Domů
Elektrárny ve světě
FT: Ukrajina chce přimět Gazprom k odblokování dodávek plynu ze Střední Asie

FT: Ukrajina chce přimět Gazprom k odblokování dodávek plynu ze Střední Asie

Ukrajina je připravena podniknout právní kroky proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom, aby ho přiměla odblokovat dodávky zemního plynu ze Střední Asie. To by jí mohlo zajistit dostatek plynu pro domácí trh a kompenzovat výpadek příjmů z tranzitu ruského plynu po spuštění plynovodu Nord Stream 2. Informoval o tom dnes list Financial Times (FT).

Gazprom už 15 let blokuje dodávky plynu ze Střední Asie na Ukrajinu prostřednictvím svých plynovodů. Šéf ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko uvedl, že pokud nyní Gazprom tyto dodávky neumožní, obrátí se jeho firma na antimonopolní regulátory Evropské unie a zahájí s Gazpromem mezinárodní arbitrážní řízení.

„Je zde velký potenciál pro přepravu plynu ze Střední Asie přes Ukrajinu do Evropy,“ řekl Vitrenko listu Financial Times.

„Mluvíme tady o desítkách miliard krychlových metrů. Plyn ze Střední Asie může sám zaplnit celý ukrajinský systém pro tranzit plynu,“ dodal.

Naftogaz nyní připravuje oficiální žádosti, aby si plyn ze Střední Asie zajistil a aby získal povolení k jeho přepravě prostřednictvím plynovodů Gazpromu. To by podle Vitrenka mohlo trvat řadu měsíců. „Pokud (v Gazpromu) řeknou ne, pak bude dalším krokem stížnost (u Evropské komise) a arbitráž,“ uvedl šéf Naftogazu. Kyjev by mohl Brusel vyzvat, aby uplatnil zákony EU proti narušování hospodářské soutěže, protože se tato záležitost týká dodávek plynu do EU, píše Financial Times.

Gazprom stojí v čele projektu Nord Stream 2, tedy plynovodu, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, takže se vyhýbá Ukrajině. Ta by kvůli tomuto plynovodu mohla přijít na tranzitních poplatcích asi o dvě miliardy dolarů (42 miliard Kč) ročně. To odpovídá zhruba polovině výdajů Ukrajiny na obranu v době, kdy země stále bojuje se separatisty podporovanými Ruskem, upozorňuje FT. Několik let už je v provozu plynovod Nord Stream 1, který má kapacitu 55 miliard metrů krychlových plynu za rok. Nord Stream 2 bude mít stejnou kapacitu.

Nord Stream 2 čelí kritice ze strany Spojených států, podle kterých zvyšuje závislost Evropy na ruském plynu a politický vliv Ruska na Evropu. Spojené státy se ale nakonec rozhodly nezavést už nachystané sankce proti firmě Nord Stream 2 AG a jejímu výkonnému řediteli.

Vitrenko se nyní snaží přimět Washington ke změně tohoto rozhodnutí. „Podle našeho názoru ta hra ještě zdaleka neskončila,“ prohlásil. „Říkáme (americkým představitelům), že je to záležitost národní bezpečnosti pro Ukrajinu, Evropu i USA,“ dodal. Upozornil nicméně, že Kyjev bude i v případě zastavení projektu usilovat o to, aby Gazprom umožnil dodávky plynu za Střední Asie, zejména z Turkmenistánu, pro domácí spotřebu na Ukrajině i pro tranzit do Evropy.

Výstavba plynovodu Nord Stream 2 je nyní ve finální fázi. Ruský prezident Vladimir Putin už minulý týden ohlásil dokončení první trasy plynovodu, výstavba druhé trasy by měla být hotova do dvou měsíců. S plynem z projektu Nord Stream 2 počítá i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Ivan Novák
14. červen 2021, 14:20

Matně vzpomínám, že Gazprom "z kapacitních důvodů" blokoval tranzitní dodávky plynu ze Střední Asie do Evropy od rozpadu SSSR, nešlo to sem dostat ani jako splátku Asiaty uznané části dluhu. Jestli to teď na Ukrajinu půjde, změněn svět.

Richard vacek
14. červen 2021, 15:53

Vzhledem k tomu, jak skvělé vztahy buduje Ukrajina s Ruskem, je vysoce pravděpodobné, že Rusko umožní, aby jeho plynovody tekl cizí plyn na Ukrajinu.

energetik II
14. červen 2021, 17:01

To je velmi zajímavý postoj Ukrajiny ! Na jedné straně chce Gazpromu zhatit jeho projekt NS II , ale na druhé straně požaduje, aby ta samá firma úslužně vyhověla jejich požadavku a přes území Ruska plynovody Gazpromu dodávala středoasijský plyn do Evropy. To je jako nutit dnes Židy, aby milovali Hitlera !

Omega
14. červen 2021, 23:19

Já v tom nevidím problém.

Ukrajina koupí plyn v Turkmenistánu, zaplatí Rusku za tranzit na ukrajinské území a doma použije. Ukrajinské plynovody budou plné, nikdo si nebude stěžovat, prostě idylka.

PetrV
15. červen 2021, 04:48

A kde mají bridlicny plyn sbobodnych molekul od bidena?

Energetik 007
15. červen 2021, 05:51

Tranzitní plynovod přes Ukrajinu je z 1972 a především za hranicí životnosti, která se udává 30-50 let.

Pokud by to Ukrajina myslela vážně s tranzitem přes svoje území již dávno mění potrubí a staví alternativní trasu.

markusaurelius
15. červen 2021, 22:06

Drzost ukrajinských fašojnu ,banderovcu je neuvěřitelná ....

Richard Fiala
21. červen 2021, 14:27

Široko daleko v diskusích aj. jsem byl zcela osamělý v protestu proti americkým zásahům vůči NS 2 zdůvodňovaným s prolhanou drzostí péčí o energetickou aj. bezpečnost Evropy tedy i Německa a dalších zemí na plynovod napojených včetně nás! Přitom všichni vědí že Němci díky úsilí vlastní zelené páté kolony budou a už jsou po likvidaci jaderných a uhelných elektráren kriticky závislí právě na plynu! Aby to nestačilo Ukrajina, která s pravda nepříliš horlivou podporou EU dělá všechny možné nepřátelské kroky a schválnosti vůči Rusku včetně Gazpromu teď přísně žádá aby jí Rusové umožnili tranzit turkmenského plynu přes své území! To by jistě měli kdyby ovšem vztahy obou zemí byly normální. Holt v něčem musí Rusům ustoupit- třeba v té odpírané dodávce vody na Krym.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se