Domů
Ropa
Bloomberg: Čína jedná s Ruskem o nákupu ropy do strategických rezerv
Zásobníky pro skladování ropy. Autor: Eric Jones
Zásobníky pro skladování ropy. Autor: Eric Jones

Bloomberg: Čína jedná s Ruskem o nákupu ropy do strategických rezerv

Ropa
5 komentářů
19. květen 2022, 13:45
ČTK

Čína vyjednává s Ruskem o nákupu levné ruské ropy do svých strategických rezerv. Rozhovory pokračují na vládní úrovni, ropné společnosti jsou do nich zapojeny málo, informuje dnes agentura Bloomberg. Peking a Moskva tak posilují své vazby v energetice, a to v čase, kdy se Evropa v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu chystá ruské ropy se vzdát.

Ceny ropy po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu prudce vzrostly. Samotná ruská ropa ale zlevnila, protože zákazníci se jejím nákupem nechtěli kompromitovat a uvalit na sebe finanční sankce. To Číně poskytuje příležitost levně doplnit své rozsáhlé strategické zásoby, které Peking obvykle využívá v dobách mimořádných událostí nebo při náhlých výpadcích.

Podrobnosti o objemech ani podmínkách potenciální transakce ještě nebyly rozhodnuty a neexistuje žádná záruka, že dohoda bude uzavřena, uvedl zdroj Bloombergu. Ministerstva zahraničních věcí obou zemí se k věci odmítla vyjádřit.

Levné ruské ropy využívá také Indie, letos už jí dovezla více než za celý loňský rok. Indie jako třetí největší dovozce ropy na světě po Číně a Spojených státech si s Ruskem dohodla slevu už v březnu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Richard Vacek
19. květen 2022, 17:41

Indie kupuje za 70 $ za barel, u Číny to bude podobné. Pro ně a i pro Rusko to je krásná cena a v každém případě o třetinu nižší než ta tržní, kterou zvýšily extra požadavky z EU.

Jan Stehlik
19. květen 2022, 18:41

Před rokem byla cena na 60 dolarech.

Karel Navratil
20. květen 2022, 15:03

Všechny vlády mají zájem lacino nakoupit a lacino pro lidi vyrobit, jen my jsme se rozhodli, že na Rusko uvalime embargo, ať to stojí, co to stojí i když Budem nejubožejší z EU...

Michal K.
20. květen 2022, 15:54

teraz neviem. funguje tie sankcie ci nie ?

echo24. cz/a/SMjXz/drahy-plyn-a-embargo-na-dovoz-ze-zapadu-rusky-bezny-ucet-je-v-rekordnim-prebytku

Rejpal
21. květen 2022, 00:42

Sankce fungují skvěle USA dodávají do EU , plyn , ropu a zbraně a vydělávají na tom neskutečné peníze a ještě bojují proti Rusům přes Ukrajince. Nás toto vyřadí ze hry protože tato válka nás poškodí nejméně na 10 let. Ale Asie na tom ohromně vydělá , protože Rusko přesměruje všechny zdroje na východ a to povede k rychlému ekonomickému růst Indie , Číny a dalších zemí což v konečném důsledku zničí dominanci USA a svět se konečně od

USA osvobodí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se