Domů
Ropa
Americké sankce proti Íránu by mohly ztížit světovou dodávku ropy

Americké sankce proti Íránu by mohly ztížit světovou dodávku ropy

Mezinárodní energetická agentura (IEA) uvedla, že americký plán uvalit sankce na surovou ropu z Íránu by mohl mít významný dopad na globální nabídku ropy a vyčerpat tak rezervu, která je zůstatkovou hodnotou mezi poptávkou a nabídkou. 

Spojené státy americké obnovily sankce mířené na nákup amerického dolaru íránskou vládou a dále na obchod se zlatem, cennými kovy a automobilový průmysl. Americký prezident také varoval, že pokud Írán nedodrží jejich podmínky, přistoupí Washington k mnohem přísnějším opatřením začátkem listopadu tohoto roku.

„Nabytí účinnosti ropných sankcí proti Íránu v kombinaci s problémovou produkcí v jiných lokalitách by mohlo znamenat náročné udržení globální nabídky ropy a mohlo by být na úkor adekvátních rezerv na trhu,“ uvedla organizace. „Tudíž by trh mohl být výhledově méně stabilní, než je v současnosti,“ dodala IEA.

Druhá vlna přísnějších opatření bude zahrnovat provozovatele přístavů v Íránu, energetický průmysl, lodní dopravu a lodní průmysl. Transakce týkající se ropy a transakce mezinárodních finančních organizací s ústřední bankou Íránské islámské republiky budou také postiženy.

V krátkodobém výhledu zde určitě nebudou problémy se zásobováním díky zvýšené produkci v Rusku a jedné či dvou zemích Perského zálivu,“ uvedl Neil Atkinson, vedoucí divize ropného průmyslu a marketingu.

„Jak ale uvádíme v našem reportu, přestože se situace v současné době trochu zklidňuje, nemůžeme utéct před faktem, že později v tomto roce by mohla nastat jiná situace. Nabídka ropy na trhu by mohla být omezena a mohl by nastat nárůst ceny ropy,“ dodal.

Několik globálních mocností, včetně Evropské unie, Číny a Indie, vyslovilo nesouhlas proti plánovaným sankcím. Je ale očekáváno, že některé z nich podlehnou americkému tlaku.

Naposledy, když byly na Írán uvaleny sankce, byla přibližně polovina stávajícího vývozu odstraněna z trhu, tedy zhruba 2,4 milionů barelů. Nicméně tentokrát energetičtí analytici odhadují, že odstraněné množství bude menší, zhruba polovina předchozího množství.

Jakékoliv snížení íránského vývozu bude záležet na tom, zda hlavní odběratelé íránské ropy v Asii obdrží výjimky proti sankcím. Zároveň ale není jisté, zda Čína (největší odběratel íránské ropy) bude sankce akceptovat.

Zdroj úvodního obrázku: financialtribune.com

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Bohatší díky ruské invazi. Příjmy z prodeje ropy vyskočily v Saúdské Arábii o 89 procent, se zvyšováním produkce je ale opatrná
8. srpen 2022, 07:13
Čeká svět stagflace jako po ropných šocích v 70. letech? Vysoká inflace už je realitou, nyní se blíží i ekonomická krize
4. srpen 2022, 15:15
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jan Veselý
18. srpen 2018, 10:08

Jde o to jestli ty sankce bude chtít zbytek světa dodržovat. Zatím to vypadá, že minimálně Čína na to bude kašlat, Rusko asi taky a EU taky nemá k sankcím důvod.

loudil
18. srpen 2018, 22:03

Může to být zajímavé ! USA proti zbytku světa, tedy EU 28, Číně, Rusku, Indii a většině rozvojového světa , tedy proti zhruba 7 miliardám lidí. Celý svět by se měl konečně spojit proti USA a konečně je shodit z jejich nijak nezasloužené a "neodpracované" pozice. Je třeba pohnout - "kolem dějin", tentokráte proti Americe. Světu to může jenom prospět. Po neúnavné a těžké práci se Čína stala roku 2014 největší ekonomikou světa vyjádřené v HDP paritě kupní síly. Má čtyřikrát více obyvatel, kteří mají v průměru vyšší IQ jak občané USA. Zdá se, že "střídání" máme už na obzoru.

Jan Veselý
19. srpen 2018, 19:15

To si nepřeju, naopak přeju USA, aby jejich příští administrativa byla v mezinárodní politice alespoň tak úspěšná jako ta Obamova, která intenzivním jednáním dosáhla významných úspěchů (dohoda s Íránem, Pařížská klimatická dohoda, narovnávání vztahů s Kubou, ...).

A pro loudila, dokud bude vojenský rozpočet USA vyšší než suma zbytku ostatních států z TOP10, tak bez nich jen tak mezinárodní politiku dělat nebudete.

Carlos
19. srpen 2018, 21:30

Co tedy? Zkusit je uzbrojit? *confused smajlík*

Nějak si neumím představit co by současná administrativa mohla dosáhnout aby to neznamenalo problémy ve velkém.

