Domů
Plynárenství
V červenci přiteklo do Evropy více plynu z Ruska, oproti červnu skoro o třetinu
Pokládání plynovodu TurkStream
Zdroj: Gazprom

V červenci přiteklo do Evropy více plynu z Ruska, oproti červnu skoro o třetinu

Objem plynu, který z Ruska proudí plynovody do zemí Evropské unie, se během minulého měsíce značně zvýšil. Zejména díky nárůstu toku skrz plynovod TurkStream se tak dodávky ruského plynu do EU skrz plynovody v červenci vyšplhaly na letošní maximum. Ve srovnání s předchozími lety se však stále jedná pouze o zlomek.

Poté, co v loňském roce došlo k přerušení dodávek skrz plynovod Nord Stream, teče zemní plyn z Ruska do zemí Evropské unie již pouze skrz dvě hlavní trasy – Ukrajinu a Turecko. Další objemy zemního plynu z Ruska poté na evropský trh směřují na tankerech ve zkapalněné podobě (LNG).

K růstu dodávek plynu z Ruska v červenci přispělo několik faktorů. Hlavním bylo zesílení toků skrz plynovod TurkStream, který byl v průběhu června odstaven přibližně jeden týden z důvodu plánované údržby. V červenci nicméně průměrný denní tok ruského plynu skrz Turecko vzrostl, pravděpodobně kvůli nižší ceně ruského plynu odebíraného v rámci dlouhodobých indexovaných kontraktů vůči situaci v červnu.

"Takže cenová konkurenceschopnost Gazpromu se změnila 1. července, kdy poklesla cena kontraktů s indexací na cenu pro následující měsíc a evropské spotové ceny plynu vzrostly z minim dosažených na začátku června," uvedl dle Reuters Ronald Smith z finanční skupiny BCS sídlící v Moskvě.

Dodávky plynu přes Ukrajinu se v posledních měsících nijak zásadně neměnily, co se týče toku skrz rusko-ukrajinskou hranici. V případě následného fyzického toku zemního plynu na Slovensko nicméně dodávky v průběhu července začaly klesat, kdy část plynu zřejmě zůstávala v podzemních zásobnících plynu na Ukrajině pro následný export v zimě. Evropské zásobníky plynu jsou totiž již na začátku srpna nezvykle naplněny, což aktuálně zvyšuje atraktivitu volné skladovací kapacity na Ukrajině.

Celkově tak dle propočtů Reuters na základě dat zveřejňovaných na transparency platformě Evropské sítě provozovatelů přepravních soustav (entso-g) proudilo skrz dvě zmiňované trasy v průběhu července průměrně 86,6 milionů metrů krychlových plynu denně. Ve srovnání s průměrnými 66,8 miliony metrů krychlových denně z června se tak jedná o nárůst o 30 %, stejně tak jde o vůbec nejvyšší průměrnou měsíční hodnotu v letošním roce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Zdeves Pavel
3. srpen 2023, 09:46

Ale my co bereme plyn přes Německo ho samozřejmě nikdy ani na úrovni molekul v zásobnících nemáme jak řekl moudrý ministr Sikela.

miro novak
3. srpen 2023, 10:31

dalsi razny krok, ako Rusko polozit ekonomicky na kolena. Nakupom nasobne drahsieho plynu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se