Domů
Plynárenství
Gazprom očekává spuštění plynovodu Nord Stream 2 v letošním roce
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Gazprom očekává spuštění plynovodu Nord Stream 2 v letošním roce

Ruská plynárenská společnost Gazprom počítá se spuštěním nového plynovodu Nord Stream 2 v letošním roce, a to navzdory sankcím ze strany Spojených států. S odvoláním na prezentaci podniku o tom dnes informovala agentura RIA. Plynovod má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

Projekt Nord Stream 2 je už hotov z 94 procent. K jeho dokončení ještě zbývá položit zhruba 120 kilometrů potrubí v dánských vodách a necelých 30 kilometrů ve vodách německých.

Práce na plynovodu se obnovily loni v prosinci asi po roční přestávce, která byla důsledkem oznámení sankcí ze strany Spojených států. Washington chce snížit závislost Evropy na ruské energii a zároveň podpořit prodej amerického zkapalněného zemního plynu na evropském trhu, poznamenala agentura Reuters.

Tento měsíc ruská loď Fortuna obnovila pokládku potrubí pro Nord Stream 2 v dánských vodách. Podle dánských úřadů by tyto práce měly být hotovy do konce dubna.

Nord Stream 2 má zdvojnásobit přepravní kapacitu již existujícího plynovodu Nord Stream na 110 miliard krychlových metrů ročně. Projekt se v poslední době ještě více zpolitizoval v souvislosti s uvězněním ruského opozičního předáka Alexeje Navalného.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
St
11. únor 2021, 20:53

Tak držím palce ať to zdárně dokončí. Čím více zdrojů (dodavatelů) zemního plynu tím lépe. Nebudeme se moci bát toho jak kdo se špatně vyspí v Kyjevě. Navíc to bude i argument na dobré ceny od jiných dodavatelů.

Dušan
12. únor 2021, 20:42

Zdroj sa nemení vôbec .... vždy to bude Rusko ...

A čo sa týka "vyspania" ... tak ak boli problémy v minulosti, tak to bolo v časoch "priateľstva" ruskej a ukrajinskej strany ... paradoxne po roku 2014 fungujú Ukrajinci spoľahlivo .... problém mali len Rusi, ktorí z "technických príčin" obmedzili dodávky ... zaplatili mastné penále ... a potom už žiadne "technické problémy" nenastali : )

Vlada
22. únor 2021, 17:13

Myslíte rok 2006, kdy Ukrajinci kradli plyn za bílého dne?

Energetik 007
12. únor 2021, 07:54

NordStream je především záloha za tranzitní plynovod z Ukrajiny.

Tranzit z Ukrajiny je 50 let stará rezatá trubka na hranici technické životnosti.

Ivan Novák
12. únor 2021, 09:02

Není to záloha, nýbrž náhrada. Ztráta tranzitního poplatku povede ke zhoršení financování údržby, od vypršení stávajícího tranzitního kontraktu se pojede jen do první drahé poruchy.

Lubos Vozar
12. únor 2021, 10:04

Vo firme sledujeme mnoho projektov pre obnovu transitneho plynovodu. Trubky nie su v tak zlom stave, skor je problem v kompressorovych staniciach, zastaralych Kontrolnych systemoch. Ale skutocne investuju do obnovy. Kompresorova stanica Yagotin dostane tento rok 4 nove 16MW kompresory ukrajinskej vyroby Zorya-Mashproek GPA-TS-16S.

Jira
14. únor 2021, 21:23

A myslíte, že kompresory opraví celou soustavu? Zvlášť 16 MW je téměř vražedné pro potrubí.

Předpokládám, že je nahodí, tlak za dmychadlem stoupne nad povolený limit potrubí a neštěstí je na světě.

Jak to mají s inspekcemi potrubí pomocí inteligentního ježka na UA by mne zajímalo?

Juan
12. únor 2021, 10:13

Nord Stream 2 ani americký frakční plyn nejsou sustainable.