Jan Veselý
19. srpen 2018, 21:50

Co tedy? Prozatím mít rozum a chladnou hlavu. Trumpa nelze brát vážně. Ale bacha na ty neoconské zmrdy, kteří už začali znovu dělat zahraniční politiku USA, nic neumí, ničemu nerozumí, nikde nebyli a neumí se chovat, ale chuť chovat se jako sloni v porcelánu a šířit demokracii pomocí těžkých bombardéru mají pořád.

Politici a politika v USA se dá koupit, je to tam legální, na podzim se volí celá nová Sněmovna a třetina Senátu. Nechci naznačovat, ale ...

A do toho tenhle může kdykoliv na Trumpa prdnout nějaký velký skandál (tajní určitě něco musí mít), třeba že pere prachy ruské mafii. Pěkně týden před volbami.

Carlos
20. srpen 2018, 01:29

Ok, takže investovat do zlata...

Trump může být figurka, ale právě to kolem něj může být problém, to souhlasím. Nevím, od té první roztržky s Ruskem z toho mám blbý pocit, stejný jako když jsem se díval na minulost OZE kolem obou válek, dost podobný jako když se chystáte na výstup na jednu stranu a oni ten vlak na poslední výhybce hodí na druhou kolej. Měl bych ale strach že se to zase nějak ohne aby vyhráli republikáni, oni demokraté díky asociaci s různými "lives matter" "Mítů", SJW a pod., to mají také pohnojené. Na druhou stranu neutralizovat Trumpovi aparát je v zájmu kde koho, pak by byl snad omezen jen na autodestrukci, ne?

Sanders to nezachrání, ale je možné že by mohl pomoci, nicméně jsem nikde na interwebech nezachytil nic v poslední době o justice democrats, ale snad se jim bude dařit.

Otázka je jak dlouho tomu bude schopná odolávat EU, pokud by došlo k nějakému dalšímu pnutí, měli by volnou cestu k tomu dělat si co chtějí. Přece jenom se nám tu projevuje krize zrovna v blbý moment. Na druhou stranu třeba by se to dalo nějak využít k reformování, bohužel když ale polovina EU se chová jak se chová a druhá se chová jak se chová, moc naděje tu nevidím.

Jan Veselý
21. srpen 2018, 05:33

Justice Democrats už úspěšně prošlo 23 kandidátů demokratickým primárkami a to jim ještě není konec. Chleba se ovšem bude lámat v listopadu.

loudil
19. srpen 2018, 23:20

USA rozdávají sankce a cla na všechny strany a Trump se domnívá, že tím dosáhne vyrovnaný US zahraniční obchod. To je nemožné. Jsou státy , které jsou založeny na exportu , třeba : Německo ,Jižní Korea, Japonsko, Nizozemí, ČR ,.... a jsou státy, které konzumují a dělají deficity, Třeba USA, Anglie . Tady cla nebo sankce nepomůžou. USA mají deficitní zahraniční obchod od roku 1976 !!! nepřetržitě , v té době ještě v Číně vládl Mao Ce-tung a nic nevyvážela , přesto USA už padaly do deficitů. Problém US deficitů je mnohem hlubší, něž se Trump domnívá ! V Číně je obrovské množství levné pracovité výrobní síly , proto si tam mnohé US firmy nechají vyrábět své věci a vozí je pak zpět do USA. Tím vzniká deficit USA. My podobně vyrábíme pro Němce, taky máme s Německem kladné saldo obchodu i když je Německo mnohem vyspělejší ekonomika, přesto má s námi deficit. Čína je pro USA to co ČR pro Německo. Jsou věci, které by US zahraničnímu obchodu více pomohly jak cla. Například výrazné oslabení kurzu Dolaru proti koši světových měn. Bylo by zajímavé sledovat výsledky US exportu při kurzu Dolaru 1,60 až 1,80 za Euro - dnes 1,13. Myslím si, že US obchod by se podstatně vylepšil. V červenci 2008 , před 10 lety už kurz 1,60 Dolaru za Euro byl . Například v Karlových Varech dostávali tehdá US turisté za Dolar ve směnárně jen 10 Korun. Pokud se tyto časy vrátí, bude to dobré.

Carlos
20. srpen 2018, 01:35

Kurz koruny je vůbec zatím takový divný, čert ví jak to je s ním teď skrze ještě doznívající intervence. Ví vůbec někdo jestli mají ještě vliv, nebo ne?

Vztah ČR a SRN je jiný než v případě USA a Číny, z mnoha důvodů, řekl bych. Jinak na tom že se tu dělá levná práce mají velkou zásluhu soudruzi a ex-soudruzi a pak naučená psychika, ale obé jde změnit, jenom nám zbývá ještě hrubě přes sto šprušlí žebříku.

loudil
20. srpen 2018, 10:00

Na kurz koruny začíná mít vliv naše zhoršující se ekonomika. Už nejsme premianti v tempu růstu HDP. A bude už jen hůř. Dalším vlivem jsou rostoucí sazby v USA, kde už mají pásmo 1,75 až 2,00 % a mají dále letos zvyšovat. ECB drží stále NULU a tak se zvedá poptávka po lépe úročených aktivech z USA, což má vliv i na nás.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se