Domů
Přenos elektřiny
Vlna veder trápí polskou přenosovou soustavu, kvůli rekordnímu zatížení došlo i na studenou rezervu
Zdroj foto: Flickr, Kamil Porembiński

Vlna veder trápí polskou přenosovou soustavu, kvůli rekordnímu zatížení došlo i na studenou rezervu

Polská přenosová soustava zaznamenala během úterý 31.7. v 13:15 historicky nejvyšší hodnotu letního zatížení. Hodnota nového polského letního maxima je 23 521 MW. Vzhledem k pokračují vlně veder však může být úterní rekord během následujících dní opět překonán. Teplé počasí negativně ovlivňuje výrobu takřka všech typů elektráren, což komplikuje řízení soustavy. V Polsku tak musely být aktivovány zdroje z tzv. studené rezervy.

Polská média během posledních 48 hodin informují o rekordním zatížení polské přenosové soustavy a možných problémech souvisejících s vysokými teplotami. Prozatím potvrzený úterní rekord 23 521 MW už ovšem nemusí být platný. Podle údajů polského provozovatele přenosové soustavy společnosti PSE bylo dnes po 13. hodině zatížení soustavy ještě o více než 100 MW vyšší než v úterý po poledni. Podle predikcí se má zatížení polské soustavy pohybovat okolo 23 500 MW i v následujících dnech.

Snímek zatížení polské přenosové soustavy ze dne 2.8. v 13:17. Zdroj: PSE

Za hodnotami spotřeby pohybujícími se na rekordní úrovni stojí především vysoké teploty, které však nezpůsobují jen nárůst spotřeby. Vysoké teploty omezují přenosové kapacity vedení a limitují výkon elektráren, což komplikuje řízení elektrizační soustavy.

V Polsku tak pro stabilizaci soustavy již v pondělí uvedli do provozu výkon 400 MW z tzv. studené rezervy. Do provozu tak byly uvedeny dva uhelné elektrárenské bloky, které byly odstaveny před rokem 2016 z důvodů neplnění emisních limitů. Celkově má Polsko ve studené rezervě výkon 830 MW.

V létě má problém většina zdrojů

V období rekordních hodnot zatížení polské soustavy má však problémy dodávat jmenovitý výkon většina zdrojů. Horké počasí omezuje výkon klasických tepelných i jaderných elektráren, negativní vliv má i na výrobu fotovoltaických elektráren.

Aktuální počasí není příznivé ani pro výrobu elektřiny z větrných elektráren. Například v meziročním srovnání červencové výroby německých větrných elektráren došlo k poklesu výroby o 20 %. Výrobu vodních elektráren zase nepříznivě ovlivňuje nižší stav vody v řekách. Všechny tyto faktory činí zajišťování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou pro provozovatele přenosových soustav v regionu střední Evropy náročnější.

Polsko zatím situaci zvládá bez komplikací, pomáhá i import

Situaci v polské přenosové soustavě se prozatím daří bez komplikací zvládat. K řešení provozně složitějších situací pomáhá polské přenosové soustavě nově také výkon 1000 MW v přeshraničních vedeních uvedený do provozu v průběhu posledních třech let. Vyšší přenosovou kapacitu má tak nyní Polsko na přeshraničním vedení do Německa, Švédska a Litvy. Aktuálně tak Polsko pro import elektřiny využívá na maximum mj. 600MW HVDC podmořské vedení.

Společnost PSE v těchto dnech využívá k zvládnutí situace v síti také nástroj DSR (odezva strany spotřeby), který umožňuje odběratelům podílet se na stabilizaci soustav prostřednictvím snížení spotřeby. Dalším opatřením je vyhlášení stavu ohrožení dodávek, během kterého mohou tepelné elektrárny překračovat stanovené teploty pro vodu, která se vrací do řek z chladicího okruhu. K tomuto opatření sáhla společnost PSE ve Velkopolském vojvodství v úterý mezi 15:00 a 22:00. Žádný významný dopad na spotřebitele však úterní situace v přenosové soustavě našich severních sousedů neměla.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
likvidátor
2. srpen 2018, 18:45

Tak Poláci si ve vedrech ještě více přitápějí uhlím :-). Snad aby poprosili Německo o energii, aby si nezpůsobili blackout.

Ondra
2. srpen 2018, 19:11

To klidně můžou ale to by Němci museli přitopit pod kotlem ve svejch uhelkách :)

Milan Vaněček
2. srpen 2018, 19:26

Podívejte se na Agorameter místo "vtipných" poznámek. ?

Ondra
2. srpen 2018, 22:38

Pane Vaněčku já tam právěže koukal než sem si dovolil sem vůbec něco napsat protože svý komentáře stavim na ověřitelnejch datech.

- během posledních 7 dnů dává vítr (pevnina i moře) v Německu s bídou 5 - 10 GW v maximech nějakejch 15 GW (počet hodin s 15 GW by jste ale spočítal na prstech jedný ruky) a ještě vždycky pár hodin kolem půlnoci při minimální poptávce. Tenhle tejden to naopak během poledne v období nejvyšší poptávky zatím nebylo ani jeden den přes 2 GW.

