Domů
Ropa
Ceny ropy díky dodržování dohody o omezení těžby mírně rostou

Ceny ropy díky dodržování dohody o omezení těžby mírně rostou

Ceny ropy na světových trzích na počátku týdne mírně zpevňují. Investory povzbuzuje solidní dodržování dohody členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentských zemí na omezení těžby, takže zvyšují sázky na růst cen. Trh ale nadále podkopávají známky zvyšování těžby v USA.

Severomořská ropa Brent kolem 16:50 SEČ získávala 0,6 procenta na 56,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI byla na 63,70 dolaru se ziskem půl procenta. Obchodování je ale dnes kvůli svátku v USA slabší.

Kartel OPEC a někteří další světoví producenti v čele s Ruskem se dohodli, že v prvním pololetí sníží produkci o celkem 1,8 milionu barelů denně, aby podpořili ceny a snížili převis nabídky na trhu. Dosavadní odhady dodržování dohody se pohybují kolem 90 procent.

Podle zprávy agentury Reuters by se OPEC mohl dohodnout na prodloužení nebo prohloubení těžebních škrtů, pokud do léta globální zásoby ropy neklesnou dostatečným tempem.

Dál se ale zotavuje těžba v USA, počet aktivních vrtných souprav tam v minulém týdnu vzrostl pátý týden za sebou. Podle investiční banky Goldman Sachs by se produkce v USA letos měla zvýšit o 405.000 barelů denně.

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

duben

56,15

55,81

New York – Nymex

WTI

březen

53,70

53,40

Komentáře

(3)

Josef

20. únor 2017, 23:31

Drahá ropa nezpůsobí jen rozjetí těžby ropy v USA , ale způsobí i celkovou změnu v poptávce, protože dnes roste počet automobilů nejrychleji v historii díky rozvoji v Asii. Pokud bude ropa drahá výrazným způsobem promluví do dopravy elektromobilita a to opět pošle ceny ropy k zemi. OPEG musí udržet ceny ropy tak nízko , ale poptávka po ropě trvale rostla jinak bude jeho podíl na trhu už jen klesat.

C

21. únor 2017, 21:07

Úplně stačí plug-in hybridy, které by nemusely být zase tak drahé. Ale o přesné situaci v tomto segmentu jsem ztratil přehled.

Josef

21. únor 2017, 22:26

Situace je taková, že koupíte 3 letý Leaf s reálným dojezdem 120km v jakýchkoli podmínkách za 250 000 korun. Baterie bude stárnout , ale dejte tomu 90 km to patrně ujede i za 10 let. Celkový vývoj jde spíše k čistým el. mobilům , protože nové modely mají nebo budou mít reálný dojezd 320- 350km a stojí spíše méně než plung-in hybridy s dojezdem 50 km čistě elektřinu. Mimo stojí Tesla , která je téměř dokonalá, ale cenově nedostupná. Nicméně pro racionální dopravu do práce se nový el. mobil nevyplatí.

Přesto ani střední nasazená el. mobilů celosvětově ropu z trůnu nesesadí poptávka po dopravě totiž poroste rychleji než úspory a čím dál tím více ropy bude potřeba i v chemickém průmyslu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.