EK chce konec ruského plynu v roce 2027, lotyšský premiér hned
Brusel/Versailles (Francie) 10. března (zpravodajové ČTK) – Evropská komise do května předloží plán postupného ukončení odběru plynu z Ruska do roku 2027. Během včerejšího jednání unijních lídrů to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Lotyšský premiér Krišjánis Kariňš před summitem prohlásil, že EU musí kvůli válce na Ukrajině co nejrychleji ochromit ruskou ekonomiku a měla by rozhodnout o zastavení energetického dovozu z Ruska. Jiní šéfové států včetně českého premiéra Petra Fialy ovšem prosazují opatrnější postup, a summit tak zřejmě přinese pouze obecnější deklaraci o snaze snižovat závislost na ruském plynu a ropě.
Dodávky z Ruska zajišťují asi 40 procent spotřeby zemního plynu v EU a 30 procent spotřeby ropy. Rozhodnutí Moskvy vojensky napadnout Ukrajinu ovšem dramaticky vystupňovalo snahy tuto „závislost“ ukončit a zasáhnout tak klíčový zdroj příjmů Ruska. Evropská komise v úterý navrhla, aby se tak v případě plynu stalo „mnohem dříve než v roce 2030“.
Šéfka unijní exekutivy dnes upřesnila, že do poloviny května předloží plán, jak toho dosáhnout do roku 2027. Podle vysoce postaveného unijního činitele však tato strategie zatím nemá jednoznačnou podporu členských zemí. Některé státy podle něj nepovažují za realistické tento termín stihnout. Další země naopak usilují o co nejrychlejší odstřižení EU od ruského plynu, ropy či uhlí.
„Musíme nejen izolovat ekonomiku (ruského prezidenta Vladimira) Putina, ale co nejrychleji ji ochromit,“ řekl při příchodu na zámek ve Versailles lotyšský premiér.
„Jsem přesvědčený, že bychom měli přijmout rozhodnutí zastavit dovoz energií z Ruska, abychom dostali Putina k vyjednávacímu stolu a zastavili válku,“ pokračoval Kariňš.
EU podobně jako Spojené státy a Británie uvalila na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu nebývale tvrdé sankce, rychlé zastavení nákupů ropy a plynu je ale podle lídrů některých členských zemí nemožné. Odmítá jej například maďarský premiér Viktor Orbán, který je podle svého mluvčího proti sankcím spojeným s ropou a plynem.
Český premiér dnes před odletem do Paříže řekl novinářům, že okamžité odstřižení unie od ruského plynu „není cesta, kterou bychom měli jít“. Fiala plně podporuje snahy odpoutat se od ruských paliv a chce, aby se tak stalo co nejdříve. „Ale určitě to nebude v letošním roce,“ uvedl.
Pracovní verze závěrů summitu, kterou má ČTK k dispozici, mluví o dohodě na „postupném ukončení naší závislosti na ruském plynu, ropě a uhlí“. Konkrétní termín pro završení této snahy v návrhu uveden není.
Mohlo by vás zajímat:
Měli bychom okamžitě přestat bránit Lotyšsku v tom, aby přestalo používat ruský plyn. Nechápu, proč mu v tom EU brání.
EU chce protahovat ukrajinskou válku do roku 2030 a krmit Putina americkými dolary. Blbost evropských lídrů přesahuje velikost známého vesmíru. Putin Vám to totiž ustříhne mnohem dřív a položí evropské idioty na lopatky bez jediného výstřelu. Příští zima mu dává velikou šanci.
Tahle zbabělost a liknavost se EU ošklivě vymstí.
Souhlas a zvláště pak pro případ, že lze okamžitě snížit spotřebu EU o cca 100 mld. m3 náhradou uhlím, JE, OZE.
Pokud bychom ještě oživili plynárny vyrábějící energoplyn pak lze počítat s poklesem o 120 - 130 mld.m3, tedy při dovozu z USA + 25 - 30 mld. m 3 tak můžeme Voloďu poslat tam co ti ukrajinští vojáci na Hadím ostrově...
Vaše vize je hezká , ale je to práce na mnoho let a za obrovské sumy . A teď mě řekněte co bude za pár let (jaká ekonomická situace) . Vše muže být uplně jinak zamotané.
Pane Stehlíku, těch 100 mld. m 3 je možno ušetřit hned a s minimální investicí. Jen musí Italové oživit své uhelky, němci pak dát do provozu těch cca 12 000 MW odstavených uhelek, neodstavovat JE v SRN a zvážit uvedení zpět do provozu z roku 2021 a máme vyřešeno... jo a ještě Španělsko ala Itálie....
vaše představa je zcela chybná, v EU se ročně spotřebuje cca cca 500 miliard m3 zemního plynu, z toho jen cca 15 % připadá na výrobu elektřiny, cca 85 % je na vytápění a průmysl s tím nám uhelné elektrárny nepomohou. Jedině masivně přejít při vytápění na TČ.
0+0=0
Plyn je dobrá věc, ale Putinův agresivní režim by podporován být neměl. Energetická nezávislost je pouze v OZE. V těch ČR hodně zaostává.
Energetická nezávislost je pouze v JE v té ČR naštěstí nezaostává.
Problém není výroba elektrické energie k té se u nás plyn moc nepoužívá, problém je výroba tepla, mnoho lidí topí plynem, mají příští zimu zmrznout? Tohle nepůjde rychle změnit.
TO: hlpb Tepelná čerpadla jsou hezká věc ale nepůjde to tak rychle to je na léta, tak jako FVE to musí někdo nainstalovat, lidí co to umí je málo nepůjde to bohužel tak rychle jak si přejete.
Tak JE pro nás opravdu energeticky nezávislá nebude. Jaderné palivo musíme dovážet a stavba nové JE by trvala desítky let.
Z tohoto pohledu by snad kromě domácího uhlí nebylo energeticky nezávislé vůbec nic. Všechno ostatní se musí rovněž dovážet. A stavba jiných zdrojů, které by pokrývaly stejnou výrobu v průběhu celého roku jako ta JE by rozhodně rychlejší nebylo.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se