Domů
Ropa
Aljaška: Nové zásoby ropy mohou navýšit produkci o 200 tisíc barelů denně

Aljaška: Nové zásoby ropy mohou navýšit produkci o 200 tisíc barelů denně

Zásoby ropy na Aljašce mohou dle objevu dallaské společnosti Caelus vzrůst o 80 %. Společnost oznámila objev naleziště, které by mohlo ukrývat až šest miliard barelů ropy.

Nové zásoby lehké ropy byly nalezeny na šelfu více než 480 km severně od hranice Severního polárního kruhu. Caelus Energy očekává, že těžitelných bude zhruba 40 % z nově objevených zásob, což představuje 2,4 miliard barelů ropy.

„Z našeho pohledu se jedná vskutku o významný objev, stejně tak si myslíme, že jde o významný objev i z pohledu samotného státu Aljaška,“ prohlásil CEO společnosti Caelus Jim Musselman.

Blíží se aljašské ropné oživení?

V roce 2014 byly odhadovány rezervy ropy ve státě Aljaška na 2,86 miliard barelů, což představovalo zhruba 8 procent zásob černého zlata Spojených států.

Vývoj odhadovaných zásob ropy na Aljašce. Zdroj: bloomberg.com; data převzata od ministerstva energetiky USA

Produkce ropy nejseverněji položeného státu USA od 80. let minulého století klesá. V roce 1988, v dobách největší ropné slávy tohoto regionu, se zde těžilo více než 2 miliony barelů denně. V loňském roce se na Aljašce těžilo už pouze 483 tisíc barelů denně.

Zatím posledním velkým nově objeveným aljašským nalezištěm bylo na přelomu století ropné pole Alpine, jehož produkce je v současnosti 62 tisíc barelů denně.

Nynější objev tak znamená navýšení zásob ropy na Aljašce o 80 %. Dle odhadů společnosti Caelus může být produkce z nově objeveného naleziště 200 tisíc barelů ropy denně, jedná se tak o největší objev za poslední čtyři dekády.

Náklady v řádu miliard USD

Náklady spojené se založením a provozováním nového naleziště jsou za dobu jeho životnosti odhadovány na 8 až 10 miliard USD (193 – 242 mld. Kč).

Vzhledem k tomu, že nejbližší funkční naleziště s vybudovanou infrastrukturou je vzdálené asi 200 km, bude nutné investovat také do její výstavby.

Pro fungování nového naleziště budou klíčové ceny ropy na úrovní 65 dolarů za barel, stabilita v oblasti daňové politiky a podpora formou investičních pobídek.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.