Slovensko má nové kontrakty na nákup plynu, výrazně sníží závislost na Rusku
Bratislava 27. května (zpravodaj ČTK) – Slovensko podepsalo nové kontrakty na nákup zemního plynu, kterými do konce příštího roku sníží závislost na dodávkách suroviny z Ruska asi o dvě třetiny. Ministr hospodářství Richard Sulík dnes novinářům řekl, že země má zajištěny dodávky plynu do konce roku 2023. Podle něj do 10. července bude mít Slovensko v zásobnících dostatek plynu k pokrytí spotřeby do konce příští zimy. Slovensko bylo dosud značně závislé na dodávkách plynu i ropy z Ruska.
„Od 1. června bude realita taková, že jsme snížili závislost na ruském plynu o 65 procent. Ruský plyn budeme ovšem dál nakupovat, abychom co nejvíce naplnili zásobníky. Žádný plyn nenakupujeme dráž než ten z Ruska,“ řekl Sulík.
Státem ovládané slovenské plynárny SPP, které jsou největším dodavatelem plynu na Slovensku, podle Sulíka nakoupily norský plyn v objemu 32 procent roční spotřeby. Kromě toho SPP uzavřela dohody o nákupu zkapalněného zemního plynu (LNG), který pokryje dalších 34 procent spotřeby.
Slovenský ministr hospodářství také řekl, že Bratislava má zajištěno přečerpávání zkapalněného plynu na třech až čtyřech místech v Evropě. Mezi nimi zatím není Polsko, které spojí se Slovenskem nový plynovod. Slovenský premiér Eduard Heger dnes řekl, že slovensko-polský plynovod je už naplněn plynem a podstoupí tlakové zkoušky. Následně bude zahájen jeho zkušební provoz.
Slovensko leží na hlavní přepravní trase plynu z Ruska přes Ukrajinu do Rakouska a České republiky. Evropská komise (EK) po ruské invazi na Ukrajinu ohlásila plán snížit závislost evropského bloku na ruském plynu. Ještě v roce 2020 Rusko zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v EU.
Mohlo by vás zajímat:
Tak to má být. Ruský plyn je drahý, tak se nakoupí jinde. A vysokou cenu ať platí Rusku Čína.
Pripúšťam, že spotová cena ruského plynu je drahá. Cena ruského plynu pre odberateľov, ktorí majú dlhodobé kontrakty na dodávky plynu určite nie je drahšia ako spotová cena a v mnohých prípadoch lacnejšia ako cena LNG plynu.
Slovensko má roční spotřebu plynu kolem 57 TWh. Kapacita jejich zásobníků při 100% naplnění není ani 13 TWh. Ať počítám jak počítám nějak mi to pokrytí ze zásobníku nevychází .....
Tak beru zpět. Necelých 13 TWh mají aktuálně v zásobníku. Což je nějakých 35%. Takže teoreticky při nějakém uskromnění by jim to vyjít mohlo. Ale jestli se jim za měsíc a něco podaří natlačit 20 TWh tak to klobouk dolů ....
Může mi něko vysvětlit jak ten plyn do Slovenska poteče když roury na Slovensku jsou plně využité pro přepravu plynu na západ?
Jinými slovy ten ruský plyn proudící přes Slovensko koupí někdo jiný, ať už skutečně nebo nepřímo účetně a celé je to jen fraška která by se zhroutila v momentě kdy by ten plyn z Ruska přestal proudit, ať už z jakéhokoliv důvodu.
Na západ nic neteče. Naopak něco teče od nás na SK. Všechno z Ukrajiny jde do Rakouska a dále na jih.
Takže nějaky prostor dostat plyn z Norska přes Německo a nad na SK je.
Klidně se ale může stát, že na Německem uzlu si to Norové vymění s Ruskem a fyzicky přes nás nic nepotece a ti jen zvýší dodávky opět z Ruska přes Ukrajinu a ušetří tak náklady za přeshraniční přepravu.
Bude se jednat o fyzický plyn nebo to bude jako ČR před lety, kdy se na severu Německa pálil norský plyn, který platila ČR a my jsme pálili plyn z Ruska, který platili němci? Mohli jsme si ale tenkrát říkat, že pálíme norský plyn, protože jsme platili norům.
Přesně tak to vypadá. Je to fraška aby mohla slovenská vláda předstírat že berou plyn ze Západu a tudíž mohou posílat zbraně na Ukrajinu a nic se nemůže stát . V okamžiku kdy by ten plyn z Ruska přestal proudit na Slovensko, tak budou Slováci náhraní
Slovensko si dohodnulo kontrak s Norskem a co si dohodl Fiala? Ten je pořád v Ománu nebo kde?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se