Vývoz zkapalněného plynu z USA je navzdory rekordní exportní kapacitě nejnižší za poslední dva roky

DomůPlynárenstvíVývoz zkapalněného plynu z USA je navzdory rekordní exportní kapacitě nejnižší za poslední dva roky

Po čtyřech letech stabilního růstu přišel v letošním roce zlom, kdy se vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA výrazně propadl. Poté, co se během letošního ledna vyšplhal vývoz amerického LNG na vůbec nejvyšší hodnotu v historii, přišel s teplou zimou a pandemií koronaviru propad na méně než polovinu. Vývoz by se však mohl zotavit již ke konci roku s tradičně vyšší poptávkou během zimního období.

S růstem domácí těžby plynu začaly Spojené státy americké v posledních letech masivně budovat terminály pro vývoz zkapalněného plynu, které tamním společnostem otevřely cestu na globální trh s plynem. S postupným růstem exportní kapacity tak rostl i vývoz plynu, který během letošního ledna dosahoval v průměru rekordních 8 miliard stop krychlových denně (bcf/d).

Po letošní zimě, která byla nadprůměrně teplá ve všech hlavních regionech spotřeby plynu (Evropa, Asie, Severní Amerika), zůstaly zásoby plynu v zásobnících na vysoké úrovni. To spolu s poklesem globální poptávky způsobeným pandemií onemocnění COVID-19 vedlo k propadu spotových a forwardových cen na mnoha trzích na rekordně nízké hodnoty.

Vývoj exportní kapacity a vývozu LNG z USA (průměr za posledních 30 dní). Zdroj: EIA

S propadem cen na exportních trzích se tak zúžil i cenový rozdíl proti trhu v USA, který je nezbytný pro pokrytí nákladů na zkapalnění, přepravu a následnou regasifikaci plynu. Odběratelé tak začali postupně rušit objednávky na dodávky LNG, a export začal klesat. V červenci podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) dosahoval v průměru pouhých 3 bcf/d, tedy méně než poloviny lednového rekordu, a byl tak na úrovni května 2018.

Podle odhadů agentury na základě dostupné exportní kapacity a množství vyvezeného plynu bylo zrušeno 46 nákladů pro červen a přibližně 50 pro červenec, tedy více než se podle zpráv z trhu očekávalo. Nejvíce byly zasaženy terminály Sabine Pass v Louisianě a Corpus Christi a Freeport v Texasu, jejichž kapacita byla v červenci využívána pouze z 33 %, 28 % a 6 %.

Podle predikcí agentury by se nicméně vývoz ke konci letošního roku mohl zotavit na úroveň dosahovanou před koronavirovou pandemií a zůstat na úrovni 8 až 9 bcf/d v průběhu celé příští zimy.

Poptávka po LNG v posledních letech rekordně rostla

Globální poptávka po LNG v letech 2018 a 2019 zaznamenala rekordní růst a v únoru 2020 v růstu pokračovala. Dovoz LNG do Asie, která představuje 70 % celosvětového trhu, do června poklesl na loňskou úroveň, hlavně v důsledku nižších dodávek do Japonska a Jižní Koreje.

Po rekordním růstu v posledních dvou letech se rovněž snížil i dovoz LNG do Evropy, a to z důvodu nižší poptávky po plynu a vysoké úrovni naplnění zásobníků po mírné zimě. Poptávka po zemním plynu na klíčových evropských trzích je nadále snížená, což v nadcházejících měsících pravděpodobně omezí další dovoz LNG.

Dovoz LNG v hlavních regionech mezi lety 2017 a 2020. Zdroj: EIA