- ve špičce okolo poledne daj soláry Německu 24 GW z celkový poptávky 72 GW. Navíc po 15. hodině výkon fotovoltaik klesá výrazně rychlej než poptávka po elektřině. Kdyby teda Němci měli exportovat do Polska tak sami musej přitopit v uhelným kotli (nebo plynovým) protože z OZE nemaj dost ani sami pro sebe. Pokud do OZE počítáte i biomasu tak je to 5,5 GW v rovným profilu takže taky prd a 2 GW z vody to taky nezachrání.

- navíc když se kouknete na export tak cca polovina že špičkovýho exportu (nějakejch 5 GW z 10-13 GW) jde během polední špičky z Bavorska do Rakouska a do Polska za celej tejden nešlo skoro nic (<0,5 GW) protože na severu málo fouká. Dokonce tam Německo má importy z Francie, Česka a Švýcarska. Saldo má Německo kolem poledne výrazně exportní (10-13 GW) ale během ranní a večerní špičky jsou na 0.

- takže asi tak k vtipným poznámkám a skutečnosti

PS: sorry že to píšu do novýho vlákna ale když dám odpovědět tak mi to nejde vložit - asi to maj nějaký rozbitý

Martin Hájek
2. srpen 2018, 23:06

Díky, že jste Vaněčkovi zatnul tipec za mě :-). Jen k tomu ještě dodám, že ve večerní špičce, tedy mezi 6 a 8 hodinou večer Německo v posledních 14 dnech NIC nevyváží. Exportují pouze přes poledne elektřinu ze svých skvělých fotovoltaických elektráren. Ty ovšem večer spí a přes poledne už ze sebe více s přehřátými panely nevymáčknou, takže pokud by skutečně chtělo Německo pomoci polským kolegům, tak musí najet uhlí nebo plyn nebo obojí :-).

Milan Vaněček
3. srpen 2018, 06:48

Vidím že působením velkých veder se i seriozní diskutéři připojují k trollímu stádu které někdo na tento web vypusil. ? No ještě týden to vydržíme, pak už se prý trochu ochladí.?

Nevím proč by Němci měli pomáhat Polákům s klimatizacemi, když jim může pomoci Temelín že operativně nahodí odstavený reaktor (abych si zatrolovat podle Vás) ?

Jinak, můj poznatek je že Němci musí pozvolna postavit ještě cca dalších 40GW nameplate výkonu fotovoltaiky, zdůrazňuji to "pozvolna" to jest ne během 15 let jako dříve ale tak během 25 let.

????

Ondra
3. srpen 2018, 07:08

Pane Vaněčku nevim co je trollovani na tom že když by Německo chtělo exportovat přes poledne ještě víc elektřiny tak bude muset najet víc uhlí nebo plynu - to je pravda. Taky nevim proč by Němci měli pomáhat Polákům (možná protože se tváří jako velmi solidární národ tak pomůžou sousedům v problémech?). Tohle všechno jsou ale reakce na příspěvek pana likvidátora kterej si asi myslel že by to snad bylo z jinejch zdrojů než z uhelnejch (případně plynu).

Další fakt - v druhý polovině července Německo v několika dnech během ranní a večerní špičky dováželo až 3 GW výkonu. Pokud podle vaší rady nainstalujou dalších 40 GW instalovanýho výkonu tak se tyhle dovozy můžou vyskytovat ještě častěj. Narozdíl od vás ale nedělám ukvapený závěry takže záleží jak se bude vyvíjet akumulace ale hlavně jak bude foukat (protože 40 GWp fotovoltaiky by jim pořád nestačilo na pokrytí domácí spotřeby takže baterky by z toho stejně nenabili).

Carlos
3. srpen 2018, 10:17

Pozvolna to ničemu moc nepomůže, chtělo by to naopak aby přidali co nejvíce a zároveň napravili podmínky pro akumulaci, tedy aby PVE byly osvobozeny od poplatků, které je nyní táhnou dolů. Pokud chtějí alespoň něco z toho co říkají myslet vážně, pak potřebují dost přidat aby se jim podařilo krom odstavování JE omezovat produkci uhelných elektráren. Pro začátek je třeba aby byli schopní vykompenzovat s pomocí PVE alespoň odpolední rozdíl mezi FV produkcí a spotřebou. Tím by se snad mohli zbavit nutnosti sahat na výkon zdrojů v zatím tak oblíbeném ZZ.

Petr
3. srpen 2018, 09:43

Ani se nemusím dívat na Agorameter, a radši ve své "vtipné" představě (pravdivější než když si někdo ideologicky zaslepený překládáte reálné pozorování z očí do mozku) sleduji, jak Německo a Polsko nelítostně zápolí o to, kdo z nich v EU spotřebuje nejvíc uhlí.

Polsko silně boduje přez poledne, ale Německo se vzdouvá a maximálně posiluje v době ranní a hlavně večerní špičky.

Petr
3. srpen 2018, 23:42

Jinak hlavní "problém" Polska zjevně je, že dlouhodobě patří k nejrychleji rostoucím zemím EU jak v průmyslu tak i "nečekaně" rychle ve spotřebě elektřiny, ovšem do roku 2020 a dojednání nové dlouhodobé smlouvy s Ruskem o plynu se musí tvářit, že plyn moc nepotřebují, a stavba pro ně kriticky potřebných plynových elektráren pro špičkování ještě nemůže 3 roky probíhat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se