Domů
Plynárenství
Svaz plynařů: Čekáme další navýšení využití zemního plynu v ČR

Svaz plynařů: Čekáme další navýšení využití zemního plynu v ČR

Plynárenství
3 komentáře
27. červen 2019, 15:16
ČTK

Český plynárenský svaz (ČPS) očekává v příštích letech další navýšení využití zemního plynu v ČR, mimo jiné by zde mělo vyrůst až 14 plnicích stanic na zkapalněný zemní plyn LNG. Svaz to dnes sdělil ČTK u příležitosti svého jubilea – v sobotu uplyne 100 let od založení Plynárenského sdružení československého (PVS), na jehož činnost v roce 1992 navázal dnešní ČPS. Zemní plyn odebírá v Česku 2,8 milionu zákazníků a jeho spotřeba loni činila 8,18 miliardy metrů krychlových. Délka všech plynovodů v České republice dosahuje téměř dvojnásobku délky rovníku, uvedl svaz.

ČPS připomněl, že počátky plynárenství na českém území sahají do roku 1847 a jsou spojené s otevřením první plynárny v tehdy ještě samostatném, dnes pražském, Karlíně. „Do konce 19. století se odvětví dařilo dobře, nicméně v době vzniku plynárenského svazu nastala krize. Svět se čerstvě vzpamatovával z konce první světové války, přičemž Československo disponovalo 87 plynárnami, které zůstaly v dezolátním stavu a bez finančních prostředků. Stát navíc začal hojně podporovat výrobu elektřiny a počet plynáren postupně klesal,“ uvedl svaz.

Druhá světová válka podle něj přinesla paradoxně plynárenský rozvoj, stejně jako zásadní obrat přijetím koncepce založené na budování velkých zdrojů plynu a sítě dálkovodů. V roce 1965 bylo zásobováno svítiplynem 233 měst po celém Československu. „V roce 1970 se Československo zavázalo vybudovat tranzitní plynovody na dodávky zemního plynu ze Sovětského svazu. Jeho spotřeba opět rapidně vzrostla a v 80. letech se dostala až na 7,855 miliardy metrů krychlových. V současnosti se vedle vlastní spotřeby České republiky přepravuje dalších přibližně 34 miliard metrů krychlových zemního plynu přes naše území do zemí střední a západní Evropy,“ uvedl ČPS.

Předseda Rady svazu Martin Slabý připomněl využití plynu v dopravě. V Česku je podle něj nyní registrováno asi 23.000 vozidel na stlačený zemní plyn, tedy CNG. „V příštích letech navíc očekáváme solidní rozvoj i v oblasti vozidel na zkapalněný zemní plyn, zkráceně LNG. V ČR by mělo vyrůst až 14 plnicích stanic na LNG, které budou primárně sloužit pro zásobování velkých nákladních vozidel a dálkových autobusů na tranzitních koridorech,“ dodal. Nyní je v Česku jedna.

Podle aktuální zprávy Operátora trhu s elektřinou (OTE) by s dalším tlakem na dekarbonizaci energetiky měla začít spotřeba plynu v EU po roce 2035 klesat. Na globální úrovni se naopak očekává růst spotřeby, jehož hlavními tahouny by měly být rozvíjející se země v Asii, Africe, Latinské Americe a na Blízkém východě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
27. červen 2019, 23:24

Zemní plyn je třeba skutečně více používat , ale převážně v dopravě ve vytápění by se měl naopak co nejvíce vytěsnit a ve výrobě el. energie by se neměl používat vůbec.

Martin Pácalt
28. červen 2019, 06:56

Právě že zemní plyn je na vytápění nejideálnější pro urbanizované území, spolu s TČ. Hustě urbanizované části mohou být napojeny na levné dálkové teplo z JE. Menší města a vesnice naopak nejlépe ocení místní zdroj - dřevo (ovšem jen v moderních krbech s nezávislým přívodem vzduchu a výměníkem pro otopnou soustavu a nebo v kotlích 5. emisní třídy) a podmíněně i TČ nebo LPG v nádržích.

Všechno výše jmenované může jet v bivalentních systémech s fototermickými panely a nebo s FVT panely s odporovými spirálami v zásobnících otopné vody.

Petr
28. červen 2019, 12:53

V Británii už uvažují o odstranění silničních daní z benzínu, to by nadějné vyhlídky plynu v pozemní dopravě okamžitě zabilo. Já bych na plyn nic co nedokážu do 10 maximálně 15 let úplně intenzivním používáním ojezdit nekupoval.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se