polsku. Pokud bychom to udělali dobře vyrostla by u nás nová energetika postavená na moderních zdrojích. Zatím je to jen chaos , pokud se to nechá volně běžet dopadne to tak že v zimě bude nedostatek el. energie. Protože se s ní budou vytápět domy , ale nebudou k tomu vystavěné zdroje. Na tepelná čerpadla plánuje přejít i část teplárenství. Menší teplárny budou se zastropovanou elektřinou jsou totiž levnější než teplárny na zemní plyn a mimo jiné nepotřebují téměř žádné zaměstnance.

Jan Stehlik
3. říjen 2022, 22:32

Spadl jste z hrušky ? Včera jsme mluvil se známým a dostal nové ceníky na elektřinu . Bude ho to teď stát 100tis. ročně . Tudíž žádné vytápění elektřinou , ale tvrdé omezování . Nahrazení co nejvíce to pujde vytápěním dřevem . Ušlechtilá paliva budou jen pro velmi bohaté.

A to si muže pískat . Další soused už má měsíc doma jen 17°c , nedovolí si vytápět plynem . Už mají koupená kamna a musí teď postavit komín . Takže možná za měsíc bude topit.

Josef
4. říjen 2022, 21:18

Váš známý spotřebuje více než 11 megawathodin, to má pěstírnu trávy, nebo je to bytovka s více byty? 100 tis Kč je působivé číslo ale doložte kontext, prosím

Ondřej Zykmund
5. říjen 2022, 07:22

11MWh je na RD úplně běžná spotřeba. Já mám 4 roky starý RD (dřevostavbu) a jsem kolem 14MWh ... a těch 100.000 CZK / rok je ještě velká pohoda, to si počítá EE za cca 5czk, která ještě nějakou dobu nebude. Doporučuji se zajímat o energetiku než budete psát o pěstírnách trávy :D

Josef
5. říjen 2022, 17:53

RD včetně teplé vody by měl být 8MWh, máte tedy více jak 150m2 a je dvougenerační?

Pěstírna trávy bere více, nebojte i to vím

Richard Vacek
4. říjen 2022, 05:17

Jakmile začnou krachovat firmy ve větším množství, tak ušetříme plynu ještě více.

Baton David
4. říjen 2022, 09:04

to ale znamená že ty dva svetry skutečně fungují, v prosinci pak můžeme očekávat lobování za tři svetry

mmarian
4. říjen 2022, 10:44

jeden od kamarada:

V cesku sa energeticky narocny priemysel zacina chovat zodpovedne. Snizuje spotrebu plynu svojou insolvenciou. Vdaka tomu sa mozu lepsie plnit zasobniky a tuto zimu zvladneme bez problemov

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se