Domů
Ropa
Brusel chystá další ústupky u ropného embarga, šéfka EK jede za Orbánem
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Brusel chystá další ústupky u ropného embarga, šéfka EK jede za Orbánem

Ropa
4 komentáře
9. květen 2022, 19:44
ČTK
Evropská komise se chystá znovu upravit návrh podmínek, za kterých mají členské země ukončit dovoz ropy z Ruska. Vedle dříve navržených výjimek pro Maďarsko, Slovensko a Česko zvažuje Brusel možnost přislíbit investice do infrastruktury zemí nejvíce závislých na ruské ropě. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová se podle svého mluvčího vydá do Budapešti, kde chce o podpoře embarga přesvědčit jeho nejhlasitějšího odpůrce, premiéra Viktora Orbána.

Komise minulou středu v rámci šestého balíku sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhla do konce roku tohoto zcela ukončit dovoz ruské ropy. Opatření, které má režim prezidenta Vladimira Putina připravit o významnou část zdrojů financování vojenské agrese, však odmítly podpořit Budapešť a Bratislava, s dodatečnými podmínkami přišla i Praha. Komise prvním dvěma zemím povolila výjimku do konce roku 2024, Česku pak do poloviny téhož roku.

Maďarsko však embargo odmítlo podpořit i při dosud posledním nedělním jednání unijních velvyslanců, což podle agentury MTI dnes zopakoval ministr zahraničí Péter Szijjártó, podle něhož „Maďaři nesmí platit za válku“.

Ilustrační foto

Komise nyní chystá nový návrh, který by členské země mohly mít na stole v úterý. Podle zmíněného zdroje Reuters by jeho součástí mohl být příslib nových investic do ropné infrastruktury, která by zajistila novým unijním zemím náhradní přísun ropy. Von der Leyenová se v Budapešti chystá osobně přesvědčit Orbána, že i jeho země, s níž má Brusel dlouhodobé spory kvůli obavám z porušování evropských hodnot, by měla embargo podpořit.

Šéfka EK původně plánovala oznámit schválení nových sankcí dnes během projevu ke Dni Evropy, na rozdíl od předchozích balíčků protiruských sankcí však kvůli ekonomickým obavám čelí nejednotě.

Unijní exekutiva podle Reuters také zvažuje, že z nejnovějšího balíčku vypustí zákaz přepravy ruské ropy tankery ze zemí EU, který vadil Řecku, Kypru či Maltě. Návrh měl výrazně znesnadnit Rusku dopravovat ropu například na asijské trhy, některé státy však měly obavy, že byznys evropských lodí přeberou společnosti z jiných zemí.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Litva skoncovala s Ruskem úplně. Po ropě a plynu se odpojila i o elektřiny
20. květen 2022, 19:20
Čína s Ruskem posilují vazby na poli energetiky. Země jednají o nákupu ropy do strategických rezerv
19. květen 2022, 12:58
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Rejpal
10. květen 2022, 01:41

Maďarsko si zachovalo poslední zbytky soudnosti na rozdíl od naší vlády, která jedinné co umí je , snižovat odvody do zdravotního pojištění za státní pojištěnce a tím prakticky zabíjet naše lidí , a také zavédst korespondenční volbu, která umožňuje rozsáhlé volební podvody.

Richard Vacek
10. květen 2022, 04:48

Brusel by měl usilovat o zajištění (levných) energií a ne o to, aby EU o energie a suroviny přišla. Z drahých surovin a z drahé energie nevyrobíme konkurenceschopné výrobky.

Libor Blažek
10. květen 2022, 06:31

Ptal se někdo Ukrajiny, zda hodlá ukončit odběr ropy a zemního plynu z Ruska? Nebojuje Evropská unie za něco, co si ukrajinští podnikatelé a ukrajinští občané nepřejí? Mám na mysli ukončení dodávek ropy a zemního plynu pro Ukrajinu. Potáhne Ukrajina s politiky EU za jeden provaz? Ukončí dobrovolně tranzit plynu a ropy přes své území? Kdyby Ukrajina chtěla, tak by plynovod a ropovod přerušila. Nebo to tak není?

Maly Jarda
10. květen 2022, 10:46

Nechápu proč by se s ní Orbán měl vůbec bavit , Lejdenová lživě pomlouvala Maďarsko a Orbána roky zatímco podporovala a podporuje neonacisty na Ukrajině.

Doufám že Orbán EU kompletně paralyzuje dokud se tato zločinecká organizace nerozpadne.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se