Domů
Plynárenství
Gazprom: Moskva a Kyjev podepsaly dokument o tranzitu plynu

Gazprom: Moskva a Kyjev podepsaly dokument o tranzitu plynu

Moskva a Kyjev podepsaly protokol o pokračování tranzitu ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Oznámila to dnes ruská plynárenská společnost Gazprom. Rusko a Ukrajina se podle firmy rovněž dohodly, že urovnají nároky, které vůči sobě vznesly v souvislosti se spory kolem plynu. Podle agentury RIA nyní Gazprom uzavře s ukrajinským Naftogazem pětiletou smlouvu o tranzitu plynu. Platnost současné tranzitní dohody mezi Ruskem a Ukrajinou vyprší na konci roku.

Ukrajina je klíčovou cestou pro přepravu ruského plynu k evropským zákazníkům. Spory kolem plynu jsou průvodním jevem zhoršených vztahů mezi Kyjevem a Moskvou po ruské anexi Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Pro Kyjev je tranzit ruského plynu důležitý, protože z něj finančně profituje. Ukrajina – i další země jako Polsko či USA – se proto tvrdě staví proti zprovoznění plynovodu Nord Stream 2, který spojí Rusko a Německo po dně Baltského moře a vyhne se tak tradičním tranzitním zemím.

Dohoda o pokračování tranzitu by měla zabránit opakování situace z roku 2009, kdy se kvůli sporům Moskvy a Kyjeva část východní Evropy potýkala s nedostatkem zemního plynu.

Loni Gazprom dodal do Evropy více než 200 miliard metrů krychlových plynu, z toho 87 miliard metrů krychlových bylo dopraveno přes Ukrajinu. Pro Kyjev tranzit představuje významné příjmy, přes Ukrajinu putuje plyn i do České republiky.

pmh ank

Komentáře

(5)

frank

21. prosinec 2019, 09:18

Přesně tohle jsem říkal před pár měsíci :) Rusko je , přes stavbu dalších plynovodů přece jen tlačeno potřebou prodávat a dokonce nabídlo Ukrajině 3 miliardy dolarů jako výsledek " vyrovnání vzájemných požadavků" , no tak to vypadá, že ceny plynu by měly spadnout...

Ruský tisk říká, že ty 3 miliardy, podle nové dohody, zastaví Ukrajinskou arbitráž ve Stockholmu a že to bude vyplaceno hotově, ne v plynu jak chtěl Gazprom.

Jan Veselý

21. prosinec 2019, 10:57

On si málokdo uvědomuje, že plynovod je obousměrná věc. Jedním směrem teče plyn a druhým peníze. Jak Evropa potřebuje plyn, tak Rusko potřebuje peníze.

Ondrej

21. prosinec 2019, 11:28

Amerika by měla uvalit sankce na Ukrajinu.

taleb

21. prosinec 2019, 14:59

Pokud tomu rozumím, dohoda se týká pouze tranzitu ruského plynu do Evropy. Netýká se jakýchkoliv dodávek ruského plynu Ukrajině. Takže doufejme, že to zase nekrachne na tom, že si z toho ukrajinci něco "upustí" pro sebe.

frank

21. prosinec 2019, 20:28

nemusí, kupují si si ho přes Evropu, mají opce na tzv " reverse flow" , na tom je největší legrace to, že Gazprom bude nucen prodávat Ukrajině levněji, pravděpodobně na spotovém nebo krátkém fwd trhu, protože podpisem dohody srazil ceny plynu po celé EU

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.