Domů
Přenos elektřiny
ČEPS loni stoupl zisk před zdaněním o 14 procent na 3,3 mld. Kč

ČEPS loni stoupl zisk před zdaněním o 14 procent na 3,3 mld. Kč

Provozovateli tuzemské přenosové soustavy ČEPS loni meziročně stoupl zisk před zdaněním o 14,1 procenta na 3,3 miliardy korun. Podobně rostly také celkové výnosy, které proti roku 2017 vzrostly o 14,2 procenta na 23 miliard korun. Do rozvoje a modernizace přenosové soustavy firma investovala 3,8 miliardy korun. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli členové vedení společnosti.

Upozornili, že ČEPS jako regulovaný subjekt může dosáhnout pouze úrovně zisku stanovené regulačními parametry, které určuje Energetický regulační úřad.

„Mezi regulované parametry patří povolené náklady, odpisy a zisk. Pokud se dosažená skutečnost v běžném roce odchyluje od stanovených hodnot, jsou určeny korekční faktory, které budou zahrnuty do regulačních parametrů v následujícím období. Ovlivňují tak hospodářské výsledky společnosti s dvouletým posunem,“ uvedl dnes předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.

Ilustrační foto

V loňském roce podle něj firmě vzrostla většina výnosových položek, mimo jiné tržby za využití sítí při tranzitních tocích. Společnost uvedla, že loni přenesla elektrickou energii o celkovém objemu 65.825 gigawatthodin.

Připomněla, že 28. února 2018 dosáhla česká elektrizační soustava rekordního zatížení 11.946 megawattů. Důvodem byly silné mrazy. Šlo tak o nejvyšší okamžitou spotřebu elektřiny od roku 1990, od kdy jsou srovnatelné údaje k dispozici.

Mezi nejvýznamnější realizované investice patří podle ČEPS ty, které jsou na seznamu takzvaných Projektů společného zájmu EU.

Společnost zmínila například zahájení výstavby zaústění doposud nejdelšího vedení zvláště vysokého napětí, které spojuje rozvodnu Řeporyje na okraji Prahy s rozvodnou Prosenice v Olomouckém kraji, do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu s investičními náklady asi 790 milionů korun, pokračování modernizace rozvodny Kočín v jižních Čechách nebo propojení rozvoden Vernéřov, Vítkov a Přeštice.

Ilustrační foto

„V kontextu vzrůstající propojenosti evropské přenosové soustavy a výrazných změn v energetice jde o projekty, které jsou pro českou přenosovou soustavu nezbytné,“ doplnil místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček.

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.

Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu stát. Durčák je předsedou představenstva firmy od letošního ledna.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.