Domů
Energetika v zahraničí
EIA: Zemní plyn a obnovitelné zdroje budou letos tvořit v USA většinu nově instalovaného výkonu

EIA: Zemní plyn a obnovitelné zdroje budou letos tvořit v USA většinu nově instalovaného výkonu

Ve Spojených státech amerických tamní vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) očekává v letošním roce zprovoznění zdrojů elektrické energie o instalovaném výkonu 32 GW. Je to více než během kteréhokoliv roku minulých desetiletí. Přestože solární a větrná energie tvoří 98 % z letos již nainstalovaných 2 GW, EIA očekává přírůstek okolo 21 GW z plynových elektráren. Pokud dojde ke zprovoznění paroplynových elektráren, bude letošní rok prvním od roku 2013, kdy obnovitelné zdroje nebudou představovat většinu nově instalovaného výkonu.

V roce 2017 představovaly obnovitelné zdroje 55 % z 21 GW nainstalovaného výkonu v USA. K únoru 2018 reprezentovaly obnovitelné zdroje 22 % současného výkonu v USA na výrobu elektrické energie.

Nově nainstalovaný výkon v lednu a únoru se skládal z 2029 MW obnovitelných zdrojů, 27 MW připadlo zdrojům spalujícím fosilní a 28 MW zastávaly ostatní technologie, převážně reprezentovány bateriovými úložišti.

V únoru 2018, poprvé během několika desetiletí, byl veškerý nově nainstalovaný výkon zastoupen obnovitelnými zdroji. Ze 475 MW bylo 81 % z větrných turbín, 16 % fotovoltaických panelů a zbývající 3 % byla kombinace biomasy a vodních elektráren.

Předpokládané rozmístění nových zdrojů zprovozněných od března do konce letošního roku. Zdroj: EIA.

Zemní plyn

Polovinu výkonu z 21 GW, které EIA očekává, že budou v tomto roce připojené k přenosové soustavě, budou tvořit paroplynové elektrárny v přenosové soustavě spravované společností PJM, která zajišťuje přenos elektřiny ve 13 státech USA. Ve středo-atlantickém a středozápadním regionu PJM plánuje nainstalovat 5,2 GW v Pensylvánii a 1,9 GW v Marylandu a Virginii.

Větrné turbíny

Většina z 1196 MW nainstalovaných v lednu a únoru byla alokována do států s již značným výkonem ve větrných zdrojích, jako například státy Texas, Oklahoma a Iowa. V Texasu byly přidány k větrným farmám dvě bateriová úložiště o celkovém výkonu 20 MW. EIA předpokládá, že do konce roku 2018 bude nainstalováno celkově 5 GW výkonu ve větrných elektrárnách, z toho 2 GW v Texasu, který má největší instalovaný výkon větrných turbín ze všech států USA.

Fotovoltaické projekty

V lednu 2018 dokončila společnost Florida Power & Light (FPL) čtyři fotovoltaické parky o celkovém výkonu 300 MW, další čtyři projekty o celkovém výkonu 300 MW měly být dokončeny v březnu. Všech 8 projektů celkově představuje více než polovinu výkonu ve velkých, tzv. utility-scale solárních elektrárnách na Floridě. Do konce letošního roku EIA očekávává nárůst výkonu fotovoltaických elektráren v USA o další 4 GW. Více než polovina z výkonu přidaném v letošním roce bude nainstalována v Kalifornii, Severní Karolíně a Texasu.

Komentáře

(4)

Petr

17. květen 2018, 12:49

Nejzajímavější na tom je, že vůbec nesledují biomasu.

Jan Veselý

17. květen 2018, 14:40

Sledují, jen tady v článku to není.

Eduard Majling

17. květen 2018, 14:55

Dobrý den,

elektrárny spalující biomasu v USA dle dat EIA v posledních letech stagnují jak výkonově, tak i svou celkovou roční výrobou. Proto je možné, že žádné větší přírůstky nejsou očekávány ani v letošním roce. Více informací o celkové roční výrobě, včetně podílu jednotlivých druhů biomasy, můžete nalézt v nedávno uveřejněném článku zde.

Přeji pěkný den,

EM

Petr

17. květen 2018, 16:53

Jo, dík.

Takže už velmi dlouhodobá stagnace.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.