Z hlediska ekologů je to v rozporu s klimatickými cíli v Německu. Politici se nicméně drží projektu v hodnotě několika miliard dolarů - také proto, že německé společnosti Wintershall DEA a Uniper investují každá miliardu eur. Úřady dělají vše, co je v jejich silách, aby plynovod nějak dokončily - dokonce i otázky klimatu nebo životního prostředí budou smeteny se stolu.

Avšak ani "zelená" energie neexistuje. Nemůže nikdy existovat coby rovnocenná náhrada za fosilní zdroje. Jedná se o nábožensko-ideologickou víru v uzdravování,stejně jako je víra v jadernou fúzi a podobné utopie.

Obyvatelstvo vyspělých zemí se bude muset rozloučit s narcistickým rozmařilým životním stylem a přebujelým konzumem. Pouze s návratem k tomu podstatnému, naší vlastní povaze a souvisejícímu zbourání velké části celého civilizačního nesmyslu, který jsme si vybudovali zejména za posledních 100 let, přežijeme jako druh a civilizace.

Všechno ostatní je iluzorní ignorování reality.

Energetik 007
12. únor 2021, 10:40

Pokud se na sustainable podíváme očima D.I. Mendělejeva tak díky abiotické teorii vzniku zemního plynu ho bude neustále přibývat.

No slunce také jednou vyhasne až mu dojde vodík

Juan
12. únor 2021, 11:02

@ Energetik 007

Bez ohledu na to, která teorie správně popisuje vznik plynu či ropy, k této tvorbě by muselo dojít alespoň tak rychle, jak my lidé to konzumujeme. Pokud se plyn a ropa bude tvořit pomaleji, než ji těžíme a spotřebováváme, je míra spotřeby nevyhnutelně omezena . Říkáme tomu peak oil(gas).

Miloslav Černý
12. únor 2021, 12:55

Prioritnější však pro nás je, nyní nacházet nejschůdnější a nejefektivnějšího řešení pro aspoň zmírnění zdokumentovaného nárůstu průměrné teploty. Tu preventivní dobu jsme jako lidstvo bohužel pro hašteřili neustálými marnotratnými spory. Jsme na jedné lodi, i když s různými cenovými skupinami. Těch záchranných člunů se jinak bude dostávat stále méně.

Jolek
12. únor 2021, 11:13

"Víra v jadernou fúzi a podobné utopie.."? Zatím probíha testovací provoz ve fúzních reaktorech univerzitních výzkumných pracovišť.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=v%C3%BDzkum+jadernou+f%C3%BAz%C3%AD+v%C3%BDroba+elekt%C5%99iny

Hele takovej let na oběžnou dráhu se zdál tvojí babičce taky jako utopie a k dnešnímu dni si tam už zablbnul kde kdo, včetně Bullockové s Cloonym (a jo sorry tak ti úplně ne, to byla dezinformace). :P

Ať už tu rouru nakladou začne se pumpovat, NSII držím palce. No a ty terminály na LNG se můžou vybudovat teda taky, když s tím US furt votravuje. Diverzifikace zdrojů. Akorát nechápu jak takovej dovoz ze zámoří může vyjít levně. Je to udržitelné? Která vyrianta je víc zelená, co vy na to, ekoteroristi?

Jolek
12. únor 2021, 11:58

Velká Dubnová revoluce se blíží :D

Novák
13. duben 2021, 11:31

Tak každý vidí, že USA chce Evropě vnutit předražený plyn, aby jsme ji platili za ty dluhy co si nadělá. Je to čiré svinstvo.

Karel Abrahám
8. březen 2021, 10:52

projekt NS 2 je ryze komerční záležitost, která umožňuje přímé dodávky plynu mezi RF a Německem. Je to logické spojení dodavatele a odběratele, bez ohledu na jiné státy Ať mi někdo řekne důvod, proč by dva suverenní státy nemohly tento projekt uskutečnit bez toho, aby získaly povolení npř. Bubundi a Urundi ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se