Domů
Ropa
Ceny pohonných hmot v ČR budou ovlivněny rostoucí cenou ropy

Ceny pohonných hmot v ČR budou ovlivněny rostoucí cenou ropy

Ropa
Bez komentáře
12. říjen 2016, 15:05
ČTK

Rostoucí cena ropy na světových trzích zvýší i cenu pohonných hmot v ČR. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Cena ropy stoupla v pondělí na nejvyšší úroveň za poslední rok a barel severomořské ropy Brent stál více než 53 dolarů.

Vývoj podpořila slova ruského prezidenta Vladimira Putina, podle něhož je Rusko připraveno připojit se k návrhu na omezení těžby ropy. Na něm se již v září shodla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jejímž členem Rusko není. Omezení produkce by mělo nastat v listopadu.

V úterý ale cena ropy Brent opět klesla na 52,30 dolaru za barel. Šéf společnosti Rosněfť a nejvlivnější činitel v ruském odvětví těžby ropy Igor Sečin totiž agentuře Reuters řekl, že jeho podnik těžbu nesníží ani nezmrazí. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak uvedl, že základním scénářem pro Rusko je ponechání produkce beze změny.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák uvedl, že v případě, kdy se cena ropy bude do konce roku pohybovat v průměru lehce nad 50 dolary za barel, bude litr pohonných hmot v ČR k dostání mezi 30 až 31 korunami za litr.

Ilustrační foto

Podle společnosti CCS, která ceny benzinu a nafty v tuzemsku sleduje, je nyní litr benzinu Natural 95 v Česku průměrně k dostání za 29,41 Kč. Nafta v průměru stojí 28,03 Kč.

„Základní otázkou v tuto chvíli je, zda během listopadu skutečně dojde k omezení produkce a pokud ano, zda toto omezení bude stačit k tomu, aby cena ropy výrazněji vzrostla. V minulosti řada takových dohod byla neúspěšná a k výraznějšímu poklesu nabídky ropy nevedla,“ uvedl Novák.

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak uvedl, že cena ropy by do konce roku mohla stoupnout k 60 dolarům za barel. U cen benzinu a nafty v ČR čeká postupný růst.

„Tento týden o 20 haléřů, za celý říjen o půl koruny až 70 haléřů. Při růstu ceny ropy na 60 dolarů by pak pohonné hmoty zdražily o minimálně 1,5 koruny proti současné úrovni,“ uvedl.

Upozornil, že zvýšení cen ropy a pohonných hmot potlačí nahoru také inflaci a zdraží přepravu. Dopad na maloobchodní ceny by ale podle něj měl být malý v rozmezí od půl do jednoho procenta.

„Je nutné počítat s posílením koruny v příštím roce, což by zlevnilo celý dovoz,“ dodal.

Ilustrační foto

Zásadní vliv by případná dohoda o omezení těžby na cenu ropy podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka neměla mít. Uvedl, že důvodem je navyšování produkce ostatních zemí a motivace porušovat ji uvnitř paktu OPEC-Rusko.

„Navíc opadne vliv hurikánu v Karibiku,“ podotkl.

V roce 2017 předpokládá mírný růst ceny ropy k 60 dolarům za barel.

„Efekt na ceny benzinu bude logicky směrem vzhůru, celkový tlak na spotřebitelské ceny ale bude pouze mírný,“ dodal.

Ceny benzinu a nafty kolísaly v Česku celé letošní léto. Na přelomu června a července skončilo několikaměsíční období zdražování z jarních hodnot, kdy se ceny pohonných hmot v ČR dostaly na nejnižší úroveň od jara 2009. Například litr nafty stál letos v březnu v ČR méně než 25 korun.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ruské suroviny si razí cestu na Západ. LNG přes Čínu, diamanty a ropa přes Indii
21. září 2022, 05:00
K vůli zpomalení ekonomiky poptávka po ropě už tolik neporoste
14. září 2022, 13:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se