Domů
Plynárenství
Hospodářská komora: Vláda by měla zajistit naplnění zásobníků plynu
Zdroj: Gazprom

Hospodářská komora: Vláda by měla zajistit naplnění zásobníků plynu

Hospodářská komora (HK) doporučuje vládě, aby zajistila naplnění zásobníků plynu, majetkově vstoupila do terminálů pro zkapalněný zemní plyn (LNG) a aby jednala o možných cestách k dočasné výjimce z používání burzovních cen energií. Jde o kroky, které podle HK pomohou domácnostem, podnikům a obcím snížit cenu energií a zabránit dramatickému růstu cen v následující topné sezoně. HK o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Podle Hospodářské komory se situace na trhu s rychle rostoucími cenami elektřiny a plynu stává neudržitelnou jak pro domácnosti, tak pro podniky. Podle analýz HK se navíc v následující topné sezoně na trhu s energiemi výrazně projeví důsledky války na Ukrajině.

Vláda by podle komory dále měla zvážit vlastní těžbu plynu z břidlic a prodloužení provozu uhelných tepláren. Náměty komory adresoval členům vlády prezident HK Vladimír Dlouhý. Představil je i na čtvrtečním jednání pracovní skupiny k českému průmyslu a Ukrajině na ministerstvu průmyslu a obchodu.

„Kvůli rostoucím cenám energií jsou důstojné životní a pracovní podmínky a podmínky pro podnikání v naší zemi silně ohroženy. Proto doufám, že vláda zváží i méně konvenční návrhy, se kterými přicházíme,“ uvedl Dlouhý.

Vláda by podle něj měla začít přijímat opatření, která poskytnou nezbytný časový a regulatorní prostor pro vyřešení negativních důsledků války.

HK zaslala návrhy v šesti oblastech. Zohlednila dostupnost národních primárních energetických zdrojů, současná technická řešení, platná opatření i regulatorní podmínky. Podle HK by se vláda v krizových situacích, jako je tato, měla pokusit vyjednat dočasné výjimky při uzavírání kontraktů na budoucí dodávky elektřiny a plynu, aby čeští výrobci elektřiny a obchodníci s elektřinou a plynem nebyli nuceni respektovat burzovní ceny. Výjimky by byly časově omezené a měly by význam zejména v podmínkách vysoké inflace. „Odchod od burzovních cen by umožnil zásadní snížení cen energií, a to až do té míry, že by stát nemusel volit cestu komplikovaných kompenzací ze státního rozpočtu,“ uvedl Dlouhý.

Zároveň navrhuje, aby vláda v EU prosadila alternativní dodávky plynu a stanovily se nové podmínky pro evropské sdružené nákupy zemního plynu. Komora dál doporučuje, aby vláda s Německem, Itálií a Rakouskem uzavřela dvoustranné dohody na dodávkách plynu do České republiky, a to včetně zkapalněného plynu z USA. Vláda by také podle podnikatelů měla zvážit, zda vlastnicky nevstoupit do vznikajících LNG terminálů v Polsku a v Německu.

Vedle toho by všem vlastníkům nemovitostí, tedy i domácnostem, podle Dlouhého měla vláda zjednodušit a zrychlit změnu povolování způsobu vytápění nemovitosti, například jen na ohlášení, s cílem zajištění nároku na dostupnost dodávek energie na vytápění. Tuto flexibilitu by však bylo třeba kombinovat s motivačními prvky pro zachování existujících environmentálně příznivých soustav zásobování teplem.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Výpadek může ochromit plynové otesánky a způsobit recesi, varuje ekonomka
27. červen 2022, 06:12
Německá otočka. Před rokem plyn zakazovali, dnes na něj shání peníze
25. červen 2022, 17:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Slavomil Vinkler
8. duben 2022, 18:01

Mistr v košických hutích si stěžoval, že nemá jeřábnici, a to slovy že jeřábnici z kohouta nevyžene.

Karel
8. duben 2022, 19:20

Od poloviny března se do zásobníků plyn celkem slušně tlačí, ale je to tímhle tempem ještě na několik měsíců… http://extranet.net4gas.cz/storage_actual.aspx

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se