Domů
Ropa
Írán zaznamenal od oznámení amerických sankcí 30% pokles vývozu ropy

Írán zaznamenal od oznámení amerických sankcí 30% pokles vývozu ropy

Vývoz ropy z Íránu poklesl v září o 800 tisíc barelů za den (bpd) oproti červnovým hodnotám od oznámení Spojených státu amerických z letošního května o uvalení sankcí. Podle údajů ClipperData vyvážel Írán nejvíce surové ropy a kondenzátu v červnu, kdy vývoz dosahoval 2,7 milionů bpd. V září dosahoval vývoz již 1,9 milionů bpd.

V první polovině roku 2018 skoro polovinu íránské ropy a ropného kondenzátu dovezly dohromady Čína a Indie. Během tohoto období byl průměrný dovoz do Číny 644 tisíc bpd a do Indie 554 tisíc bpd. V září dosahoval dovoz íránské ropy a kondenzátů do Číny 441 tisíc bpd a v Indii se zvýšil na 576 tisíc bpd.

Není zcela jisté, zda pokles těžby a vývozu je zapříčiněn pouze sankcemi, nebo jsou ve hře i jiné důvody. Zprávy naznačují, že Indie je částečně schopna dodržovat sankce, ale Čína pokračovala v dovozu íránské ropy i při sankcích uvalených v minulosti.

Podle ClipperData Francie nedováží íránskou ropu a kondenzáty od června tohoto roku a dovoz do Itálie a Španělska se snížil o 27 tisíc a 15 tisíc bpd oproti průměrům dosažených v první polovině roku 2018. Některé státy by mohly pokračovat v dovozu až do 4. listopadu, kdy má vstoupit v platnost druhé kolo sankcí.

Vývoz ropy a kondenzátů se snížil rychlejším tempem než produkce. Došlo ke snížení frekvence lodní dopravy a Írán vyvážel z velké části skrze státní společnost National Iranian Tanker Company. Kvůli poklesu exportu surovin jsou některé tankery využívány jako skladovací jednotky.

Přebytek produkční kapacity v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) by mohl sloužit jako náhrada íránské ropy na trhu. Surová ropa Arab Light má podobné složení íránská lehká surová ropa, a rafinerie by tedy nemusely podstupovat výraznější změny při zpracování ropy jiného složení. Množství, které by mohlo být nabídnuto OPEC na pokrytí mezer na trhu, je nejasné.

Komentáře

(1)

Josef

31. říjen 2018, 23:12

Je také třeba si uvědomit ,že Irán velmi prudce zvýšil kapacitu rafinérií a tím se do určité míry připravil na sankce USA. Dlouhodobě budou pro Irán sankce výhoda , protože jeho ekonomika nebude tak závislá na ropě jako ekonomika Saudské Arábie.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.