Domů
Ropa
Ceny ropy dnes po zprávě o růstu zásob v USA mírně klesají

Ceny ropy dnes po zprávě o růstu zásob v USA mírně klesají

Ceny ropy se dnes opět snižují, dolů je tlačí zpráva o překvapivě silném růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Krátce před 18:00 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o zhruba 0,7 procenta na 72,6 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela přibližně 0,2 procenta a nacházela se na 67,1 dolaru za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 6,2 milionu barelů. Analytici přitom předpovídali nárůst o pouhých 739.000 barelů, napsala agentura Reuters.

V pondělí úřad uvedl, že těžba ropy ve Spojených státech v únoru vzrostla o 260.000 barelů denně na rekordních 10,26 milionu barelů denně. Stoupající produkce v USA podkopává snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několika dalších těžařských států podpořit ceny suroviny omezením dodávek na trh.

K poklesu cen přispívá rovněž stoupající vývoz ropy z Íránu. Ten v dubnu podle vládních údajů dosáhl 2,6 milionu barelů denně, tedy nejvyšší úrovně od dohody z roku 2015, která omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa íránského jaderného programu.

Ilustrační foto

Americký prezident Donald Trump však nyní zvažuje obnovení sankcí, což by podle analytiků mohlo vést k růstu cen ropy. Trump by měl rozhodnutí ohledně sankcí učinit do 12. května.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

červenec

72,60

73,13

New York – NYMEX

WTI

červen

67,10

67,25

Komentáře

(2)

Josef

2. květen 2018, 23:05

USA byl ohromným dovozcem ropy a ropných produktů , jenže z levným plynem a břidlicovou ropou se dovoz poměrně zhroutil z 13 z roku 2006 na 3.5 mil. barelů denně a dále klesá. Současný trend růstu produkce je rychlejší než dříve a pokud vydrží bude to znamenat růst produkce o 2 mil barelů denně k dubnu příštího roku. Roce 2020 budou USA už patrně celkově dovozně neutrální. Samozřejmě to vede k růstu ceny dolaru a k levným importům kdy se do USA místo ropy dováží třeba hliník...

Jan Veselý

3. květen 2018, 05:48

Připadá vám, že dolar vůči koruně za poslední rok posílil?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.