Domů
Plynárenství
Vývoz zkapalněného plynu z USA opět roste, stejně tak i marže exportérů
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Vývoz zkapalněného plynu z USA opět roste, stejně tak i marže exportérů

Situace na globálním trhu se zemním plynem je i nadále napjatá, kdy nedostatečná nabídka stále tlačí ceny na mnohaletá či dokonce historická maxima. Silná poptávka se projevuje i na objemu plynu, který teče do amerických exportních terminálů. Vývoz zkapalněného plynu (LNG) z USA tak pomalu začíná převyšovat export plynovody, které dodávají plyn především do sousedního Mexika.

Globální poptávka po zemním plynu je stále velmi silná, což se podepisuje i na jeho cenách. Na velmi vysokých hodnotách se drží jak ceny zkapalněného plynu v Japonsku a Jižní Koreji (JKM), které jsou benchmarkem pro ceny v Asii, tak i na evropských trzích, kde nadále atakují historická maxima.

Silná poptávka má za následek velmi vysoké dodávky plynu do zkapalňovacích terminálů v USA, které podle dat S&P Global Platts dosahují dvoutýdenních maxim.

Dodávky zemního plynu do hlavních amerických exportních LNG terminálů. Zdroj: S&P Global Platts.

K opětovnému růstu pomohlo vyšší vytížení terminálů umístěných na pobřeží Mexického zálivu. Silný vývoz LNG z USA je způsoben vysokými maržemi, kdy takzvané netbacky, tedy ceny plynu v cílových destinacích snížené o náklady na zkapalnění a přepravu plynu, značně převyšují ceny v americkém uzlu Henry Hub. Ty se v posledních měsících pohybují mezi 3 až 4 USD/MMBtu, tedy velmi zhruba okolo 9 až 12 EUR/MWh.

Netbacky pro exportní terminály v oblasti Mexického zálivu. Zdroj: S&P Global Platts.

Většina LNG z USA stále směřuje do Asie

Vzhledem k vysoké letní poptávce po elektrické energii pro klimatizování, trhy v oblasti jihovýchodní Asie nabízí americkým vývozcům běžně vyšší marže než jejich evropské protějšky, a to navzdory výrazně podprůměrným stavům podzemních zásobníků plynu.

Podle dat společnosti ICIS směřovalo z USA během července k největším asijským odběratelům LNG, konkrétně do Číny, Japonska, Jižní Koreje, Indie a Taiwanu, celkem 3 miliony tun zkapalněného plynu. Velké objemy plynu směřovaly rovněž do Brazílie, která se s 0,9 miliony tun umístila druhá v pořadí za Jižní Koreou.

Do Evropy přitom podobně jako v červnu doputoval pouze 1 milion tun, což je nejnižší objem od letošního února. Nižší dodávky amerického LNG na evropské trhy přitom byly zaznamenány naposledy v lednu, kdy chladné počasí v Asii vyhnalo tamní ceny na několikanásobek běžné hodnoty, aby kupci odlákali dostatečný objem dodávek z jiných trhů. Nižší objemy panovaly i během loňského léta, kdy se ceny plynu na globálních trzích propadly po teplé zimě a nižší poptávce kvůli omezením spojeným s pandemií onemocnění COVID-19.

Dodávky LNG do Evropy. Zdroj: ICIS

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.