Domů
Plynárenství
USA tlačí na export plynu do Francie: Americký senátor varoval Macrona, aby jednání nezdržoval
LNG tanker Arctic Princess
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

USA tlačí na export plynu do Francie: Americký senátor varoval Macrona, aby jednání nezdržoval

Spojené státy americké v posledních letech výrazně navýšily domácí těžbu zemního plynu, pro který nyní tamní společnosti hledají nová odbytiště. Jedním z nich by se mohla stát i Francie, avšak tamní energetická skupina Engie vyjednávání o dodávkách plynu v tomto týdnu ukončila. Ještě předtím však jeden ze senátorů USA varoval francouzského prezidenta, že intervence ze strany francouzské vlády s úmyslem potenciální dohodu shodit ze stolu by mohla mít důsledky pro budoucí obchodní vztahy obou zemí.

Břidlicová revoluce otevřela americkým těžařům rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu, jejichž těžba v USA v posledních letech výrazně vzrostla. V případě zemního plynu tamní těžba navzdory značnému růstu výroby elektřiny z plynu převyšuje poptávku, a tak společnosti hledají odběratelé i na jiných kontinentech, kam může plyn proudit ve zkapalněné podobě (LNG).

Jedním z takových trhů se v následujících letech může stát Vietnam, kde americké společnosti během nedávného obchodního fóra uzavřely řadu dohod v oblasti dodávek energetických zařízení a rozvoje infrastruktury, což má USA otevřít cestu pro dodávky plynu.

Podobně se americká společnost NextDecade, developer terminálu Rio Grande pro vývoz LNG, snažila probojovat na francouzský trh. V jednání byla 20letá dohoda na dodávky zkapalněného plynu s polostátní francouzskou energetickou skupinou Engie o hodnotě 7 miliard dolarů. Podle agentury Reuters a dalších médií však francouzská vláda údajně požádala Engie o pozdržení podpisu dohody s ohledem na obavy dopadu těžby břidličného plynu na životní prostředí.

Francouzská vláda minulý měsíc rovněž uvedla, že přestane poskytovat státní záruky na projekty spojené s „více znečisťujícími“ formami ropy, včetně břidličné ropy. Od roku 2025 poté státní záruky pro ropné projekty zruší zcela, od roku 2035 má dojít i na zemní plyn. Reakce ze strany představitelů Spojených států na sebe nenechala dlouho čekat.

„Pokud jsou zprávy pravdivé, tato intervence by mohla mít negativní dopad na budoucí obchod mezi našimi dvěma velkými zeměmi,“ uvedl podle agentury Reuters americký senátor Kevin Cramer v dopise adresovaném prezidentovi Francie Emmanuelu Macronovi.

Podle senátora USA i při rostoucí těžbě plynu postupně snižují emise metanu. Podobný dopis podle Reuters zaslalo Macronovi i 24 členů dolní komory kongresu, ve kterém zmiňují zjištění vládních laboratoří, že vývoz zkapalněného plynu z USA do Evropy údajně zanechává nižší uhlíkovou stopu než dovoz plynu pomocí plynovodů z Ruska.

Varování se minulo účinkem

Varování a prosby ze strany amerických zákonodárců se ovšem minuly účinkem, jelikož společnost Engie v tomto týdnu podle serveru S&P Global Platts oznámila, že vyjednávání s NextDecade ukončila. Kromě francouzské vlády na společnost vyvíjely tlak i ekologické organizace, jelikož by tato dohoda nebyla v souladu s francouzskými klimatickými cíli.

„Engie se rozhodla nepokračovat v obchodních jednáních se společností NextDecade na téma projektu dodávek plynu. Další komentáře nebudeme poskytovat,“ uvedla francouzská společnost ve vyjádření zaslaném serveru S&P Global Platts.

NextDecade podle Platts plánuje učinit konečné rozhodnutí o investici v následujícím roce, harmonogram se však již několikrát změnil. Prozatím developer uzavřel pouze jednu 20letou dohodu se společností BP na odběr 2 milionů tun LNG ročně. Pro rozhodnutí o investici do dvou až tří zkapalňovacích linek by však potřebovala zajistit odběratele pro dalších 9 milion tun ročně.

Autor úvodní fotografie: JoachimKohlerBremen

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
PetrV
4. listopad 2020, 15:21

Nekvalitní polotovar s nižší výhřevností. Macrone, my museli koupit vysloužilé vrtulníky, tak ty kup aušus plyn. Spotřebitel to zaplatí.

zbyněk schindler
4. listopad 2020, 19:02

svatá pravda velebnosti

Bizon
4. listopad 2020, 20:56

Ty vrtulníky věru nebyly zadarmo, 12 mašin za skoro 15 miliard, docela darda. Ony jsou kompletně modernizované oproti svojim původním modelům, ale taky mi příjde docela vtipné že obě mašiny vychází ze dvou nejslavnějších vrtulníků Vietnamské války(Huey/Iroquois a Cobra), zvenku vizuálně vypadají pořád prakticky stejně=)

Omega
5. listopad 2020, 11:18

No jeden vrtulník za 1.2 miliardy - neber to :D

Ale pořád je to levnější než ty F-16 na Slovensku, ty vycházejí přes 3 miliardy za kus.

