Domů
Plynárenství
Rusko hodlá začátkem prosince spustit provoz plynovodu Síla Sibiře vedoucího do Číny

Rusko hodlá začátkem prosince spustit provoz plynovodu Síla Sibiře vedoucího do Číny

Plynárenství
14 komentářů
25. listopad 2019, 17:15
ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching zahájí 2. prosince prostřednictvím telemostu provoz plynovodu Síla Sibiře, kterým bude proudit ruský plyn do Číny. Oznámil to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Síla Sibiře je s náklady 55 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč) doposud nejdražším ruským plynovodem, napsala agentura DPA.

Provoz v prosinci zahájí část dlouhá 2157 kilometrů. Ve finále by měl plynovod podle DPA měřit zhruba 3000 kilometrů. Ruský plynárenský gigant Gazprom již v roce 2014 podepsal obří dohodu o dodávkách plynu do Číny plynovodem Síla Sibiře po dobu 30 let v hodnotě zhruba 400 miliard dolarů (9,25 bilionu Kč).

Kapacita plynovodu Síla Sibiře by měla dosáhnout 38 miliard metrů krychlových plynu ročně. Nový plynovod má pomoci Rusku snížit závislost na evropském trhu, na který Gazprom v loňském roce dodal přes 200 miliard krychlových metrů plynu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
energetik II
25. listopad 2019, 19:26

2. prosinec 2019 bude významný den, zprovoznění investice za 55 miliard Dolarů, to se neděje zrovna každý den ! Tahle sumička odpovídá 8 jaderným reaktorům EPR - 1750 , které by se stavěly někde v Evropě. Přeji plynovodu úspěch, ukáže také EU a NATO , že nějaké sankce na Rusko jsou nesmysl. Bude jen dotlačeno ke stále větší spolupráci s východním asijským obrem. A to rozhodně není zájem Evropy.

Josef
25. listopad 2019, 22:47

Čím více bude Rusko vyvážet plynu, tím hůř pro něj. Ruskové mají nejvíce plynu na světě a ropy patrně také. Jenže jejich životní úroveň je na úrovni Polska. Ekonomika Ruska prostě nefunguje.

energetik II
25. listopad 2019, 23:05

TO : Josef

Ano, životní úroveň v Rusku není zrovna valná , do 5 let bude vyšší životní úroveň v Číně jak v Rusku. Nicméně pokud vezmeme poslední tři ruské vládce : Gorbačov, Jelcin ,Putin , tak Putin je o dvě třídy výše jak jeho předchůdci. Zkrotil oligarchy, udržel ruské národní bohatství /ropa, plyn, zlato,.../ v domácích rukou, blýskl se vítězstvími v několika válkách a z Ruska opět udělal vojenskou velmoc se samostatnou politikou. Po 20 letech jeho vlády je Rusko výrazně výše ve všech ohledech.

Dušan
26. listopad 2019, 16:10

Ja by som skôr vsadil na to Rusko .... ruská ekonomika je síce pomerne zaostalá, ale na rozdiel od Číny robí Rusko ešte pomerne rozumnú makroekonomickú politiku a dokáže utiahnuť výdaje, keď je zle i na úkor životnej úrovne .....

Čína "stimuluje" svoju ekonomiku miliardami a tento štátom riadený proces prudko zvyšuje dlh bez efektívneho využitia a ten sa raz čínskej štátom riadenej ekonomike vráti ako bumerang. Nakoniec je verejné tajomstvo, že Čína si "prifarbuje" svoje ekonomické výsledky .... a realitné bubliny už tiež v Číne poznajú ....

Putinovo Rusko bola a je stále závislé na surovinách - hlavne tých energetických. Jeho hlavný cieľ pri získaní moci bol dobrý - znížiť závislosť od vývozu energetických surovín. Pri páde cien ropy však spadol rubel i ruská ekonomika ....

Gorbačov musel robiť reformy ... lebo sa mu rozpadal Sojuz, nie je to žiadny demokrat .... len vedel, že "niečo" sa zmeniť musí a liberalizácia nutne splodila rozpad Sojuzu. Jelcin v zásade nie je iný ako Putin. On sa udržal pri moci naozaj za neuveriteľne nepriaznivých pomienkach, aké Putin nazažil .... zásadný rozdiel bol v PR ... tackajúci sa pupkatý Jelcin ťažko môže súťažiť s vyšportovaným Putinom ... v reálnej politike však nie je medzi nimi zásadný rozdiel - nakoniec, Jelcin a jeho okolie si vybralo Putina ...

Putinovi dlážila cestu k úspechu drahá ropa .... padla ropa .. padlo Rusko i popularita Putina.

Energetik 007
26. listopad 2019, 05:22

Zásadně to změní geopolitickou situaci, USA to omezí trhy pro vývoz LNG zejména po natažení plynovodu přes Koreu do Japonska.

Lubos Vozar
26. listopad 2019, 09:20

Sila Sibire do Koreje nikdy nepojde ani nemala, neviem kde ste to pocul.. Do koreje mal byt natiahnuty plynovod Sakhalin–Khabarovsk–Vladivostok, k tomu ale nedojde.... Inak Sila sibire prvy rok 5 BCM/Y a nominalnu kapacity dosiahne niekedy okolo 2025. a aby som vam nebral iluzie tych 38 BCM/Y predstavuje slabu polovocu ich LNG importu minuly rok.

