Domů
Plynárenství
Plyn v EU od pondělí zdražil o 70 procent, Rusko hrozí odstávkou plynovodu
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Plyn v EU od pondělí zdražil o 70 procent, Rusko hrozí odstávkou plynovodu

Plynárenství
17 komentářů
16. červen 2022, 14:45
ČTK

Cena plynu pro evropský trh se od pondělí zvýšila zhruba o 70 procent, surovina se nyní prodává za více než 140 eur za megawatthodinu (MWh). Ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov dnes podle agentury RIA Novosti řekl, že přetrvávající problémy s opravou zařízení pro kompresorové stanice by mohly vést k tomu, že Rusko zcela zastaví plynovod Nord Stream 1. Ten je přitom hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU.

Takový scénář by byl katastrofou pro Německo, které je na dodávkách plynu tímto potrubím závislé, řekl velvyslanec na okraj ekonomického fóra v Petrohradě. Ruská státní společnost Gazprom už dodávky plynu potrubím Nord Stream 1 tento týden omezila celkem asi o 60 procent.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červenci se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku krátce po poledni dostala ke 145 eurům (3585 Kč) za MWh, a vykazovala tak proti předchozímu dni nárůst zhruba o 20 procent. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující. V pondělí se cena pohybovala mírně nad 80 eury.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že za omezením dodávek plynu do Evropy jsou dopady sankcí, které na Rusko zavedly západní země kvůli invazi na Ukrajinu. Rusko se omezovat dodávky předem nechystalo, na vině jsou podle Peskova problémy s údržbou turbín. Toto vysvětlení ale už ve středu odmítl německý ministr hospodářství Robert Habeck, jenž krok Gazpromu označil za politicky motivovaný.

Paralelně s plynovodem Nord Stream 1 vede i nově dokončený plynovod Nord Stream 2. Ten by zdvojnásobil kapacitu plynu, který může Rusko dodávat do Evropy, Německo ale kvůli ruské invazi na Ukrajinu zprovoznění projektu zablokovalo.

Nižší objem dodávek vyvolává obavy, zda bude možné před zimou naplnit zásobníky plynu tak, jak si vlády jednotlivých unijních zemí naplánovaly. Méně plynu z Ruska proudí také do Itálie, o snížení objemu dodávaného plynu Gazprom informoval také partnery na Slovensku a v České republice. Slovenský podnik SPP i česká elektrárenská společnost ČEZ ale na dotaz agentury Reuters uvedly, že omezení dodávek nemá na zákazníky žádné dopady. Podle odborníků, které už dříve oslovila ČTK, by zastavení dodávek plynu do Německa pocítila i Česká republika.

Gazprom už koncem dubna zastavil dodávky plynu do Polska a do Bulharska. Zdůvodnil to tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Později Gazprom ukončil také dodávky suroviny do Finska a Nizozemska. Plyn přestal dodávat rovněž dánské společnosti Orsted a do Německa britské firmě Shell Energy.

Rusko začalo platby ve své měně vyžadovat po únorové invazi na Ukrajinu, když na něj západní země uvalily sankce, které většinu finančních transakcí mezi Ruskem a Západem znemožnily. Mluvčí Kremlu ale minulý týden uvedl, že Moskva nepředpokládá, že Gazprom zastaví dodávky zemního plynu dalším evropským zákazníkům. Dodal, že systém, který Moskva vytvořila, aby odběratelé hradili dodávky ruského plynu v rublech, funguje podle plánu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Karel Navratil
16. červen 2022, 15:16

Ale my přece žádný plyn od Ruska nepotřebujeme, nakoupíme si ho jinde....

Mirek
16. červen 2022, 19:03

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Žádné strachy. Vietnamec na náměstí už jej objednal přes tržnici Sapa.
.

Peter Zachara
16. červen 2022, 16:51

takze Kanda pouziva technologiu ako zbran voci Nemecku. Od Putina je to pekna drzost.