To už mi potom ty naše Gripeny přijdou jako "levná" hračka.

Jinak pro srovnání - letová hodina F16 - 22000 USD

letová hodina Gripen - 5000 USD

Až se stydím za to v jak chudé zemi žiju. Kéž bych byl v tak bohaté zemi jako je Slovensko

Bizon
6. listopad 2020, 12:54

Taky mám pochybnosti jestli Slováci mají na to F-16 provozovat pořádně. Falcon je asi moje nejoblíbenější letadlo za celý život, na US poměry je to lehký, levný a jednoduchý stroj, ale bojím se že země našich možností si to pořád nemůžou uplně dovolit. Malé jednoduché mašiny nejsou tak cool, ale z principu jsou levnější a jednodušší na provoz i údržbu, tím pádem jich můžete mít víc, piloti můžou víc trénovat, to vše s nasazením méně infrastruktury.

Gripen je dobrá volba, vynikající kompromis, ten náš pronájem možná není optimální, ale samotná mašina je prakticky optimální multi-role letadlo pro země jako jsme my.

Bohuslav.
4. listopad 2020, 18:06

A prý že američani nikomu nevyhrožují a jsou slušnost sama. Jak jde ale o prachy, tak ty americké svině neznají bratra a klidně zabijou i svou babičku. To třeba poláci jim půjdou na ruku a klidně si řeknou, že zaplatěj i dvojnásobnou cenu, než amíci budou chtít. Američani si o sobě myslej, že celej svět je jejich kolonie, podobně jako si to myslel Řím. Až budou prodávat plyn za stejnou cenu, jako dodavatelé plynovodem, tak taky nebudu proti, ale kupovat předraženou věc přeci nebude ani frantík.

Bizon
4. listopad 2020, 19:15

Jasně že jim jde hlavně o prachy a zájmy, stejně jako všem ostatním mocnostem. To nucení břidličného plynu už pomalu začíná být takový folklór, skoro každý týden je tu článek komu ho "nabízí" tentokrát:D

Dobrá byla ta výmluva pár kol zpátky, zase jednou vyhrožovali sankcema za stavbu NS2, ale předložili to velice diplomaticky: že oni žádné sankce uvalovat nechtějí, doufají že samotná hrozba sankcema bude stačit, když firmy pěkně poslechnou tak se sankcí nemusí obávat:D

zbyněk schindler
4. listopad 2020, 19:06

co by jste chtěli oni jsou nejchytřejší nedávno sověti no a nyní juuesej fandím frantíkum

Josef
4. listopad 2020, 21:27

Pokud se podíváme na Francouzkou energetiku a klimatické podmínky Francie, pak oni by spíše měli snížit spotřebu plynu větším používáním tepelných čerpadel pro vytápění budov než uvažovat o dovozu z USA. To ostatně platí i pro ČR.

Ivan Novák
4. listopad 2020, 22:00

Pokud si dobře pamatuji, častěji než my topí elektřinou přímo. V plynofikaci jak pro vytápění, tak pro výrobu elektřiny mají rozvojový potenciál, odtud pramení síla zájmu o exkluzivitu dodávek.

Josef
5. listopad 2020, 00:43

Topení přímo el. energií je samozřejmě špatné pokud se tyto budovy to platí i pro nás převedou na vytápění tepelnými čerpadly lze pak vytápět 3x až 4x více budov tímto způsobem aniž by vzrostla spotřeba energie. Toto je ekologické i ekonomické řešení. Přitom investice nemusí být tak vysoké třeba do bytu 3+1 stačí naistalovat 2 klimatizační jednotky náklady nejsou vysoké, lze chladit v létě a spotřeba na el. energie na topení klesne 3x

PetrV
5. listopad 2020, 07:12

Teplo a chlazení tepelným čerpadlem ano, ale nesmí se vám čerpadlo podělat. Pak jste ve ztrátě. Hodí se to pro větší objekty. U malých domků ztráta.

