Domů
Plynárenství
Globální trh se zkapalněným plynem loni stagnoval kvůli pandemii
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Globální trh se zkapalněným plynem loni stagnoval kvůli pandemii

Vypuknutí pandemie onemocnění covid-19 v loňském roce zásadně zahýbalo s trhy, včetně těch energetických. Zatímco v posledních několika letech globální trh se zkapalněným plynem (LNG) stabilně rostl, kvůli loňskému propadu poptávky po plynu, zejména během léta, dosáhl objem zobchodovaného LNG takřka stejné hodnoty jako v roce 2019. Se zotavením poptávky a růstem cen lze letos očekávat další nárůst tohoto trhu.

Pokles poptávky po zemním plynu v průběhu loňského léta, za kterým stála jak koronavirová pandemie, tak relativně mírná zima 2019/2020, způsobil zásadní propad cen zemního plynu na globálních trzích a s ním spojený pokles vývozu zkapalněného zemního plynu z řady zemí. Podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) loni navýšily export LNG pouze dvě země, a to právě USA a Austrálie.

Globální trh se zkapalněným plynem narostl zejména v několika posledních letech. Zdroj: EIA

V případě USA sice došlo během loňského léta k výraznému propadu exportu LNG, první kvartál byl nicméně silný a s příchodem chladného počasí během posledního čtvrtletí se vývoz velmi rychle zotavil. Pro meziroční nárůst exportu bylo rovněž zásadní zprovoznění dalších linek v exportních terminálech, a to konkrétně v terminálech Cameron, Freeport, Corpus Christi či Elba Island. V letošním roce je poptávka po LNG z USA velmi silná z důvodu prudkého nárůstu cen plynu v Evropě a Asii, přičemž již na začátku roku americké terminály vyvážely téměř naplno.

Zatímco export LNG z USA loni vzrostl o zhruba třetinu, v případě Austrálie byl růst s 3 % značně nižší. Přesto se Austrálie vyhoupla na pozici největšího světového vývozce zkapalněného plynu, mimo jiné díky 1% poklesu vývozu plynu z Kataru, který se na pozici největšího světového exportéra držel dlouhé roky. U ostatních zemí vývoz stagnoval či poklesl, což vyrovnalo růst v Austrálii a USA.

Největší světoví vývozci zkapalněného plynu mezi lety 2016 a 2020. Zdroj: EIA

Celkově zůstal objem zobchodovaného zkapalněného zemního plynu v loňském roce s 0,4% meziročním růstem v podstatě nezměněn. V posledních letech přitom trh zažil výrazný nárůst, kdy celkový objem mezi lety 2015 a 2019 vzrostl o bezmála polovinu, a to zejména díky rekordnímu růstu v letech 2018 a 2019, za kterým stálo zprovoznění nových exportních linek v USA, Austrálii a Rusku.

Asie stále zůstává jasnou jedničkou v objemech dováženého plynu, přičemž v loňském roce růst poptávky v regionu táhly Čína a Indie. V Číně trh s plynem stabilně roste s ohledem na snahy vlády nahradit část uhlí právě plynem za účelem snížení znečištění. Obchodníci v Indii jsou naopak velmi citliví na cenové výkyvy na globálních trzích, a tudíž loňský pokles cen plynu vedl k růstu tamní spotřeby. Největším dovozcem zkapalněného plynu i nadále zůstává Japonsko.

Největší světoví dovozci zkapalněného plynu mezi lety 2016 a 2020. Zdroj: EIA

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropské plány na život bez ruského plynu. Spoléhání na LNG, jádro i úspory, část zemí opět pálí uhlí
15. srpen 2022, 04:00
Vodík místo plynu. Vídeň přestavuje elektrárnu. Když se přestavba povede, bude to šance pro dalších 115 turbín po celé Evropě
14. srpen 2022, 13:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se