Domů
Přenos elektřiny
Náklady na stabilizaci britské sítě vzrostly za posledních 10 let na dvojnásobek
Zdroj: ČEPS

Náklady na stabilizaci britské sítě vzrostly za posledních 10 let na dvojnásobek

Náklady na udržování britské elektrizační soustavy v rovnováze s rostoucím podílem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) rostou. Zatímco v roce 2010, kdy podíl OZE na výrobě elektřiny dosahoval necelých 7 %, byly tyto náklady zhruba 541 mil. liber, aktuálně se při necelém 30% podílu OZE pohybují kolem jedné miliardy liber.

Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid ESO odhaduje v rámci svého plánu pro období 2019 až 2021 nárůst nákladů na udržování britské elektrizační soustavy v rovnováze na 1,054 – 1,074 mld. liber/rok.

National Grid ESO ve své predikci vychází z pětiletého klouzavého průměru těchto nákladů a zohledňuje všechny dnes známé faktory, které mohou výslednou hodnotu ovlivnit.

Zásadním pozitivním faktorem přinášejícím roční úsporu na úrovni 135 milionů liber je HVDC vedení Western HVDC link, které je v provozu od konce roku 2017.

Mezi hlavní negativní faktory patří podle National Grid ESO očekávaná nedostupnost přenosových vedení na jihovýchodě země v důsledku prací na posílení vedení či zahájení programu změny nastavení relé a náhrady části z nich.

Dostupnost skotských jaderných elektráren a zastavení kapacitních plateb

Britský provozovatel přenosové soustavy upozornil na další dva faktory, které mohou zásadně ovlivnit výsledný účet za udržování elektrizační soustavy v rovnováze.

Tím prvním je nejistota v oblasti dostupnosti výkonu skotských jaderných elektráren. Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Hunterston B byly odstaveny v březnu, respektive říjnu loňského roku poté, co byly zjištěny praskliny grafitových cihel.

Podle posledních informací by se třetí blok měl vrátit do provozu na konci června a čtvrtý na konci dubna.

„Výpadky výroby ve Skotsku nám způsobily významné nepředvídatelné dodatečné náklady. Museli jsme uzavřít smlouvy s různými výrobci a učinit důležité kroky při udržování rovnováhy a zachování bezpečného provozu soustavy,“ uvedl National Grid ESO.

Další neznámou je budoucnost kapacitního trhu ve Velké Británii, který byl v listopadu 2018 pozastaven. Stalo se tak po zrušení kladného stanoviska Evropské komise k britskému kapacitnímu trhu z roku 2014 Evropským soudním dvorem.

Důvodem mají být nespravedlivé podmínky, které upřednostňovaly fosilní zdroje před ostatními alternativami. Británie tak nyní nejenže nemůže spustit další kapacitní aukce na příští období, ale musela zastavit výplatu podpory přiznané na základě již uzavřených smluv.

To může výrobce vést ke zvyšování jejich cen za služby výkonové rovnováhy během období, kdy je nedostatek záložního výkonu, což by vedlo k navýšení nákladů na udržování soustavy v rovnováze v období 2019-20,“ uvedl National Grid ESO.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se