Domů
Plynárenství
USA učinily další krok k uzákonění sankcí proti plynovodu Nord Stream 2
Trasa plynovodu Nord Stream

USA učinily další krok k uzákonění sankcí proti plynovodu Nord Stream 2

Plynárenství
11 komentářů
12. prosinec 2019, 15:45
ČTK

Zahraniční výbor Senátu Spojených států schválil návrh zákona, který se staví proti budovanému plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa a který kvůli tomuto projektu vyzývá prezidenta Donalda Trumpa k uvalení sankcí. Zatím není jasné, kdy bude o návrhu hlasovat senátní plénum, napsala dnes agentura Reuters. Proti chystanému americkému právnímu předpisu se dnes ohradilo Německo, které kroky USA považuje za vměšování.

„O evropské energetické politice se rozhoduje v Evropě, ne v USA,“ napsal dnes na twitteru německý ministr zahraničí Heiko Maas.

„Zásahy ze zahraničí a sankce s extrateritoriálním účinkem zásadně odmítáme,“ dodal.

Senátní výbor ve středu podpořil návrh zákona, který se nazývá Energetická bezpečnostní spolupráce se spojeneckými partnery v Evropě. Norma odmítá Nord Stream 2, vybízí státy Severoatlantické aliance, aby nekupovaly od Ruska plyn, a zároveň urychluje export amerického plynu. Schválený návrh se rovněž obrací na Trumpa, aby s využitím již platných zákonů uvalil sankce na prodej vybavení pro výstavbu ruských exportních produktovodů a také na investice do těchto projektů.

Návrh musí nyní posoudit senátní plénum a poté Sněmovna reprezentantů. V případě schválení v obou komorách Kongresu dostane zákon k podpisu prezident.

Rozšíření plynovodu Nord Stream, který obchází tranzitní trasy přes Ukrajinu nebo Polsko, považují USA za ohrožení energetické nezávislosti Evropy, neboť kontinent bude ještě více odkázán na energetické dodávky z Ruska. Washington zároveň Evropě nabízí svůj zkapalněný plyn.

Proti plynovodu stojí rovněž Polsko s Ukrajinou, které jsou nyní tranzitní země a které nové potrubí obchází. Odmítavý postoj zastávalo také Česko, které ho ale opustilo. Česko bude k Nord Stream 2 připojeno plynovodem EUGAL, který je prakticky hotový.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
energetik II
12. prosinec 2019, 16:21

Plný souhlas s Německem ! USA zřejmě ještě nezjistily, že koloniální časy jsou již za námi ! Energetickou politiku si bude Evropa určovat sama. Ceny plynu těženého v USA klesly od počátku roku o 45 % ! a tamní těžaři počítají ztráty. Chevron už ohlásil odpis 11 miliard. Takže nám nyní chtějí svůj plyn cpát místo ruského a vymýšlejí kolem toho různé politické kejkle ! USA jsou stát, který zrovna "nemusím".

Bizon
12. prosinec 2019, 17:42

Alespoň přiznávají že nám místo ruského chtějí dodat svůj vlastní plyn, 100x lepší než kecy o ohrožení demokracie a lidských práv. Sankcím se v poslední době spíš směju, jestli to takto půjde dál tak za chvíli budou pod americkýma sankcema všichni, takže budou moct obchodovat mezi sebou a ten kdo zůstane v izolaci budou samotné USA :D

Richard Vacek
12. prosinec 2019, 18:36

Lepší je mít na východě souseda, kde se mají obyvatelé celkem dobře, než zhroucenou zemi. Proto je výhodné brát z Ruska suroviny a dodávat jim technologie.

Carlos
12. prosinec 2019, 19:09

Ještě je tu jedna možnost co udělat s prostorem po Ural. Ten byl až do nešťastného roku 1917 z větší části zaintegrován do Evropského prostoru, mimochodem 1. světová byla v zásadě válkou bratranců a možná si to mohli vyřešit na nějakém rodinném obědě, byla by teoreticky, možnost, kdyby se to podařilo nějak, jej zpětně zaintegrovat, ale to není možné dokud tam bude současný režim.

Pokud bude vůle, dalo by se s tím něco dělat.

energetik II
13. prosinec 2019, 09:52

TO : Vacek

Souhlas. Nějaké sankce nebo cla je nesmysl. Podívejme se na krásný příklad Kubu, Fidél Castro se tam dostal k moci někdy 1960 a kdyby skoro v 90 letech nedávno nezemřel, tak tam sedí u moci dodnes. Přitom USA na něj uvalily tvrdé sankce ihned, co se dostal k veslu a pro sankce je Kuba ideální = je malá, je to ostrov a leží hned za humny USA. Sankce nepoložily ani Irán nebo Severní Koreu , ta dokonce v době sankcí vyvinula a vyzkoušela mezikontinentální raketu, vypustila na orbit dvě družice a odpálila vodíkovou bombu. Přitom je to stát jen zhruba velikosti bývalé ČSR. Sankce na Rusko ?? Rusko se samo uživí - je skoro dvakrát tak velké jak USA a má i všechny suroviny nutné pro průmysl = plyn, ropa, uhlí ,železná ruda, barevné kovy, zlato, platina, diamanty, atd, atd. Takže sankcemi zdolat Rusko je zhola nemožné. Navíc má tisíce kilometrů hranic s Čínou , se kterou rychle rozvíjí obchod : "My vám suroviny, vy nám průmyslové výrobky ,které nám díky sankcím nechce dodat Evropa. Výsledek ? Čína se jen směje, protože díky sankcím na Rusko získala další velké odbytiště svého zboží. Sankcemi na Rusko podporujeme Čínu. Výsledek pro nás ?? "Z bláta do louže".

Dušan
13. prosinec 2019, 18:06

Keby to bola pravda, tak si Rusko neplatí "armády" právnikov a lobistov na dosiahnutie zrušenie sankcií ...

Nakoniec Rusko len dostáva "medicínu" ktorú v minulosti "ordinovalo" napr. Ukrajine či Gruzínsku ....

Ale vždy sú lepšie sankcia ako vojna.

To, že Irán nezasiahli sankcie nie je pravda. Tvrdo ich zasiahli ... preto majú tam dnes masové protesty so stovkami mŕtvych .... s výpadkom miliárd dolárov to postihuje celú krajinu .... samozrejme je otázka či to v konečnom dôsledku nepodporuje domáci režim, ale faktom je, že americké sankcie Irán zasiahli mimoriadne tvrdo ....

To isté platí napr. pre Venezuelu. Americké sankcie tvrdo zasiahli túto krajinu a málokto ich ignoruje ...

Kuba či KLDR sú špeciálne prípady ... totálne diktatúry, kde životná úroveň je mimo našich predstáv a vládnucej špičke je úplne jedno ako sú na tom obyvatelia ... i keď na Kube sa "otepľuje" a pomaly opúšťa dogmatický komunizmus.

Rusko sa samo neuživí ... to sa vo vyspelom svete ani nedá .... nedokáže to nik .... nik nevyrába všetko doma.

Rusko má len výhodu, že má suroviny aby si dokázalo zabezpečiť všetko potrebné čo je však paradoxne historická nevýhoda, lebo také režimy zaostávajú, lebo nie sú nútené sa rozvíjať .... - stačí sa pozrieť na "vyspelú" Saudskú Arábiu, ktoré plače pri dnešných cenách ropy, lebo jej astronomické výdavky nedokážu pokryť príjmy z ropy ...

Bizon
13. prosinec 2019, 18:53

Jo, jestli v něčem sankce fungují tak je to ožebračování obyčejných lidí, pro změnu režimu jsou ale podle všeho spíše kontra-produktivní. Situace v zemích pod sankcema není nic moc, ale pořád není horší než v zemích kam jsme vyvezli demokracii (Írán vs Irák). Shodneme se že jsou lepší sankce než válka, i když já stejně nevěřím že by US šly do Iránu válčit, to by byla noční můra horší než Vietnam+Afgánistán dohromady...

S tou soběstačností, jasně že absolutně soběstačná dnes nedokáže být žádná země, ale když daná země potřebuje jen malo-objemové zboží tak ho vždycky sežene (černý trh, tajné služby, diplomatické pašování, business). Viděl jsem to na vlastní oči, kámošova firma kupuje nové NĚCO, zapatlá to hlínou aby to vypadalo staré, a přeprodává s marží do Ruska, protože na použité NĚCO se ty dané sankce nevztahujou :D

Richard Vacek
14. prosinec 2019, 08:50

S těmi sankcemi je vždy třeba porovnávat to, co je porovnatelné. Tedy například v Karibiku jak si vede sankcionovaná Kuba se zeměmi, které sankce nemají A tam ze spolku Kuba - Haity - Jamaika (Portoriko patří k USA, tak to nepočítám) vychází Kuba ve spoustě parametrů (např. HDP/hlavu) nejlépe. A i lépe, než Honduras, Guatemala, Kolumbie.

