Domů
Plynárenství
Globální trh se zkapalněným plynem loni stagnoval kvůli pandemii
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Globální trh se zkapalněným plynem loni stagnoval kvůli pandemii

Vypuknutí pandemie onemocnění covid-19 v loňském roce zásadně zahýbalo s trhy, včetně těch energetických. Zatímco v posledních několika letech globální trh se zkapalněným plynem (LNG) stabilně rostl, kvůli loňskému propadu poptávky po plynu, zejména během léta, dosáhl objem zobchodovaného LNG takřka stejné hodnoty jako v roce 2019. Se zotavením poptávky a růstem cen lze letos očekávat další nárůst tohoto trhu.

Pokles poptávky po zemním plynu v průběhu loňského léta, za kterým stála jak koronavirová pandemie, tak relativně mírná zima 2019/2020, způsobil zásadní propad cen zemního plynu na globálních trzích a s ním spojený pokles vývozu zkapalněného zemního plynu z řady zemí. Podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) loni navýšily export LNG pouze dvě země, a to právě USA a Austrálie.

Globální trh se zkapalněným plynem narostl zejména v několika posledních letech. Zdroj: EIA

V případě USA sice došlo během loňského léta k výraznému propadu exportu LNG, první kvartál byl nicméně silný a s příchodem chladného počasí během posledního čtvrtletí se vývoz velmi rychle zotavil. Pro meziroční nárůst exportu bylo rovněž zásadní zprovoznění dalších linek v exportních terminálech, a to konkrétně v terminálech Cameron, Freeport, Corpus Christi či Elba Island. V letošním roce je poptávka po LNG z USA velmi silná z důvodu prudkého nárůstu cen plynu v Evropě a Asii, přičemž již na začátku roku americké terminály vyvážely téměř naplno.

Zatímco export LNG z USA loni vzrostl o zhruba třetinu, v případě Austrálie byl růst s 3 % značně nižší. Přesto se Austrálie vyhoupla na pozici největšího světového vývozce zkapalněného plynu, mimo jiné díky 1% poklesu vývozu plynu z Kataru, který se na pozici největšího světového exportéra držel dlouhé roky. U ostatních zemí vývoz stagnoval či poklesl, což vyrovnalo růst v Austrálii a USA.

Největší světoví vývozci zkapalněného plynu mezi lety 2016 a 2020. Zdroj: EIA

Celkově zůstal objem zobchodovaného zkapalněného zemního plynu v loňském roce s 0,4% meziročním růstem v podstatě nezměněn. V posledních letech přitom trh zažil výrazný nárůst, kdy celkový objem mezi lety 2015 a 2019 vzrostl o bezmála polovinu, a to zejména díky rekordnímu růstu v letech 2018 a 2019, za kterým stálo zprovoznění nových exportních linek v USA, Austrálii a Rusku.

Asie stále zůstává jasnou jedničkou v objemech dováženého plynu, přičemž v loňském roce růst poptávky v regionu táhly Čína a Indie. V Číně trh s plynem stabilně roste s ohledem na snahy vlády nahradit část uhlí právě plynem za účelem snížení znečištění. Obchodníci v Indii jsou naopak velmi citliví na cenové výkyvy na globálních trzích, a tudíž loňský pokles cen plynu vedl k růstu tamní spotřeby. Největším dovozcem zkapalněného plynu i nadále zůstává Japonsko.

Největší světoví dovozci zkapalněného plynu mezi lety 2016 a 2020. Zdroj: EIA

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.