Domů
Plynárenství
Putin a Erdogan dnes oficiálně spustí nový plynovod TurkStream
Pokládání plynovodu TurkStream
Zdroj: Gazprom

Putin a Erdogan dnes oficiálně spustí nový plynovod TurkStream

Prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin se dnes zúčastní slavnostního ceremoniálu spuštění plynovodu TurkStream. Plynovod, nazývaný také Turkish Stream, vede po dně Černého moře z Ruska do Turecka. Obchází Ukrajinu z jihu, podobně jako to ze severu činní ještě výkonnější plynovod Nord Stream určený k přepravě plynu z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

TurkStream má dvě větve, každou s přepravní kapacitou 15,75 miliardy krychlových metrů ročně. První větev má dodávat ruský plyn tureckým zákazníkům, zatímco druhá má zajišťovat dodávky do jižní a jihovýchodní Evropy.

Ruský plynárenský gigant Gazprom začal nový plynovod naplňovat již na Nový rok. Bulharská společnost Bulgartransgaz v neděli oznámila, že začala dostávat ruský plyn tímto potrubím. „Dodávky ruského plynu jsou nejen pro nás, ale také pro Řecko a Severní Makedonii,“ řekl šéf firmy Vladimir Malenov bulharskému rozhlasu. Upozornil, že existují možnosti, jak tento plyn v případě potřeby poslat do Rumunska a na Ukrajinu, přes které Bulharsko až dosud ruský plyn dostávalo. Od nové trasy si Sofia slibuje úsporu v přepočtu zhruba 900 milionů korun ročně, a tak spotřebitelé by mohli zaplatit o pět procent méně.

Z Bulharska má plynovod pokračovat do Srbska a Maďarska, ale ještě není dostavěn.

Ilustrační foto

Moskva se snaží omezit přepravu plynu přes Ukrajinu, a to jak stavbou plynovodu TurkStream, tak zdvojnásobením kapacity plynovodu Nord Stream (momentálně až 55 miliard metrů krychlových ročně). Nord Stream 2 původně měl být dokončen v závěru loňského roku. Rusko se domnívá, že jej navzdory americkým sankcím bude schopno dokončit během několika měsíců. Česká republika k němu bude připojena plynovodem Eugal.

Spojené státy tvrdí, že jim jde o ochranu evropských zájmů před přílišným vlivem Ruska. Němečtí komentátoři ale za postupem Washingtonu vidí především snahu prosadit se na evropském trhu s americkým plynem. Ten je ovšem nyní proti tomu ruskému dražší.

Rusko a Ukrajina sice na konci loňského roku podepsaly pětiletou dohodu o tranzitu plynu do Evropy, nicméně objemy přepravovaného plynu klesnou z dosavadních 90 miliard metrů krychlových na 65 miliard letos a v letech 2021 až 2024 na 40 miliard ročně. Ukrajina zastavila vlastní přímý dovoz ruského plynu v listopadu 2015, připomněla agentura Reuters. Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem se zhoršily ruskou anexí Krymu a vypuknutím povstání proruských separatistů v ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny v roce 2014.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
energetik II
8. leden 2020, 11:33

Ruský plyn , to nejsou ty slavné americké "MOLEKULY SVOBODY" pro Evropu a tak je mi velmi divné, že se Trump nepokusil zastavit také stavbu tohoto plynovodu. Tento plynovod má totiž všechny charakteristiky NS II :

1. Bude obcházet Ukrajinu

2. Bude jím proudit "nesvobodný" ruský plyn

3. Bude dodávat plyn do států NATO /Turecko, Bulharsko, Maďarsko, Řecko, Severní Makedonie/

P.S. Myslím si, že se Němci právem můžou cítit ukřivděni, když Trump vyhlásil sankce na firmy stavějící NS II, zatímco Turk Stream dnes Putin s Erdoganem bez potíží slavnostně zprovozní. Dva ruské plynovody po dně moře, na jeden sankce jsou na druhý nikoli ?? Co je to za pořádek ?

frank
8. leden 2020, 12:26

je to prosté milý Watsone.

1. většinu plynu stejně " pobere" Turecko a pro Řecko a Balkán toho tolik nezbude, zejména za silné zimy kdy se dá očekávat, že Turecko sníží dodávky dál do Řecka. ( což už se stalo)

Proto je také Turecko tak nervozní z plynovodu z Izraele a Kypru který nebude moci kontrolovat. mimochodem celkem stranou zájmu se dostavuje i další plynovod, s čistě neruským plynem z Azerbajždánu, ovšem také přes Turecko :)

2. Američané tiše připravují konkurenci prostřednictvím stavby druhého LNG terminálu v Řecku a tak nechtějí zbytečně tlačit na řecké spojence když jim umožní vstoupit na trh Balkánu .

Vladimír Liška
10. leden 2020, 09:16

Ale ten terminal neni zadarmo a kdyz vidim kolik stoji zkapalneny zemni plyn u statu ktere jej odebiraji dlouhodobe napr Japonsko tak to je pekne mastna zalezitost. Rozhodne to neni konkurence pro klasicke trubky. Ono nalakat nekoho a zavazat ho na 10 let akcni cenou na rok neni to samy jako dodavat dlouhodobe.

Lubos Vozar
9. leden 2020, 17:12

Suhlasim, ale v Grecku viem dokonca o 3 planovanych LNG terminaloch, 2 boli aj schavlene (Saronikos bay FSRU a Alexandroupolis FSRU) 3. ma byt schvaleny tento rok Atherinolakkos tiez FSRU - Floating Storage and Regasification Unit. Ich kombinovana Regasifikacna kapacita je takmer to co kapacita Turkstreamu pre Europu. Maju na to excelentnu polohu (Najblizsie ku Qataru). Taktiez suhlasim, ze east med Pipeline sa Turkom urcite nebude pacit. Juhovychodne stredomorie ale ma obrovske zasoby plynu

energetik II
8. leden 2020, 14:34

TO : Frank

Až tak úplně jednoduše bych to neviděl. Pro mne je zásadně důležité toto : NS II bude do zemí NATO přepravovat ročně mimo území Ukrajiny 55 mld. kubíků, TS rovněž mimo území Ukrajiny 31 mld. kubíků ruského "nesvobodného" plynu. A že stát NATO Turecko odebere celých 50 % ? Zatím Turecko ještě v NATO je , i když jak doufám jen dočasně. Takže až tak zásadní rozdíl mezi NS II a TS nevidím, vojensko - političtí spojenci USA budou brát ruský plyn nově zbudovanými cestami.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se