energetik II
14. prosinec 2019, 11:28

TO : Dušan

TO : Dušan

Já ve svém příspěvku neposuzoval , zda sankce Rusku škodí či neškodí , já jsem psal , že - "zdolat Rusko pomocí sankcí" - je nemožné a za tím si stojím. "Zdolat" by znamenalo, že v Rusku silně klesne životní úroveň ,také se se začne bouřit obyvatelstvo a vymění Putina za západní model demokracie. Nic takového nevidím ,ruský HDP loni i letos roste, Rubl je stabilní už 5 let na úrovních kolem 60 za Dolar a Rusko po Čečně, Gruzii, Ukrajině vyhrálo další válku, tentokrát v Sýrii. Rovněž si stojím za tím, že západní sankce na Rusko velmi pomáhají Číně. Co dnes už Rusko nedoveze ze Západu ,tak si nově přiveze z Číny. Číně tak přibyl nový velký zákazník.

Dušan
14. prosinec 2019, 17:19

No to treba zobrať do úvahy fakt, že sú sankcie skôr symbolické, je charakteristické, že sa bavilo hlavne o tých ruských, ktoré boli de facto len ochranárskymi aby si Rusku chránilo svojich menej vyspelých výrobcov a chránilo väčšiemu deficitu zahraničného obchodu.

Paradoxne slúžia sankcie na zdôvodnenie klesajúcej životnej úrovne (HDP rastie ...po predchádzajúcom prepade). Reálne nie sú problémom až tak tie sankcie, ale celková zaostalosť ruskej ekonomiky, ktoré visí a padá na exporte surovín - prevažne energetických. To, že majú Rusi xy- dobrých firiem či produktov nemení nič na fakte, že bez exportu hlavne ropy a zemného plynu je ich ekonomika nahraná a to to totálne. Okrem exportu je charakteristické, že ruský energetický sektor masívne dotuje i svojich ruských odberateľov netrhovými cenami, čo si môže dovoliť len preto, že zarába miliardy na exporte. Značná časť oligarchov je napojená na energetický priemysel a bez "nadštandartných vzťahov" (v preklade korupcie) by ich firmy nemohli fungovať.

Okrem biznisu samozrejme Rusko dotuje cez lacné energie i obyvateľstvo a do značnej miery tak kompenzuje nízke nominálne príjmy obyvateľstve.

Je charakteristické, že teoretickou výkonnosťou ekonomiky na obyvateľa Rusko nezaostáva veľmi za nami, ale v príjmoch je ten rozdiel výrazne vyšší, i pri zohľadnení výplaty v hotovosti, ktorí je v Rusku rozšírenejší ako u nás. Je evidentné, že rozdiel ostáva vo vreckách oligarchov, ktorí radi svoje penieze "exportujú" do nehnuteľností a nákupov podnikov či nejakých futbalových klubov na západe a Rusko tak prichádza o značnú časť svojho kapitálu....

Čína nedkáže dodať to čo západ a napr. lodné dízlové motory pre vojenské plavidlá sú neporovnateľne horšej kvality ... tak isto napr. i celkom proruské Bielorusko pre svoje nové stíhačky Su-30SM požadovala "západnú" elektroniku, nie ruskú ....

Čo sa týka Ukrajiny, tak tam nechcelo Rusko viesť žiadnu vojnu ...Putin očakával rozpad Ukrajiny, ktorý sa nekonal a i po masívnej podpore "opolčencov", ruskom vybrojených dobrovoľníkov a ani po priamych zásahoch ruskej armády sa Ukrajina nerozpadla a Rusko opustilo ideu "novoruska", ostali len neživotaschopné "republiky" s vyhliadkou "perspektívy" typu Podnesterska.... v podstate strategický krach ruského snaženia.

Čo sa týka Čečenska ... Kadyrov je akože lojálny, pokým mu Rusko platí miliardy a nechá mu robiť čo chce .. v praxi tam ruské zákony naplatia a Kadyrov sa tým ešte chváli .... čo sa stane, keď prestane Rusko platiť ?

Bizon
13. prosinec 2019, 12:21

Taky souhlasím. Rusko má energetické suroviny a potřebuje technologie, my v Evropě máme technologie a potřebujeme energetické suroviny, to z nás dělá přirozené obchodní partnery. A obchod je krví národů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se