Stav evropských zásobníku plynu je nad pětiletým průměrem a pomalu začíná vyvíjet tlak na ceny zimních měsíců

DomůPlynárenstvíStav evropských zásobníku plynu je nad pětiletým průměrem a pomalu začíná vyvíjet tlak na ceny zimních měsíců

Asijské spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) zůstaly v minulém týdnu na stabilní úrovni, nedaleko historických minim. Ceny tak reagují na nadměrnou nabídku a vysokou míru naplněnosti zásobníků plynu v oblasti, jak uvedlo několik obchodníků. Ceny krátkodobých produktů na evropských trzích s plynem mírně rostou, stav zásobníků plynu ale snižuje riziko nedostatku plynu v zimním období, a tedy i jeho cenu.

Asie

Průměrná cena nákladu LNG s dodávkou na červenec v severovýchodní Asii byla odhadnuta na 2,1 USD/mmBtu (přibližně 7,1 USD/MWh). Cena pro srpnovou dodávku je pak mírně výše, v rozmezí okolo 2,2-2,3 USD/mmBtu.

„Poptávka začíná opět zpomalovat, jak se naplňují čínské zásobníky a ty evropské jsou už na úrovni před zimou,“ uvedl obchodník sídlící v Singapuru.

Dle několika zdrojů již kvůli vysoké hladině naplněnosti zásobníků plynu odložila náklady např. společnost KOGAS (Korea Gas Corp) působící v Jižní Koreji. Také Japonsko hlásí vysokou míru naplněnosti svých zásobníků, jelikož poptávka po plynu po COVID-19 nebyla zcela obnovena, a zásoby tak zůstávají na vysoké úrovni.

LNG z USA

Nízké spotové ceny LNG mají dopad na dodavatele, zvláště na ty s flexibilní dodávkou, což je častý případ dodávek z USA. Na základě aktuálních dat je cenový rozdíl mezi Platts Gulf Coast Marker (Platts GCM) a NYMEX Henry hub více než -0,15 USD/mmBtu. Na základě této metriky lze předpokládat, že pro americké dodavatele LNG budou dodávky za spotové ceny nadále neekonomické.

Plats GCM byl oceněn 15. června na 1,625 USD/mmBtu, Platts JKM na 2,1 USD/mmBtu a Mediterranean Marker na 1,933 USD/mmBtu.

Platts na základě objemu plynu proudícího do amerických zkapalňovacích zařízení předpokládá, že pro červen může být zrušeno až 44 nákladů s LNG, vysoko nad odhady trhu, které hovoří o zrušení 20-30 nákladů. Pro červenec pak bylo zatím zrušeno přibližně 45 nákladů.

Evropa

Omezení dodávek LNG se dotklo také severozápadní Evropy, kdy lze od začátku června pozorovat zpomalení ve vtláčení plynu do zásobníků. Stav zásobníků plynu v EU je nicméně nad pětiletým průměrem a zaplněnost zásobníků plynu začíná pomalu vyvíjet tlak na ceny produktů spadajících do zimního období, jelikož klesá riziko, že by plynu byl nedostatek.

Omezení dodávek LNG v kombinaci s odstávkami několika jaderných bloků ve Francii nicméně podpořilo krátkodobé produkty. Cena kontraktu na příští měsíc se aktuálně pohybuje mezi 5 a 5,5 EUR/MWh.