Polská přenosová soustava zaznamenala během úterý 31.7. v 13:15 historicky nejvyšší hodnotu letního zatížení. Hodnota nového polského letního maxima je 23 521 MW. Vzhledem k pokračují vlně veder však může být úterní rekord během následujících dní opět překonán. Teplé počasí negativně ovlivňuje výrobu takřka všech typů elektráren, což komplikuje řízení soustavy. V Polsku tak musely být aktivovány zdroje z tzv. studené rezervy.

Polská média během posledních 48 hodin informují o rekordním zatížení polské přenosové soustavy a možných problémech souvisejících s vysokými teplotami. Prozatím potvrzený úterní rekord 23 521 MW už ovšem nemusí být platný. Podle údajů polského provozovatele přenosové soustavy společnosti PSE bylo dnes po 13. hodině zatížení soustavy ještě o více než 100 MW vyšší než v úterý po poledni. Podle predikcí se má zatížení polské soustavy pohybovat okolo 23 500 MW i v následujících dnech.

Snímek zatížení polské přenosové soustavy ze dne 2.8. v 13:17. Zdroj: PSE
Snímek zatížení polské přenosové soustavy ze dne 2.8. v 13:17. Zdroj: PSE

Za hodnotami spotřeby pohybujícími se na rekordní úrovni stojí především vysoké teploty, které však nezpůsobují jen nárůst spotřeby. Vysoké teploty omezují přenosové kapacity vedení a limitují výkon elektráren, což komplikuje řízení elektrizační soustavy.

V Polsku tak pro stabilizaci soustavy již v pondělí uvedli do provozu výkon 400 MW z tzv. studené rezervy. Do provozu tak byly uvedeny dva uhelné elektrárenské bloky, které byly odstaveny před rokem 2016 z důvodů neplnění emisních limitů. Celkově má Polsko ve studené rezervě výkon 830 MW.

V létě má problém většina zdrojů

V období rekordních hodnot zatížení polské soustavy má však problémy dodávat jmenovitý výkon většina zdrojů. Horké počasí omezuje výkon klasických tepelných i jaderných elektráren, negativní vliv má i na výrobu fotovoltaických elektráren.

Aktuální počasí není příznivé ani pro výrobu elektřiny z větrných elektráren. Například v meziročním srovnání červencové výroby německých větrných elektráren došlo k poklesu výroby o 20 %. Výrobu vodních elektráren zase nepříznivě ovlivňuje nižší stav vody v řekách. Všechny tyto faktory činí zajišťování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou pro provozovatele přenosových soustav v regionu střední Evropy náročnější.

Polsko zatím situaci zvládá bez komplikací, pomáhá i import

Situaci v polské přenosové soustavě se prozatím daří bez komplikací zvládat. K řešení provozně složitějších situací pomáhá polské přenosové soustavě nově také výkon 1000 MW v přeshraničních vedeních uvedený do provozu v průběhu posledních třech let. Vyšší přenosovou kapacitu má tak nyní Polsko na přeshraničním vedení do Německa, Švédska a Litvy. Aktuálně tak Polsko pro import elektřiny využívá na maximum mj. 600MW HVDC podmořské vedení.

Společnost PSE v těchto dnech využívá k zvládnutí situace v síti také nástroj DSR (odezva strany spotřeby), který umožňuje odběratelům podílet se na stabilizaci soustav prostřednictvím snížení spotřeby. Dalším opatřením je vyhlášení stavu ohrožení dodávek, během kterého mohou tepelné elektrárny překračovat stanovené teploty pro vodu, která se vrací do řek z chladicího okruhu. K tomuto opatření sáhla společnost PSE ve Velkopolském vojvodství v úterý mezi 15:00 a 22:00. Žádný významný dopad na spotřebitele však úterní situace v přenosové soustavě našich severních sousedů neměla.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *