Domů
Plynárenství
Už rok proudí v českých plynovodech zelený biometan, loni to bylo 718 tisíc metrů krychlových
Ad
Moderní technologie BS v Rapotíně
Zdroj: GasNet, s.r.o.

Už rok proudí v českých plynovodech zelený biometan, loni to bylo 718 tisíc metrů krychlových

Vývoj v energetice ukazuje, že větší využití biometanu bude nutné pro splnění emisních cílů EU, ke kterým se Česká republika zavázala. Jako první v tuzemsku vtláčí do své plynárenské sítě biometan největší domácí distributor zemního plynu, společnost GasNet. Za první rok to bylo 718 tisíc m3 biometanu, což by pokrylo spotřebu jedné menší obce se stovkami obyvatel.

Biometan by do roku 2030 mohl nahradit až 10 % tuzemské spotřeby pro potřeby vytápění i silniční dopravy. Tento moderní obnovitelný zdroj energie vyrábí bioplynová stanice EFG Rapotín BPS v Rapotíně na severní Moravě.

Jedná se o průkopnický projekt pro celou českou energetiku. Jako lídr v distribuci zemního plynu jsme ho maximálně podpořili. Výroba a vtláčení biometanu do distribuční plynárenské sítě je oblast, kterou dlouhodobě sledujeme a spoluutváříme. Jsme plynaři a věříme v budoucnost plynu v jakékoli formě. Biometan je podle nás palivem budoucnosti a bude hrát v moderní energetice důležitou roli,“ říká Michal Ostatnický ze společnosti GasNet.

Biometan by mohl do roku 2030 nahradit 10 % tuzemské spotřeby zemního plynu

Bez většího využití biometanu Česká republika nesplní závazné emisní cíle EU. Podle vyjádření odborníků se biometan uplatní i v dalších odvětvích jako například v silniční nákladní dopravě nebo ve vytápění a do roku 2030 by mohl tvořit až 10 % spotřebovaného plynu v České republice.

GasNet má plynárenskou infrastrukturu na biometan připravenou

Biometan se v Rapotíně vyrábí z biologicky rozložitelného odpadu za pomocí nejmodernějších technologií a má celou řadu výhod. Je to obnovitelný zdroj energie, který si můžeme vyrobit v tuzemsku. Pomůže nám výrazně přispět ke snižování emisí, což platí i pro dnes nejvíce diskutovaný CO2.

Velkou předností biometanu, který se vyrábí z biologicky rozložitelného odpadu je i to, že jeho složení je téměř identické se zemním plynem. Všechny dnes běžně používané plynové spotřebiče jako jsou kotle, sporáky nebo i auta na CNG fungují bez jakýchkoli úprav i na biometan, respektive bioCNG,“ pokračuje ve vyjmenování výhod Michal Ostatnický.

Další zásadní výhodou je již existující infrastruktura jak pro výrobu bioplynu, ze kterého se biometan vyrábí, tak zařízení pro přepravu, skladování a zejména distribuci plynu z místa výroby do místa spotřeby. Stávající plynárenská soustava skupiny GasNet je tak již dnes bez významných investic připravena na distribuci a využití biometanu.

Celkem se v Rapotíně vtlačilo v roce 2020 do distribuční plynárenské sítě skupiny GasNet 718 tisíc m3 biometanu, což odpovídá celoroční spotřebě jedné menší obce. V průběhu roku 2020 měla produkce biometanu stále stoupající tendenci. Největší měsíční objem vtlačeného plynu byl dosažen v prosinci 2020, kdy bylo do distribuční sítě dodáno více než 100 tisíc m3 biometanu. Z hlediska provozu distribuční soustavy probíhá vtláčení biometanu do plynárenské sítě GasNet bezproblémově.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Miloslav Černý
30. březen 2021, 12:12

Kdykoli jsme se snažili dobrovolně čí nuceně kopírovat dění v Rusku, nedopadlo to nikdy z dlouhodobého hlediska dobře. Oni v Rusku nemají důvod si vyrábět moc toho plynu. Takže i tímto postupem můžeme být klidnější, že je tato cesta tou správnou na rozdíl od VJE.

Josef
30. březen 2021, 12:55

718 tisíc m3 = 0,009% naší národní spotřeby pokud by do roku 2030 to mělo být 10% tak je to 1100 x více bude do roku 2030 1100 x více bioplynových stanic co vyrábí biometan ? a kde vezmeme palivo pro ty stanice ? Na tuto otázku ať si každý odpoví sám...

Zbyněk Poisl
30. březen 2021, 13:13

Přesně tak!!! Je to stejně inteligentní jako FVE a VěE. Když se mravenec vymočí do Tichého oceánu, tak je to významnější událost, než tohle! Ale musíme to oslavit. Je to přece Zelené.!

Miloslav Černý
30. březen 2021, 13:47

To co tvrdíte není daleko od pravdy, o tom tady ale nebyla zmínka. Je to jenom další nekontraverzní zrníčko vhodné k dalšímu rozvoji z té potřebné mozaiky podobných OZ, které ve výsledku směřují k té co největší nezávislosti a samostatnosti bez jádra, při důrazu na ochranu Životního prostředí. A o to tady musí jít všem především, takže i Vám.

Zbyněk Poisl
31. březen 2021, 11:52

A kolik sajrajtu se při výrobě toho bioplynu dostane do ovzduší Vám nevadí? To je přesně logika ekoteroristů - Musíme chránit životní prostředí i kdyby to měl být konec světa! On to bude konec světa, ale právě kvůli těm nesmyslů, které se neustále vymýšlejí v zájmu ochrany přírody!

Bob
30. březen 2021, 20:08

Pokud ten bioplyn bude z odpadů a ne z kukuřice pěstované na poli, hnojené umělými hnojivy vyrobenými pomocí fosilních paliv a obdělávané a svážené taktéž stroji na fosilní paliva, navíc stříkané masou pesticidů, tak proč ne.

Trochu to pomůže, ale zázraky od toho nečekejte.

Mimochodem tento případ má pikantní pozadí, kterým se v tom PR článku raději nechlubí:

Dříve totiž byl všechen vyrobený bioplyn (jak je běžné) použit na vysokoúčinnou výrobu elektřiny a tepla v kogeneračních jednotkách. Teplá voda byla pak teplovodem vedena do městské kotelny, kde byla v případě potřeby jen dohřáta plynovým kotlem.

Takže dnes sice je biologicky vyrobený metan vtláčen do plynovodu, ale hned vedle o to více městská kotelna odebere metanu z plynovodu.

Prostě jim v kotelně schází dříve dodávané teplo. Takže z enviromentálního hlediska je výsledek velmi diskutabilní.

petr
31. březen 2021, 00:20

Spotřeba ČR ve špičce jednoho dne byla téměř 52 000 000 m3, takže ta produkce je opravdu úžasná....

jan
31. březen 2021, 14:05

Bioplynových stanic je u nás asi 300. Těch, které mají oprávnění nakládat s odpady asi 12. Zbytek jsou zemědělské(momentálně ty zlé), ty bez velkých investic zpracovávat odpady nemůžou. Pachová zátěž zemědělská/odpadová je nebe a dudy. Investice na pouhý příjem a zpracování odpadů je v hodně dobrém případě 20 mil. Linka na vyčištění biometanu(150m3/h) a natlačení do láhví je někde kolem 30mil. Zkapalňování na LNG dalších 15. Do nízkotlaku NetGas neumí připojit nikoho, pokud by se nenapojil přímo do středotlaku, to je kolem 8-10mil. Akce Rapotín je předotovaná hračka(napojený na vyskotlak, nemám ověřeno). Výnosnost bioplynu z tuny BRO je tak 90m3/t. To je možná tak 50m3(výhřevnostně 15l nafty) biometanu z tuny BRO. V republice není ani omylem dost vhodného odpadu pro provoz bioplynek (možná tak 20). Taky se musí někam vylívat digestát. Kaly z ČOV mají zvýšené obsahy těžkých kovů, to nedá soudný hospodář na pole. Je to celé zbožné přání asi jako baterkomobily. Ale určitě se utratí docela dost peněz, než na to někdo přijde. A pak to stejně bude každém jedno. Těch 10% tuzemské spotřeby je vyloženě výplod nějakého nemocného mozku, to není ani k smíchu

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se