Domů
Plynárenství
Rusko ještě neví, zda opraví poškozené plynovody Nord Stream, řekl mluvčí Kremlu
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Rusko ještě neví, zda opraví poškozené plynovody Nord Stream, řekl mluvčí Kremlu

Plynárenství
6 komentářů
1. listopad 2022, 15:30
ČTK

Rusko se zatím nerozhodlo, zda opraví dvě poškozená plynovodní potrubí Nord Stream, sdělil dnes podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Mluvčí zároveň zopakoval obvinění, s nímž Moskva přišla o víkendu, že za poškozením potrubí ze září stojí Británie a že britští odborníci se zapojili také do sobotního útoku na ruské lodě na nelegálně anektovaném poloostrově Krym. Londýn obě ruská tvrzení už o víkendu popřel.

„Rozhodnout o tom musí odborníci. Zatím v tomto ohledu nebylo žádné rozhodnutí přijato,“ odpověděl mluvčí Kremlu na otázku, zda Rusko bude opravovat poškozené potrubí.

Peskov zároveň prohlásil, že Moskva nenechá bez odpovědi údajné britské zapojení do poškození plynovodů a útoků na ruskou Černomořskou flotilu. „Takové jednání nejde prostě přejít. Samozřejmě, že budeme přemýšlet o dalších krocích,“ řekl Peskov.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream
Ilustrační foto

Zprávy o problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat 26. září. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak o den později upozornilo na dva úniky z Nord Streamu 1. Rusko úniky vyšetřuje jako „mezinárodní terorismus“. Ruská generální prokuratura takové vyšetřování zdůvodnila tím, že poškození plynovodů „způsobilo Rusku značné hospodářské škody“. Výbuchy vyšetřují i další země včetně Dánska, Švédska či Německa. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg označil výbuchy na plynovodech za „sabotáž“.

V sobotu ruská správa na Ruskem obsazeném poloostrově Krym oznámila, že ruské námořnictvo odrazilo útok dronů v přístavu Sevastopol. Z hlavní účasti na útoku Rusko obvinilo Ukrajinu a označilo ho za teroristický čin přes to, že ruská armáda od února útočí na ukrajinské území. Americký institut pro studium války podotkl, že útoky na vojenská plavidla jsou v době války legitimním válečným aktem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Richard Vacek
1. listopad 2022, 15:48

Podstatné asi bude stanovisko EU. Jestli vyjádří přání plynovod využívat, nebo jestli se s klidem smíří s tím, že někdo ničí produktovody, které EU umožňují přístup k surovinám z různých zdrojů. Zatím to vypadá na to, že EU o suroviny z Ruska nemá zájem.

Jan Stehlik
1. listopad 2022, 19:11

Pamatuji si na komentář bývalého gen. Šandora někdy v dubnu . Rusko bude dotlačeno k odklonu evropy a bude se směřovat na asii. Tam je perspektivní trh s násobně více spotřebiteli a během 20 let tam bude velký ekonomický boom . Už teď jsou s technologiemi jinde než evropa . Ta se omotala kolem zelenání , což bude obrovsky drahé a bude to brzdit ekonomiku . Evropa se bude muset uvázat arabášum . Bude muset se orientovat na afriku a též gronsko je velmi perspektivní .

energetik
1. listopad 2022, 20:43

Ještě předtím bude ale nutné dokončit ploty na hranicích Evropy s Ruskem a Asií, aby nám sem z těch "perspektivních" trhů přestala utíkat jejich pracovní síla.

Turby
1. listopad 2022, 21:14

Pletes si svetove strany. Doporucuji doucovani ze zemepisu druheho stupne zakladni skoly. Mohu zajistit v pripade zajmu. Staci napsat.

Pravoslav Motyčka
1. listopad 2022, 22:45

Samozřejmě že ceny energií budou u nás vysoké a ve zbytku světa nízké. Tzv. světová energetická krize je ve skutečností krizí EU , která si zničila vlastní energetiku a stala se závislá na dovozech. Energie je vůči spotřebě příliš drahá jsou tedy 2 cesty jak se s tím vypořádat buďto efektivní výrobou energie a nebo větším tlakem na úspory. EU jde druhou cestou představa je ,že když klesne spotřeba pak se sníží vůči HDP částka , kterou budeme vydávat za energie a nebude nám vadit když budou dražší. Ona to byla vždycky pravda jen částečně , protože v části ekonomiky prostě není možné snížit spotřebu tak jak by bylo třeba. Další ještě větší problém je rychlost z jakou se to má zavádět , my bychom potřebovali nějaký přirozený vývoj což třeba u staveb je 60 let než projdou kompletní rekonstrukcí , ale plány jsou donutit majitele k tomu aby toto udělal za cca 25 let. Podobně doprava tlačení na elektromobilitu v době kdy ještě nejsou technologie připravené je prostě nesmysl. Ta rychlost bude EU ohromně bolet a státy které zavádějí nové technologie pomaleji budou z EU ohromně profitovat , protože my jim ty technologie zaplatíme podobně jakou jsme platili vývoj levných FV panelů , prakticky jsme tím zaplatili vývoj Číně , která teď dodává FV panely do celého světa. EU v podstatě hraje roli užitečného idiota , který zavádí za ohromné peníze nové technologie zhruba o 7 let dříve než je to vhodné nic z toho ve výsledku nemáme, akorát se tím ekonomicky ničíme.

Přemek z Mělníka
2. listopad 2022, 10:10

My drahé energie a třetí a rozvíjející se svět mnohdy energie levné....Jak to může dopadnout?..A to prý nás čeká trojnásobné zdražení energií po Novém roce...

Půl milionu důchodců a téměř milion mladých rodin, i samoživitelek s malými dětmi často nemají na nájem a na inkaso energii. Exekucí už přibylo během letoška asi o 40%....

Je to průšvih...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se