Domů
Plynárenství
Vývoz zkapalněného plynu z USA dosáhl v první polovině roku rekordní hodnoty
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Vývoz zkapalněného plynu z USA dosáhl v první polovině roku rekordní hodnoty

Po loňském roce, který byl silně ovlivněn koronavirovou pandemií, kdy řada odběratelů v průběhu léta omezovala odběr zkapalněného plynu z USA, se letos blýská tamním vývozcům na lepší časy. Díky dalšímu růstu exportní kapacity spolu se silnou poptávkou po plynu na celém světě vyváží americké terminály naplno. Během letošního prvního pololetí tak vývoz zkapalněného z USA plynu dosáhl rekordních hodnot.

Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA se po propadu během loňském léta rychle zotavil, přičemž během letošního prvního pololetí dosáhl rekordní hodnoty. V průběhu letošních prvních šesti měsíců americké exportní terminály vyvážely podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v průměru 9,6 miliard stop krychlových plynu denně (bcf/d), tedy o 42 % více než ve stejném období loňského roku.

Vývoz LNG z USA v období mezi lednem 2016 a červnem 2021. Zdroj: EIA

Vývoz dosáhl rekordních hodnot navzdory propadu během února, kdy vývoz plynu ze země omezily prudké mrazy na jihu země, kde je koncentrovaná velká část exportní kapacity. Kromě dalšího nárůstu exportní kapacity pomohla k takto vysokému meziročnímu nárůstu i skutečnost, že se vývoz LNG z USA loni během léta hluboce propadl kvůli poklesu globální poptávky po teplé zimě 19/20 a opatřením pro omezení síření onemocnění COVID-19.

V letošním roce je nicméně situace na řadě trhů diametrálně odlišná, kdy v Evropě v posledních měsících tlačí nahoru poptávku nízký stav zásob v podzemních zásobnících plynu a v Asii tradičně horké letní počasí, které vede ke zvýšené spotřebě elektřiny pro chlazení. Růstu cen plynu v Evropě a Asii, a tedy i vyššímu zájmu o LNG z USA, rovněž pomohly neplánované odstávky exportních terminálů v jiných zemích, včetně Austrálie, Nigérie, Norska či dalších zemí.

V průběhu června sice vývoz LNG z USA znatelně poklesl, příčinou však nebyl nezájem zákazníků. Vývoz omezila pravidelná údržba několika plynovodů, které exportní terminály zásobují. Vzhledem k extrémně vysokým cenám zemního plynu, které aktuálně v Evropě trhají historické rekordy, tak lze s jistotou očekávat velmi silnou poptávku po plynu nejen z USA i v druhé polovině letošního roku.

Většina vývozu stále směřuje do Asie

Podobně jako v loňském roce jsou i letos primární destinací pro americké LNG asijské trhy. V období mezi letošním lednem a květnem podle EIA směřovalo do Asie 46 % veškerého vývozu z USA, tedy podíl srovnatelný s celoročním průměrem za loňský rok. Druhou v pořadí je letos opět Evropa s průměrným podílem 37 %.

Vyvoz LNG z USA mezi lednem 2018 a květnem 2021 podle cílových trhů. Zdroj: EIA

Komentáře

(3)

PetrV

30. červenec 2021, 17:03

Hurá, molekuly svobody do asie...

Frank

31. červenec 2021, 08:24

Vaše výkřiky evokují situaci, že odněkud jdou molekuly nesvobody, trošku medvědí služba ...

Tadeáš

31. červenec 2021, 18:44

Před rokem mi známa ,povída v sobotu chodím do kostela ke zpovědí a pak s pánem farářem diskutujeme-Pan kněz povída neberte Rusky plyn je nebezpečný moc hoří a vybuchuje a ten americkej /zkapalněny /nehoří a nevybuchuje co dodát katolická církev vyplachuje důchodcům hlavičky.Po diskuzí se nedála přesvědčít a poslední slovo topím uhlím a v rodinem domku mělí plýnové topení.Tato příhoda v malé polské vesnici.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.