USA tlačí na export plynu do Francie: Americký senátor varoval Macrona, aby jednání nezdržoval

DomůPlynárenstvíUSA tlačí na export plynu do Francie: Americký senátor varoval Macrona, aby jednání nezdržoval

Spojené státy americké v posledních letech výrazně navýšily domácí těžbu zemního plynu, pro který nyní tamní společnosti hledají nová odbytiště. Jedním z nich by se mohla stát i Francie, avšak tamní energetická skupina Engie vyjednávání o dodávkách plynu v tomto týdnu ukončila. Ještě předtím však jeden ze senátorů USA varoval francouzského prezidenta, že intervence ze strany francouzské vlády s úmyslem potenciální dohodu shodit ze stolu by mohla mít důsledky pro budoucí obchodní vztahy obou zemí.

Břidlicová revoluce otevřela americkým těžařům rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu, jejichž těžba v USA v posledních letech výrazně vzrostla. V případě zemního plynu tamní těžba navzdory značnému růstu výroby elektřiny z plynu převyšuje poptávku, a tak společnosti hledají odběratelé i na jiných kontinentech, kam může plyn proudit ve zkapalněné podobě (LNG).

Jedním z takových trhů se v následujících letech může stát Vietnam, kde americké společnosti během nedávného obchodního fóra uzavřely řadu dohod v oblasti dodávek energetických zařízení a rozvoje infrastruktury, což má USA otevřít cestu pro dodávky plynu.

Podobně se americká společnost NextDecade, developer terminálu Rio Grande pro vývoz LNG, snažila probojovat na francouzský trh. V jednání byla 20letá dohoda na dodávky zkapalněného plynu s polostátní francouzskou energetickou skupinou Engie o hodnotě 7 miliard dolarů. Podle agentury Reuters a dalších médií však francouzská vláda údajně požádala Engie o pozdržení podpisu dohody s ohledem na obavy dopadu těžby břidličného plynu na životní prostředí.

Francouzská vláda minulý měsíc rovněž uvedla, že přestane poskytovat státní záruky na projekty spojené s „více znečisťujícími“ formami ropy, včetně břidličné ropy. Od roku 2025 poté státní záruky pro ropné projekty zruší zcela, od roku 2035 má dojít i na zemní plyn. Reakce ze strany představitelů Spojených států na sebe nenechala dlouho čekat.

„Pokud jsou zprávy pravdivé, tato intervence by mohla mít negativní dopad na budoucí obchod mezi našimi dvěma velkými zeměmi,“ uvedl podle agentury Reuters americký senátor Kevin Cramer v dopise adresovaném prezidentovi Francie Emmanuelu Macronovi.

Podle senátora USA i při rostoucí těžbě plynu postupně snižují emise metanu. Podobný dopis podle Reuters zaslalo Macronovi i 24 členů dolní komory kongresu, ve kterém zmiňují zjištění vládních laboratoří, že vývoz zkapalněného plynu z USA do Evropy údajně zanechává nižší uhlíkovou stopu než dovoz plynu pomocí plynovodů z Ruska.

Varování se minulo účinkem

Varování a prosby ze strany amerických zákonodárců se ovšem minuly účinkem, jelikož společnost Engie v tomto týdnu podle serveru S&P Global Platts oznámila, že vyjednávání s NextDecade ukončila. Kromě francouzské vlády na společnost vyvíjely tlak i ekologické organizace, jelikož by tato dohoda nebyla v souladu s francouzskými klimatickými cíli.

„Engie se rozhodla nepokračovat v obchodních jednáních se společností NextDecade na téma projektu dodávek plynu. Další komentáře nebudeme poskytovat,“ uvedla francouzská společnost ve vyjádření zaslaném serveru S&P Global Platts.

NextDecade podle Platts plánuje učinit konečné rozhodnutí o investici v následujícím roce, harmonogram se však již několikrát změnil. Prozatím developer uzavřel pouze jednu 20letou dohodu se společností BP na odběr 2 milionů tun LNG ročně. Pro rozhodnutí o investici do dvou až tří zkapalňovacích linek by však potřebovala zajistit odběratele pro dalších 9 milion tun ročně.

Autor úvodní fotografie: JoachimKohlerBremen