Domů
Elektrárny v ČR
Polsko vyměřilo Gazpromu pokutu kvůli plynovodu Nord Stream 2
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Polsko vyměřilo Gazpromu pokutu kvůli plynovodu Nord Stream 2

Polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil ruské plynárenské společnosti Gazprom pokutu ve výši 213 milionů zlotých (zhruba 1,3 miliardy Kč) kvůli nedostatečné spolupráci při jeho řízení souvisejícím s plynovodem Nord Stream 2. Oznámil to dnes úřad.

Polsko považuje projekt Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, za hrozbu pro energetickou bezpečnost Evropy. Plynovod podle Varšavy posílí již tak dominantní pozici Gazpromu na trhu. Plyn z Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Ilustrační foto

UOKiK projekt Nord Stream 2 prověřuje již několik let. „Na začátku tohoto roku jsme Gazprom vyzvali, aby nám poskytl smlouvy sjednané jeho dceřinou firmou s dalším podniky financujícími výstavbu plynovodu Nord Stream 2,“ uvedl dnes úřad. „Společnost tyto informace neposkytla,“ dodal. Ruská firma se tak podle úřadu zřejmě úmyslně snaží mařit jeho postup.

Gazprom nese na svých bedrech polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Druhá polovina pak připadá na evropské partnery v projektu, kterými jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Té UOKiK již loni kvůli neposkytnutí požadovaných dokumentů a informací vyměřil pokutu 40 milionů eur (přes miliardu Kč), napsala agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
markusaurelius
3. srpen 2020, 19:38

Tak to je dobrá šaškárna a vtip měsíce ,Rusové musí ted dát pokutu polákum za přístav na zkapalnění plyn bez konzultce s Ruskem....

markusaurelius
3. srpen 2020, 19:50

Že se poláci nestydí chtít špinavé prachy od brutálního Ruského režimu, je vidět že prachy nesmrdí....

3. srpen 2020, 20:36

Takže budou pokutováni také německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.???? Také se podílí na stavbě plynovodu,...

Josef Novák
4. srpen 2020, 01:45

Ano, je to ostatně v článku uvedeno.

Richard Vacek
3. srpen 2020, 21:08

Prostě se ukazuje, že poláci nemají rádi Rusko. Nic jiného v tom není. Kdyby se jednalo o jednotlivce, jednalo by se o projev předsudečné nenávisti, na kterou myslí i náš trestní sazebník.

Josef
4. srpen 2020, 12:27

Bohužel je to tak, jenže je třeba si uvědomit , že Polsko se v tomto směru nijak nevyvíjí, kdežto jak Rusové , tak Němci se dokázali se svými dřívějšímu nepřáteli domluvit - viz Německo x Francie, Rusko x Čína. Rusko x Finsko ku prospěchu obou národů. Nevím k čemu je Polsku pěstování špatných vztahů s Ruskem a Německem.

Dušan
4. srpen 2020, 18:22

Rusko, resp. ZSSR sa s fínskom "nedohovorilo". Moskva držala diktát nad zahraničnou politikou Fínska ... a Fínsko muselo "držať hubu a krok" ... čo padlo až po rozpade Sojuzu a dnes sa ich vzťahy zhoršili ...

Jedine to naozaj platí o vzťahoch Nemecka a Francúzka ...

Rostislav Žídek
3. srpen 2020, 23:54

no a pokud neposkytli ani papiry... budou tu pokutu chtit platit?

co myslite?

PetrV
4. srpen 2020, 10:33

A proč ne 100x více?

energetik II
4. srpen 2020, 13:04

Tak to je opravdu šaškárna ! Polsko, které už brzy nebude odebírat žádný ruský plyn chce pokutovat firmu, která bude svůj plyn dodávat třetím zemím ! To je opravdu "dojemná péče" od Poláků o třetí státy !! Je známo, že USA k pohonu svých jaderných elektráren odebírají zhruba 50 % paliva od Ruska a Kazachstánu , tedy "totalitních!?" postsovětských republik ! Doporučuji tedy vřele Polákům, pokutovat firmy USA, které ruský uran dovážejí ! USA by přeci mohly upadnout do závislosti na Rusku v této energetické surovině ! A to by jistě bylo hrozné ! A ve Varšavě by se třásli o osud USA. Poláci jsou směšní.

St
4. srpen 2020, 14:49

Chtít můžou. Otázkou je zdali jim Rusové něco zaplatí. Respektive co se stane, když Rusové těm Polákům nezaplatí?

Jaroslav
7. říjen 2020, 11:31

Trojnásobná cena plynu tedy polákům vadit nebude. Kdo chce kam...až se ucho utrhne...prostě až jednou dostanou rozum, tak se z toho vzápětí samou radostí znovu zblázní ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se