Josef
5. listopad 2020, 22:36

Do malého domku se hodí klimatizační jednotka do největší místnosti. S tím se také udělá hodně muziky a stojí to 25k.

james bond
5. listopad 2020, 10:52

Zdá se mi to, nebo USA varuje svoje spojence, začínají nám tlačit na pilu, běda jak neposlechneme.

markusaurelius
5. listopad 2020, 11:01

Brutální americký režim se nám vybarvil ve své celé kráse.

energetik II
5. listopad 2020, 13:56

Ano, měli bychom se jen bohapustě smát tomu -"ztrouchnivělému americkému politickému systému". Nejprve zcela selhal v boji s coronavirem, USA měly včera za den 109 000 nových případů a 1200 mrtvých, Čína - 49 nových případů a NULA mrtvých. V USA ovšem lidé "kapou demokraticky", tak se jim tam asi - "umírá lehce". A nyní se neschopnost US režimu v plné nahotě projevila v prezidentské volbě. Už vypukly pouliční bitky a demonstrace. Mají tam totiž stále systém "volitelů" vytvořený v časech kovbojů, vraždění Indiánů a lovců bizonů. Tehdá ale měl své opodstatnění, neboť když třeba v Arizoně = 3000 km od Washingtonu zvolili své zástupce, tak ti pak odcválali na koních dokončit celostátní volbu do Washingtonu. Dnes máme PC a internet a není už nutné - "někam cválat". Navíc je tento systém antidemokratický, neboť lidé, kteří tam dostávají nejvíce hlasů voličů tak prohrávají volby, minule Clintonová měla o 3 mil. hlasů navíc a prohrála. USA tak vládl poslední 4 roky člověk, který v našem evropském systému voleb volby prohrál. Volební systém USA je skutečně - "úžasně ztrouchnivělý a zparchantělý".

Jan Veselý
5. listopad 2020, 14:33

Tak nevím, adorujete tady čínskou diktaturu, kde se obejdou i bez voleb, nebo evropské poměrné volební systémy? Nebo jste si jen chtěl kopnout do USA?

energetik II
5. listopad 2020, 17:38

TO : Veselý

Adoruji skvělou schopnost čínského politického systému vypořádat se s covidem i bez nasazení nové vakcíny, ani nevím kolik je to už týdnů, co tam na covid umřel poslední člověk. U nás za včerejšek = 230, v USA = 1200. V Číně volby pravidelně probíhají, kupodivu asi pro vás na nižších úrovních plně demokraticky. Na úrovni okresů si tam volí lidi dle schopností a kvalit, nikoli dle členství ve straně. Jinak ano, naše přímá volba Zeman vs. Drahoš je krásnou ukázkou ubohosti amerického zatuchlého politického systému , který "zamrznul v době kovbojů" z 18 století. A také jsem si přitom kopl do USA, kterým se roku 2020 opravdu nedaří vůbec nic. Nezvládli COVID, porvali se do krve při volbách, spadne jim HDP do mínusu - v Číně + 2 %. Před pár měsíci jsem tu psal, že Trump svou porážku odmítne uznat a je to tady . Měl jsem pravdu.

Jiří Trn
6. listopad 2020, 08:02

Fakta pane Veselý, fakta.

V Číně volby jsou, dokonce za účasti mezinárodních volebních pozorovatelů.

USA, Severní Korea, a možná pár afrických vojenských diktatuur, jsou jedinné státy světa, kde jsou u voleb zakázány nejen volební pozorovatelé, v USA i novináři.

Před zvědavými pohledy okny na sčítání hlasů v USA dokonce sčítací komisaři zabedňují okna, aby z venku na sčítání nebylo vidět.

Naopak nevidím moc velký rozdíl mezi Čínou a USA, kde u jedněch pokud chcete uspět ve vysoké politice tak musíte kopat za Komunistickou stranu, a u druhejch máte "demokratickou volbu" kopat za Demokraty nebo Republikány.

Josef
6. listopad 2020, 21:43

Dříve to tak nebylo vidět, protože USA byly ekonomicky silné jenže po roce 2008 se přesunulo centrum světového růstu do J a JV Asie, Amerika si už ekonomickou diplomacií nedokáže zajistit vliv. Místo aby to dělala jako Čína a nabízela win-win dohody a tím posilovala svůj vliv ve světě jak to dělá Čína, tak si nadřazení Američané zvolili politiku Amerika First a svoje zájmy prosazují nátlakem, sankcemi nebo vojensky jenže na takovou politiku svět v 21 století neslyší a USA ztrácí vliv prakticky všude na světě. Například sankce na Čínské technologické firmy vedly k tomu, že Americké technologické firmy budou postupně a nevratně vyřazovány z Asijských dodavatelských řetězců, protože jsou považovány za nespolehlivé, takže místo toho, aby vydělávaly pro USA každý rok stovky miliardy USD nahradí tyto firmy dodavatelé z Číny, Indie a dalších zemí. To samozřejmě povede k technologickému zaostávání, protože když prodáváte 5 miliardám obyvatel můžete investovat do vývoje mnohem více než když prodáváte na trhu 300 milionovém. Je to samozřejmě škoda i pro svět, protože právě globalizace velmi urychluje vědecký pokrok tím, že vše lze prodávat všude a tak firmy mohou investovat mnohem více do vývoje a soustředit se jen na velmi malý segment samozřejmě s tím je konec pokud někdo udělá sankce jak to udělali USA bohužel to poškodí jak je, pro Čínské firmy to bude naopak výhoda, protože se svého obřího trhu vytlačily Americkou konkurenci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se