Domů
Plynárenství
Litva oznámila, že jako první země v EU přestala odebírat plyn z Ruska
LNG terminál

Litva oznámila, že jako první země v EU přestala odebírat plyn z Ruska

Litva od začátku dubna přestala odebírat plyn z Ruska, oznámilo její ministerstvo energetiky na svých internetových stránkách. K tomuto kroku přistoupilo v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a s požadavkem Moskvy, aby odběratelé ze seznamu takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ platili za ruský plyn v rublech. Litva je první zemí Evropské unie, která ruský plyn přestala nakupovat.

Resort energetiky této pobaltské země uvedl, že Litva svoji spotřebu této suroviny pokrývá z dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG), který lodě dovážejí do terminálu v Klajpedě. Ten funguje od roku 2014.

Ministr energetiky Dainius Kreivys konec odběru ruského plynu označil za „bod obratu v energetické nezávislosti Litvy“. „Jsme první zemí Evropské unie, kterým plyn prodává (ruský) Gazprom, která získala nezávislost na dodávkách ruského plynu. Jde o výsledek dlouholeté důsledné energetické politiky a dobře načasovaných rozhodnutí týkajících se infrastruktury,“ řekl Kreivys.

Ministerstvo uvedlo, že v případě potřeby ho země může odebírat přes propojení s Lotyšskem a od začátku května i potrubím vedoucím z Polska.

Britská BBC ve své ruskojazyčné verzi uvádí, že loni Litva nakoupila třetinu plynu, který potřebovala, od ruského plynárenského gigantu Gazprom. Zároveň se ale už dříve Vilniusu podařilo snižovat svoji závislost na ruském plynu, nekupoval ho už letos v lednu.

Litva, Lotyšsko a Estonsko spolu s Polskem v reakci na invazi prosazují co nejtvrdší sankce vůči Rusku, vyslovily se například pro embargo na dodávky ruských energetických suroviny do Evropské unie. Pobaltské republiky bývaly součástí Sovětského svazu a cítí se současným chováním Ruska mimořádně ohroženy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Rejpal
2. duben 2022, 21:16

Akorát ho odebírá od někoho jiného za dvojnásobnou cenu. Tomu tedy říkám výhra....

Pavel
2. duben 2022, 22:24

A za jakou cenu plyn odebírá? A kolik stojí plyn z Ruska? Kolik je a bude kurz rublu když není volně směnitelný? Z jakých zdrojů vychází tato brilantní úvaha? Asi že za.ku, že?

Pavel
2. duben 2022, 22:27

Tak je vidět že když se chce, tak to jde. Puťka bude za chvíli moci vydírat jen vlastní obyvatelstvo. A to bude slastně hýkat, neboť mu zároveň předhodí i kousek nově dobytého území. Takže nakonec happy end, všichni jsou šťastní.

Richard Vacek
3. duben 2022, 00:57

Tak to má být. Zajistili si dostatek plynu za konkurenční cenu a opustili nevyhovujícího dodavatele. Jen hlupák by zůstával u nevyhovujícího dodavatele.

miro novak
3. duben 2022, 09:31

hi, hi.

Martin
4. duben 2022, 07:28

Tak už by to chtělo asi začít stavět ty LNG terminály.

Jeden na Lipně a druhý na Mácháči :D

Jan Stehlik
3. duben 2022, 09:44

Litva je první co se odstřihla od rusu . Zároveň je tam nejvyšší inflace V EU.

maly jarda
3. duben 2022, 10:07

Nic špatného se nemůže stát protože jim Američané slíbili plán B .. když jejich ekonomika půjde ke dnu tak jim všem americká ambasáda dá víza a všichni Litevci se přestěhují do USA a tam budou umývat záchody .

minduton
3. duben 2022, 10:11

Stačí jedno taktické torpédo ze sovětské ponorky a maj po terminálu.

Jan Stehlik
3. duben 2022, 10:24

Tak to stejné je snad i u pozemního výstvby . Stačí pár dronu a je infrastruktura vyčištěná , jak se ukázalo teď při závodech F1 v Saudské Arabii.

Jan Veselý
3. duben 2022, 10:37

A Litva aktivuje článek 5 Washingtonské smlouvy. A pak teprve začne ta pravá legrace.

Turby
3. duben 2022, 11:44

otazkou je jestli se ostatni pridaji, obavam se, ze nepridaji. protoze ve smlouve je oberzlicka jak se z toho snadno vykroutit.

Jan Veselý
3. duben 2022, 12:09

Vsadil byste na to kejhák, být Putin? Ono by fakticky stačilo, aby do toho šly USA nebo menší koalice několika větších zemí EU, třeba na Poláky by asi byl spoleh, že do toho půjdou. Z těch mám pocit, že se na to jen třesou.

Richard Vacek
3. duben 2022, 12:12

Přidají se ti, kteří mají zajištěné jiné zdroje plynu za rozumnou cenu. Jen hlupák by se přidal a skončil bez plynu.

Petr Whatever
3. duben 2022, 13:08

Přidají se všichni, kteří budou stát o to, aby se za ně příště postavili ostatní. Pokud se sami nepřidají, budou z NATO odejiti.

Turby
4. duben 2022, 07:23

Dnes je vsude plno obyvakovych valecniku, kteri by nejradeji rozpotali 3. svetovou jeste dnes.

Richard Vacek
3. duben 2022, 14:02

Tuším, že NATO nemá nic společného s tím, když někdo někde vyhlásí nějaké sankce. Ale možná máte jiné informace.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se