Energetik 007
26. listopad 2019, 09:37
Lubos Vozar
26. listopad 2019, 12:56

No mne na presnosti informacii zalezi, zivim sa tym, Tak prepacte! A to potrubi tam tak skoro nebude...

Bizon
26. listopad 2019, 19:05

Přesné informace o Rusku se v západním prostoru bohužel prakticky nevyskytují. 95% jsou buď dojmy, nebo propaganda jedné či druhé strany. I člověk který se snaží být neutrální skoro nemá šanci zjistit jak to opravdu je, pouze ví že se nedá věřit skoro ničemu.

Jakž takž jsu ochotný věřit HDP, to docela jasně říká že velikost ruské ekonomiky je srovnatelná např. s italskou. Stejně tak ale říká že propad okolo 2016 překonali a zase rostou. Každopádně je HDP pořád znatelně vyšší než když Putin přišel k moci, a společně s tím že rusům docela vrátil hrdost je jeho popularita mezi rusy naprosto pochopitelná.

Směju se i těm co Putina berou jako boha, i těm co ho démonizují. Jestli bych měl z něčeho obavy tak spíš z toho, kdo a jak tam bude vládnout po něm...

eneregtik II
26. listopad 2019, 21:05

TO : Bizon

Ano, nezkreslených informací o Rusku je u nás jako šafránu. Doplním jednu ,která vypovídá o dost důležitém faktu. Putin převzal Rusko roku 1999 v době, kdy tam byl HDP na jednoho Rusa - 1300 USD , loni po 20 letech byl - 11 300. Za 20 let tak stoupla životní úroveň Rusů 9 krát. Pro srovnání stejná čísla u ČR jsou: 1999 = 6300 USD , 2018 = 23 000 USD. Naše životní úroveň stoupla zhruba 4 krát. Za Putina tedy stoupala lidem životní úroveň výrazně rychleji, než nám Čechům. A to je třeba započítat i oslabení Rublu ze 35 na 65 za Dolar po válce na Ukrajině, kdyby k ní nedošlo a Rubl by byl někde za 40, tak je v Rusku životní úroveň jako u nás ,tedy měřeno v Dolarech. Putin za svých 20 let vyhrál Druhou válku v Čečně, válku s Gruzií, válku s Ukrajinou a válku v Sýrii. Tato čtyři vítězství bezpochyby také něco stála. Těžko dělat jednoznačné závěry , ale od r. 2000 prošlo Rusko dobrým obdobím ve srovnání s lety předcházejícími. Ruské zlaté rezervy stouply za tu dobu ze 300 na 2240 tun , tedy 8 krát, hrubý státní dluh Ruska je 18 % HDP ,USA mají 107 %. Loni byl ruský státní rozpočet ve slušném přebytku, zahraniční obchod skončil přebytkem 211 mld. USD. Tolik pár čísel bez komentáře.

Dušan
27. listopad 2019, 01:11

To nie sú celkom korektné počty - to nerástala "životná úroveň" - ale nominálny výkon ekonomiky na osobu.

Ak chceme porovnávať rast HDP na osobu, musíme zohľadňovať paritu kúpnej sily.

Ak som porovnal Slovensko, Česko a Rusko tak mi vyšlo zaujímavé číslo. Nominálny rast výkonu ekonomiky bol na osobu pri porovnaní parity kúpnej sily v Rusku i Slovensku takmer úplne rovnaký - narástol takmer 3 x medzi rokmi 1999 a 2018 (Slovensko z 13 tis. na 35 100, Česko z 15 tis. na 37 500, Rusko z 10 tis. na 29 200)

Čiže Rusko nie je ničím výnimočné .... ten rast výkonu na osobu bol cca rovnaký ako u nás ... také pobaltie bolo výkonnejšie a tam to rástlo viac ako 3 x .... a na porovnanie Ukrajina rástla necelých 3 x - rovnako ako Rusko ... samozrejme s nižšími nominálnymi hodnotami.

A nakoniec - samozrejme, že to nie je reálna životná úroveň - rast produkcie na osobu pri porovnaní parity kúpnej sily je však určite bližšie k reálnemu rastu životnej úrovne ako porovnanie len nominálu, bez zohľadnenia cenovej úrovne krajiny.

energetik II
27. listopad 2019, 15:09

TO : Dušan

Ano, HDP dle parity kupní síly je také dobrý ukazatel , ale jen pro lidi, kteří neopustí Rusko, třeba na dovolenou. Pokud se ocitnou v zahraničí, tak tam platí za zboží a služby velmi mnoho.

Energetik 007
27. listopad 2019, 04:48

Za 5 let postavili skoro 4000km dlouhé vedení do Vladivostoku pak už jen 750km do Jižní Korey.

Vzhledem k vývoji v Korea společné delegace na OH, návštěvy a hlavně společnému zájmu Severní Jižní Korey a Ruska ten plynovod natáhnou.

Lubos
27. listopad 2019, 09:18

Pozrite sa prosim vas poriadne na link gaspromu a potom na stranku Wikipedie o Sakhalin–Khabarovsk–Vladivostok potrubi, toto nie su tie iste systemy ani projekty Do Vladivostoku Power of Siberia nevedie a je to zasobovane uplne inymi plynovimi poliami. Ano, plan je napojit Power of siberia do plynovodu Sakhalin–Khabarovsk–Vladivostok ale to je este hudba daleke buducnosti.

https://www.gazprom.com/projects/power-of-siberia/

https://en.wikipedia.org/wiki/Sakhalin%E2%80%93Khabarovsk%E2%80%93Vladivostok_pipeline

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se