Domů
Plynárenství
Mrazivé počasí na jihu USA omezilo vývoz zkapalněného plynu
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Mrazivé počasí na jihu USA omezilo vývoz zkapalněného plynu

Nezvykle mrazivé počasí, které zasáhlo v uplynulém týdnu jih USA, zejména pak stát Texas, se rovněž negativně podepsalo na vývozu zkapalněného plynu. Kvůli problémům s technickým zařízením, dopravou obsluhy či LNG tankerů do terminálů se dodávky plynu do exportních terminálů USA propadly během jednoho dne na dvouleté minimum. Týden předtím naopak příjezd tankerů do terminálů omezila hustá mlha.

Jih Spojených států je nejen hlavní oblastí těžby ropy a zemního plynu, ale rovněž centrem jeho exportu ve zkapalněné podobě (LNG). Nedávné mrazy, na které tamní infrastruktura není zcela přizpůsobena, jelikož nejsou pro danou oblast vůbec běžné, tak potrápily i americké vývozce plynu.

Již během druhého únorového týdne, kdy se teploty ještě držely nad bodem mrazu, zablokovala hustá mlha přepravní kanály vedoucí k terminálům, které leží až desítky kilometrů od pobřeží Mexického zálivu.

Poté, co se teploty propadly hluboko pod hodnoty běžné pro dané oblasti v tomto období, omezila provoz terminálů řada dalších faktorů. Podle serveru S&P Global Platts se společnost Kinder Morgan odvolala na zásah vyšší moci kvůli problémům s kompresní stanicí, která zásobuje plynem terminál Sabine Pass ležící na hranici států Louisiana a Texas.

V případě terminálů ve státě Texas byly dodávky plynu mimo jiné omezeny na žádost tamního guvernéra, aby mohly být upřednostněny dodávky plynu do plynových elektráren.

Během 16. února se tak dodávky plynu do amerických LNG terminálů propadly na 2,2 miliardy stop krychlových denně, což je zhruba pětina objemu plynu, který do nich proudil v průběhu prosince a ledna. V následujících dnech se nicméně s růstem teplot dodávky plynu do terminálů zotavily.

Úvodní fotografie: LNG tanker Arctic Princess. Autor: JoachimKohlerBremen @WikimediaCommons

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.