Domů
Ropa
Írán zaznamenal od oznámení amerických sankcí 30% pokles vývozu ropy

Írán zaznamenal od oznámení amerických sankcí 30% pokles vývozu ropy

Ropa
1 komentář
31. říjen 2018, 09:36
Petr Vytlačil

Vývoz ropy z Íránu poklesl v září o 800 tisíc barelů za den (bpd) oproti červnovým hodnotám od oznámení Spojených státu amerických z letošního května o uvalení sankcí. Podle údajů ClipperData vyvážel Írán nejvíce surové ropy a kondenzátu v červnu, kdy vývoz dosahoval 2,7 milionů bpd. V září dosahoval vývoz již 1,9 milionů bpd.

V první polovině roku 2018 skoro polovinu íránské ropy a ropného kondenzátu dovezly dohromady Čína a Indie. Během tohoto období byl průměrný dovoz do Číny 644 tisíc bpd a do Indie 554 tisíc bpd. V září dosahoval dovoz íránské ropy a kondenzátů do Číny 441 tisíc bpd a v Indii se zvýšil na 576 tisíc bpd.

Není zcela jisté, zda pokles těžby a vývozu je zapříčiněn pouze sankcemi, nebo jsou ve hře i jiné důvody. Zprávy naznačují, že Indie je částečně schopna dodržovat sankce, ale Čína pokračovala v dovozu íránské ropy i při sankcích uvalených v minulosti.

Podle ClipperData Francie nedováží íránskou ropu a kondenzáty od června tohoto roku a dovoz do Itálie a Španělska se snížil o 27 tisíc a 15 tisíc bpd oproti průměrům dosažených v první polovině roku 2018. Některé státy by mohly pokračovat v dovozu až do 4. listopadu, kdy má vstoupit v platnost druhé kolo sankcí.

Vývoz ropy a kondenzátů se snížil rychlejším tempem než produkce. Došlo ke snížení frekvence lodní dopravy a Írán vyvážel z velké části skrze státní společnost National Iranian Tanker Company. Kvůli poklesu exportu surovin jsou některé tankery využívány jako skladovací jednotky.

Přebytek produkční kapacity v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) by mohl sloužit jako náhrada íránské ropy na trhu. Surová ropa Arab Light má podobné složení íránská lehká surová ropa, a rafinerie by tedy nemusely podstupovat výraznější změny při zpracování ropy jiného složení. Množství, které by mohlo být nabídnuto OPEC na pokrytí mezer na trhu, je nejasné.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ukrajina přerušila export ropy jižní větví ropovodu Družba, který vede do Česka. Obnoví se v řádu dní
10. srpen 2022, 06:00
Ceny ropy rostou, drží se ale blízko několika měsíčních minim
8. srpen 2022, 16:44
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
31. říjen 2018, 23:12

Je také třeba si uvědomit ,že Irán velmi prudce zvýšil kapacitu rafinérií a tím se do určité míry připravil na sankce USA. Dlouhodobě budou pro Irán sankce výhoda , protože jeho ekonomika nebude tak závislá na ropě jako ekonomika Saudské Arábie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se