Domů
Plynárenství
Růst cen plynu Gazpromu ve čtvrtletí zajistil rekordní tržby i čistý zisk
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Růst cen plynu Gazpromu ve čtvrtletí zajistil rekordní tržby i čistý zisk

Plynárenství
4 komentáře
29. listopad 2021, 12:06
ČTK

Ruský plynárenský gigant Gazprom vytvořil v uplynulém čtvrtletí rekordní čistý zisk a na rekord vystoupily i tržby. Přispěl k tomu zejména růst cen plynu. Ve třetím čtvrtletí zisk činil 581,8 miliardy rublů (176,5 miliardy Kč), zatímco před rokem byla firma ve ztrátě. Podnik, nad kterým má kontrolu ruský stát, to uvedl ve svém dnešním sdělení. Akcie Gazpromu na moskevské burze v reakci přidávaly zhruba tři procenta.

Ceny plynu se zvýšily díky zotavování globální ekonomiky. Gazprom uvedl, že jeho průměrná cena plynu v Evropě a v dalších regionech se ve třetím kvartálu meziročně zvýšila na 313,4 dolaru (7134 Kč) za 1000 metrů krychlových ze 117,2 USD před rokem.

Někteří politici a odborníci firmu obviňují, že nedodává dostatek plynu na zmírnění současné energetické krize. Velkoobchodní cena plynu se na začátku října skokově zvýšila, což dostalo do problémů některé alternativní dodavatele energií, včetně českých. Gazprom uvádí, že plní všechny své závazky ohledně dodávek.

Gazprom
Ilustrační foto

Tržby se v období od července do září meziročně zvýšily na 2,4 bilionu z 1,4 bilionu rublů před rokem. Z hlediska tržeb to byl také rekordní kvartál.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky. Na uspokojení poptávky po plynu v EU se Gazprom podílí více než třetinou.

Vedení Gazpromu tento měsíc schválilo na příští rok zvýšení investic na 1,76 bilionu rublů, což je proti investicím 1,185 bilionu rublů plánovaným na letošní rok nárůst asi o 49 procent. Firma se chce při investování zaměřit na nové těžební a rafinační kapacity.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pavel Veselý
29. listopad 2021, 17:03

A bude zaplacen NS2 a dále bude jak zlaté vejce.

Michal K.
29. listopad 2021, 18:43

slnieckari a nemecki-zeleni najvacsi kamosi Gazpromu

Jaroslav Loudil
29. listopad 2021, 20:36

Ano, uhlí měli Němci doma dostatek. Domácí uhlí ale škrtnou a navýší import plynu z Ruska.

Nefi
30. listopad 2021, 17:45

Zelení jsou v Německu v opozici od roku 2005. Ani neodstavili jádro, ani nezavřeli uhlí, ani nepostavili NS2, dokonce ani německou výstavbu OZE si nemohou připsat.

Chce to německá společnost, nikoliv aktivisté.

Udivující přesvědčení, že za současné ceny zemního plynu mohou obnovitelné zdroje.

Jinak Gazprom je na analýzu mimořádně zajímavá společnost. Je to firma 10x větší než ČEZ. Gasifikace samotného Ruska projekt vymykající se jakýmkoliv měřítkům, investice do navýšení a udržení těžby, půjčky v EUR má od Číny, obrovská aktiva, zisk i kapitál, Moldavsko mu dluží 530 mld. rublů, (spolu)vlastní trubky v Polsku, Německu,...,

projekty na nízkouhlíkově vyrobený vodík a jeho dodávku do Evropy, změna strategie dodávek do Evropy v letošním roce, vlastní banka, regulované ceny pro ruské zákazníky, podíl na evropském trhu, nárůst dodávek Silou Sibiře do Číny v 2022 na 15 mld. m3. Cenotvorba přes evropské huby versus vazba kontraktů na ropu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se