Americký Chevron smí dále těžit ropu ve Venezuele

29. červenec 2019, 14:26
DomůRopaAmerický Chevron smí dále těžit ropu ve Venezuele

Americká těžební společnost Chevron obdržela od prezidenta Trumpa výjimku, a smí tak dále těžit ropu ve venezuelských vodách.

Chevron je poslední velká americká těžební společnost, která zůstává aktivní v jihoamerickém regionu, který je pod americkými sankcemi. Společnost obdržela tříměsíční výjimku od amerického ministerstva financí, a od víkendu tak společně se čtyřmi menšími americkými společnostmi může pokračovat v obchodu se státní venezuelskou ropnou společností PDVSA, která se nachází na seznamu společností, na které je uvaleno Trumpem embargo.

Stažení z Venezuely by znamenalo těžkou finanční ztrátu pro Chevron, firmu, která funguje již přes 100 let. Spojené státy uvalily sankce na Venezuelu poté, co neuznaly za platnou loňské znovuzvolení prezidenta Madura a místo toho uznávají lídra opozice Juana Guaidó.

Vynucený odchod Chevronu by prohloubil historický úpadek ropného průmyslu státu s jedněmi z největších zásob ropy na zemi. Venezuela se nyní již přes půl roku zmítá v humanitární krizi, výpadky proudu a zásobováním, tvrdými sankcemi USA a nefungující vládnoucí garniturou.

“Naším cílem je udržet provoz ve Venezuele a zároveň dodržovat všechny zákony a regulace.” Tiskové prohlášení Chevronu

Chevron argumentuje kromě hrozící ztráty tím, že v region zaměstnává přes 8000 lidí a díky tomu podporuje v době krize nejen je, ale i jejich rodiny. Společnost za první kvartál vytěžila 40 000 barelů ropy a zemního plynu.

Energetický analytik Raymond James uvádí, že v momentální situaci je riziko podnikání ve Venezuele tak vysoké, že převažuje nad potenciálními benefity. Američané si přitom nyní mohou dovolit sankce přitvrdit, protože hlavní obava prezidenta Trumpa je, aby případný kolaps Venezuely a hlavně její produkce ropy neovlivnil cenu ropy v USA. Ovšem nyní, i přes zvýšené napětí mezi USA a Íránem, došlo k poklesu ceny ropy v USA vlivem nadprodukce břidlicové ropy v Texasu.