Slovensko od března posílí kapacitu dodávek plynu na Ukrajinu

DomůPlynárenstvíSlovensko od března posílí kapacitu dodávek plynu na Ukrajinu

Bratislava 28. února (zpravodaj ČTK) – Slovensko od března posílí kapacitu dodávek zemního plynu na Ukrajinu. Slovenský přepravce plynu Eustream dnes oznámil, že spolu s ukrajinským partnerem zahájí takzvané virtuální reverzní dodávky suroviny na hlavním plynovodním propojení mezi oběma zeměmi.

Dohodnutá kapacita v rámci zmíněného projektu činí deset milionů metrů krychlových zemního plynu denně. Jeho naplnění je závislé na toku suroviny z Ukrajiny na Slovensko.

V roce 2014 Slovensko zahájilo zpětné dodávky plynu na Ukrajinu prostřednictvím záložního plynovodu. Šlo o součást evropské reakce na přerušení dodávek suroviny z Ruska pro ukrajinské odběratele. Kapacita tohoto plynovodního propojení mezi Slovenskem a Ukrajinou činí celkově 40 milionů metrů krychlových suroviny denně.

Eustream, ve kterém drží manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), kromě zpětných dodávek plynu na Ukrajinu zajišťuje zejména přepravu ruského plynu přes Slovensko dál do západní Evropy. Loni Eustream přepravil nejvíce suroviny od roku 2011. K lepším výsledkům přispělo i to, že zákazníci se předzásobili kvůli nejistotě v souvislosti s tranzitem ruského plynu do Evropy.