Jirka94535
16. červen 2022, 16:52

Z veřejně dostupných informací je zřejmé, že:

- je v opravě turbína (pravděpodobně už nějakou dobu), zda se na její vrácení vztahují sankce se názory rozcházejí.

- plynovod doposud dodával i bez zmíněné turbíny.

Jestli byla použita nějaká provizorní náhrada nebo ostatní turbíny makaly na doraz, nevíme. V obou případech mohlo dojít k dalším komplikacím.

Je tu někdo, kdo do problému vidí a je ochoten objektivně zhodnotit, zda provozovatel zneužil situace a hrozí... nebo se skutečně vyskytly související problémy a provozovatel pouze oznamuje, že oprava je nutná?

Představuji si možnost, že by NS1 exnul před zimou nebo během zimy, to by teprve bylo haló a provozovatel se snaží tuto možnost eliminovat, jde přece jen o peníze.

Turby
16. červen 2022, 16:59

Mozna to jeste nekomu uplne nedoslo, ale USA a EU je v regulerni vlazne valce s Ruskem. A mozna brzo i s Cinou. Resit v takove situaci jestli jedna ci druha strana neco dela ci nedela z technickych ci politickych duvodu je zcela mimo misu. Kazda strana udela cokoli co ji v konfliktu zvyhodni.

Jirka94535
17. červen 2022, 12:14

Z politických důvodů je to v každém případě. Akorát nevíme z čí strany, možná z obou.

intfor
16. červen 2022, 17:28

Obávám se, že nic podrobnějšího se nedozvíme. Siemens potvrdil, že turbínu nevrátil. Rusko řeklo, že bez ní nemůže pokračovat v přepravě. Ono to také může fungovat třeba tak, že instalované turbíny jsou třeba 4 a existuje jedna pátá navíc. Turbíny mají předepsané servisní intervaly, plus nutnost oprav při určitém technickém stavu. V takovém případě se vždy jedna pošle na servis a 4 pracují. Teď se jedna ze servisu nevrátila a měla by třeba nahradit nějakou další, které zase servisní interval končí, nebo se u ní vyskytla závada.

Nicméně EU se chce přeci od ruských energií odstřihnout, takže by to nemělo zase tolik vadit když se to stane. (Ironie)

Peter Zachara
16. červen 2022, 18:29

Ha, ale mna nejake kecy od Siemensu nezaujimaju, pre mna je dolezity vyrok nemeckeho kancelara.

Mirek
16. červen 2022, 19:00

:-) :-) :-)

J.Tolím
16. červen 2022, 17:06

A co takhle spustit fungl nový NS 2. Ten je technicky v pořádku, možná by se rozběhl během týdne, kdy nebyly sankce. Chudák NS 2.

Ivan Novák
16. červen 2022, 17:32

A co takhle použít Jamal, ten je technicky v pořádku, možná by se rozběhl atd.

Turby
16. červen 2022, 18:01

Na to musi byt ale minimalne dva. Dodavatel a odberatel a jejich ekonomicke a politicke zajmy se musi vzajmene protnout.

asdfrb
16. červen 2022, 18:05

Suhlasim. Pri NS2 nie je zaujem u odboretela a pri jamale u dodavatela.

Peter Zachara
16. červen 2022, 18:26

a z pohadek vime, co se stane, kdyz se na moste stretnou dva….

A tiez vieme, ktory z tych dvoch volov je ten dobry a ktory ten zly, ze pohadkari?

Mirek
16. červen 2022, 18:56

Ano, je to tak.

Jak už jsem psal jinde, stav plynovodů a předávacích stanic na Ukrajině je prý katastrofální. Takže možná brzo nastane další sranda.

Richard Vacek
16. červen 2022, 18:32

A není pro Rusko lepší plynovod zavřít? EU bez plynu bude mít jiné starosti, než posílat zbraně na Ukrajinu.

Turby
16. červen 2022, 18:54

Neni, protoze pokud jen snizi dodavku pod kritickou hodnotu tak se o to malo odberatele "poperou". Kdyby zavreli kohout uplne, vsichni se se sjednoti.

Aneb stare osvedcene rozdel a panuj.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se