Domů
Plynárenství
Stát odebral 13 firmám kapacitu pro plyn v zásobnících, kterou nevyužívaly
Zdroj: RWE Gas Storage

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro plyn v zásobnících, kterou nevyužívaly

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. ČTK o tom dnes informoval David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

Stát využil nový princip „use it or lose it“, tedy „využívej to, nebo o to přijdeš“. Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

Podle zákona mají nyní provozovatelé zásobníků za povinnost pořádat aukce s nulovou nebo zápornou vyvolávací cenou, v jejichž rámci bude odebraná kapacita nabízena případným zájemcům. Znamená to, že obchodníci by skladovali plyn zadarmo, nebo by za skladování dostávali zaplaceno. Podle informací ministerstva se první aukce pořádané společností Moravia Gas Storage nikdo nezúčastnil.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Slovenským rodinám elektřina nezdraží, cena plynu a tepla vzroste o 15 %
1. prosinec 2022, 08:08
Ode mě má vláda jedničku s hvězdičkou, říká expert na plyn
30. listopad 2022, 10:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan Švančara
16. srpen 2022, 14:17

dovedene do ad absurdna, necham si odobrat pravo na zasobnik, nasledne si necham zaplatit za skladovanie. Take nieco genialne vie pre mna vyprodukovat iba politik bolsevickeho typu

minduton
17. srpen 2022, 10:50

Zjevně nikdo nyní plyn (za ty ceny plynu) skladovat nechce, když se nikdo nezúčastnil aukce. No to bude ještě zajímavé.

hlpb
17. srpen 2022, 12:07

to se pletete aktuálně je průměrně každý den v ČR uloženo do zásobníků cca 50 mil. kWh plynu

minduton
18. srpen 2022, 07:57

Ne, je to pouze 35-40 GWh. Ale u MGS je to nula (zero), jelikož to prostě nějak smrdí a nikomu se do toho zásobníku jít nechce.

Karel Salaj
18. srpen 2022, 14:21

Mně se líbí jak nové vládní garnitůry hned využijí bolševické manýry padesátých let"""Stát využil nový princip „use it or lose it“, tedy „využívej to, nebo o to přijdeš“. Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se