USA učinily další krok k uzákonění sankcí proti plynovodu Nord Stream 2

12. prosinec 2019, 15:45
DomůPlynárenstvíUSA učinily další krok k uzákonění sankcí proti plynovodu Nord Stream 2

Zahraniční výbor Senátu Spojených států schválil návrh zákona, který se staví proti budovanému plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa a který kvůli tomuto projektu vyzývá prezidenta Donalda Trumpa k uvalení sankcí. Zatím není jasné, kdy bude o návrhu hlasovat senátní plénum, napsala dnes agentura Reuters. Proti chystanému americkému právnímu předpisu se dnes ohradilo Německo, které kroky USA považuje za vměšování.

„O evropské energetické politice se rozhoduje v Evropě, ne v USA,“ napsal dnes na twitteru německý ministr zahraničí Heiko Maas.

„Zásahy ze zahraničí a sankce s extrateritoriálním účinkem zásadně odmítáme,“ dodal.

Senátní výbor ve středu podpořil návrh zákona, který se nazývá Energetická bezpečnostní spolupráce se spojeneckými partnery v Evropě. Norma odmítá Nord Stream 2, vybízí státy Severoatlantické aliance, aby nekupovaly od Ruska plyn, a zároveň urychluje export amerického plynu. Schválený návrh se rovněž obrací na Trumpa, aby s využitím již platných zákonů uvalil sankce na prodej vybavení pro výstavbu ruských exportních produktovodů a také na investice do těchto projektů.

Návrh musí nyní posoudit senátní plénum a poté Sněmovna reprezentantů. V případě schválení v obou komorách Kongresu dostane zákon k podpisu prezident.

Rozšíření plynovodu Nord Stream, který obchází tranzitní trasy přes Ukrajinu nebo Polsko, považují USA za ohrožení energetické nezávislosti Evropy, neboť kontinent bude ještě více odkázán na energetické dodávky z Ruska. Washington zároveň Evropě nabízí svůj zkapalněný plyn.

Proti plynovodu stojí rovněž Polsko s Ukrajinou, které jsou nyní tranzitní země a které nové potrubí obchází. Odmítavý postoj zastávalo také Česko, které ho ale opustilo. Česko bude k Nord Stream 2 připojeno plynovodem EUGAL, který je prakticky hotový.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují