Vývoz ruského plynu mimo bývalý Sovětský svaz klesl o desetinu
Vývoz ruského zemního plynu potrubím zákazníkům ze zemí mimo bývalý Sovětský svaz loni klesl o deset procent na 179,3 miliardy metrů krychlových. Informovala o tom dnes společnost Gazprom, která má monopol na vývoz této suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firmu má pod kontrolou Kreml.
Do skupiny uvedených zákazníků patří Evropská unie, Turecko a Čína. Výsledky za loňský rok jsou podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera zatím jen předběžné, poznamenala agentura Bloomberg.
V roce 2019 vývoz činil 199,2 miliardy metrů krychlových. Data zahrnují i vývoz do Číny, kam Rusko plynovodem Síla Sibiře loni dodalo 4,1 miliardy metrů krychlových plynu. Síla Sibiře je nová přepravní trasa, Rusko přes ni začalo plyn do Číny dodávat teprve koncem roku 2019.
Gazprom také oznámil, že loni vytěžil 452,7 miliardy metrů krychlových plynu. To je pokles proti 500,3 miliardy metrů krychlových z roku 2019. To byl zároveň největší objem těžby od roku 2012.
Firma byla sedm let ve sporu s Evropskou komisí (EK), která Gazprom obviňovala s porušování hospodářské soutěže. V roce 2018 ale unijní exekutiva oznámila, že se s Gazpromem dohodla na vyřešení sporu. Firmě uložila řadu povinností, které měly obavy z narušování hospodářské soutěže rozptýlit a umožnit volný tok zemního plynu za konkurenční ceny na trzích ve střední a východní Evropě.
Gazprom se díky dohodě s komisí vyhnul pokutě, která mohla činit až deset procent jeho ročních tržeb. To tehdy představovalo v přepočtu více než 200 miliard Kč.
Mohlo by vás zajímat:
Rusko stojí a padá s vývozem surovin, jeho prosperita stále závisí na vývoji cen ropy a zemního plynu na světovém trhu.
z vývozu rostliné produkce utržila RF vice než za suroviny,.....ale staré psy novým kouskům nenaučíš.
To víš ,,Deník,, je trošku zmatenej ,ale propaganda přináší své ovoce...
Za rok 2019 byl podíl fosilních paliv na ruském exportu 52%. Zdroj https://tradingeconomics.com/russia/exports-by-category
Zbytek exportu jsou převážně jen další suroviny. Struktura exportu typická pro nejzaostalejší země.
Např. ta kolonka "Letadla, kosmické lodě" je typická pro nejzaostalejší země.
Takže také Austrálie patří mezi nejzaostalejší země světa ?? Podívejte se na její strukturu exportu ! Pokud vím, tak exportuje ve velkém : uhlí, plyn, železnou rudu, uran, obilí, maso, vlnu,....atd.
Nebo pro nejbohatší země jako Austrálie či Arabské Emiráty.
Důležitější ovšem je, že EU potřebuje ze všeho nejvíc volný obchod se zeměmi vyvážejícími hlavně suroviny a né těmi, co vyrábí to samé co ona.
A východ EU bez surovin Sibiře ztratí konkurenceschopnost.
To, co jste napsal o rostlinné produkci, je nepravda.
Uvedu na pravou míru: cituji z business info
V ruském vývozu tradičně dominují palivo-energetické suroviny, přičemž jejich podíl na celkovém vývozu se v roce 2019 mírně zmenšil do 62,1 % (63,8 % v roce 2018).
Podíl vývozu potravinářských výrobků a surovin na jejich výrobě na komoditní struktuře vývozu v roce 2019 činil 5,9% (v roce 2018 – 5,5%).
Hlavně rusům pomohly sankce, což EU soudruzi nechápou...
Vy byste jim k vojenskému obsazení Krymu asi pogratuloval.
Nicméně to mluvíte o zákazu dovozu, který zavedlo Rusko.
Máš tam chybu. Sankce pomohly BĚLOrusům. To co rusáci dováželi rovnou, teď dovážejí skrz Bělorusko s přirážkou. To ale russoudruzi nechápou.
Vůbec nevíte z jak mála jsou schopni tamní obyčejní mužici obstojně vyžít. To že jich více skončí v zemljamkách vůbec neznamená, že Rusko padá.
Nepodceňuj protivníka.
Zemljanky byly v celé evropě, rusko nevyjimaje.
Měl by jste si jednu postavit- energeticky velmi úsporné bydlení...
Na islandu je staví dodnes. Zimě neporucis, aby ti neodebirela teplo.
Také nadpis jako z rudeho práva. Byv. SSSR, tzn. Rusové dodávali plyn UA přímo a ne přes šašky z německa jako rok předtím. Z entsog to jde vidět, jen se o tom nesmí mluvit.
Majdan a jiné kosoctverce lidi na UA rychle zapomněli. Teplo je přednější nežli lezt bidenovi do zadele...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se