Domů
Plynárenství
Gazpromu v pololetí klesl vývoz plynu do Evropy o 18 procent
Gazprom

Gazpromu v pololetí klesl vývoz plynu do Evropy o 18 procent

Ruské plynárenské společnosti Gazprom v pololetí klesl vývoz plynu do Evropy, včetně Turecka, o 18 procent na 78,94 miliardy metrů krychlových. Poptávku po plynu snížila pandemie nemoci covid-19 a s tím spojená omezení, která zasáhla ekonomickou aktivitu, uvedla dnes firma. Ta je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Výrazný pokles vývozu znamená, že pro Gazprom bude obtížné dosáhnout celoročního cíle, který počítá s vývozem více než 166,6 miliardy metrů krychlových plynu. Gazprom také čelí konkurenci dalších zdrojů plynu, jako jsou dodávky zkapalněného zemního plynu po moři. Loni vývoz Gazpromu do Evropy činil 199,2 miliardy metrů krychlových.

Gazprom má na dodávkách plynu do Evropy podíl kolem 35 procent. Firma očekává, že poptávka po plynu se v Evropě začne opět zvyšovat od třetího čtvrtletí.

Vývoz plynu do západní Evropy klesl o pětinu a do zemí střední a východní Evropy o více než 15 procent. Export do Německa, které je pro Gazprom největším trhem, se propadl o 25,4 procenta. Vývoz do České republiky byl nižší o 38 procent.

Gazprom také uvedl, že dodávky do Číny za leden až červen dosáhly 1,57 miliardy metrů krychlových. Gazprom začal vyvážet plyn do Číny teprve loni v prosinci, poznamenala agentura Reuters.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má také monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Podle svých internetových stránek se na globálních rezervách plynu podílí 18 procenty a na celosvětové těžbě asi 14 procenty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se